Hutijevci so napadeno ladjo poimenovali kot KOI, trdijo pa, da z njo upravljajo ZDA. Po besedah tiskovnega predstavnika hutijevske vojske Yahya Sarea je bila ladja namenjena v "pristanišča okupirane Palestine". Dodal je, da hutijevci ne bodo oklevali z novimi maščevalnimi ukrepi. "Vse ameriške in britanske ladje v Rdečem in Arabskem morju so legitimne tarče jemenskih oboroženih sil, dokler se ameriško-britanska agresija proti naši državi nadaljuje," je še povedal Sarea.
Po poročanju agencije Reuters je KOI kontejnerska ladja, ki pluje pod liberijsko zastavo, z njo pa upravlja Oceonix Services s sedežem v Združenem kraljestvu.
Pomorska varnostna družba Ambrey je medtem sporočila, da je ladja, ki pluje južno od jemenskega pristanišča Aden, poročala o eksploziji na krovu. Imena ladje sicer niso navedli.
Medtem so ZDA sprožile nove zračne napade v Jemnu. Ciljali so 10 brezpilotnih letalnikov, ki naj bi bili pripravljeni za izstrelitev. Kot je sporočilo ameriško centralno poveljstvo, so uničili vseh 10 dronov skupaj z nadzorno postajo na tleh. Ob tem je ena od ameriških vojaških ladij v Adenskem zalivu sestrelila tri iranske drone in še eno hutijevsko protiladijsko raketo. Že v sredo pa so prav tako na območju Jemna, ki je pod nadzorom hutijevcev, uničili raketo zemlja-zrak, ki je ogrožala ameriško letalo.
Hutijevci so napade na ladje v Rdečem morju začeli novembra z utemeljitvijo, da v podporo Palestincem v Gazi obstreljujejo z Izraelom povezana plovila. ZDA in Velika Britanija sta se odzvali z napadi na cilje jemenskih upornikov, ki so nato za legitimne tarče razglasili tudi ameriške in britanske cilje.
ZDA so poleg tega vzpostavile večnacionalne pomorske sile, ki naj bi pred napadi hutijevcev pomagale ščititi ladje na pomorski poti, prek katere se letno steče do 12 odstotkov globalne trgovine. Washington poskuša tudi diplomatsko in finančno pritisniti na hutijevce in jih je januarja znova označil za teroristično organizacijo.
ZDA odgovornost za napad na vojake v Jordaniji pripisale skupini Islamski odpor
Tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost John Kirby je medtem v sredo novinarjem povedal, da ZDA odgovornost za nedavni napad na vojaško oporišče na severu Jordanije, v katerem so umrli trije ameriški vojaki, pripisujejo krovni organizaciji Islamski odpor, ki vključuje tudi militantno šiitsko skupino Kataib Hezbolah.
Predsednik ZDA Joe Biden je mnenja, da je treba na napad, ki je v oporišču ob meji s Sirijo ranil še 40 vojakov, odgovoriti na ustrezen način, je dejal Kirby. Biden naj bi še razmišljal o opcijah za odgovor, vendar pa ta po Kirbyjevih besedah ne bo enkraten oziroma en in edini.
Izjav skupine Kataib Hezbolah, da prekinjajo vojaške operacije proti Američanom, Kirby ne jemlje resno, poleg tega pa to ni edina skupina, ki izvaja napade na Američane v regiji, je dejal. Proti Američanom je bilo po podatkih ameriške vojske doslej od 18. oktobra lani v regiji izvedenih 166 napadov, od tega 67 v Iraku, 98 v Siriji in en v Jordaniji. Američani se običajno na vsak napad odzovejo.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.