Kitajska je predstavila novost v svojih obrambnih vrstah: Jiu Tian je ogromno brezpilotno letalo, ki lahko v nekaj sekundah izstreli 100 dronov kamikaz.
Nosilec dronov ima razpon kril 24 metrov in lahko 12 ur leti na višini do 15 tisoč metrov, kar je več kot dovolj časa, da povzroči katastrofo na Tajvanu, Japonskem ali celo v ameriških bazah v Pacifiku, česar se bojijo Američani.
Brezpilotno letalo naj bi prevažalo do šest ton opreme, od streliva do sofisticiranih nadzornih sistemov, in imelo doseg več kot 7000 kilometrov. Kar pa letalo resnično naredi edinstveno, je njegova sposobnost, da v kratkem času izstreli roje dronov kamikaz, ki lahko ogrozijo sovražnikove obrambne sisteme.

Posnetki, ki so jih objavili kitajski državni mediji, prikazujejo letalo, ki simulira več deset dronov, ki so bili izstreljeni v usklajenem napadu. Nekateri strokovnjaki opozarjajo, da bi bili sovražnikovi obrambni sistemi zaradi njihovega števila in hitrosti preprosto preobremenjeni ter da bi se bilo pred tolikšnim številom dronov nemogoče braniti.
Še zadnje priprave
Montaža četrtega prototipa visokotehnološkega brezpilotnega letalnika je končana in je zdaj v zadnji fazi namestitve in testiranja.
Prvi testni polet naj bi bil izveden že prihodnji mesec kot del vse bolj agresivnega načrta Kitajske za okrepitev svojih zračnih sil – poteza, ki bo zagotovo vzbudila zaskrbljenost v Washingtonu in pretresla varnost v Aziji.
Jiu Tian je bil javnosti prvič predstavljen na največji kitajski letalski razstavi, letalskem salonu Zhuhai novembra lani. Toda najnovejša različica tega zračnega plovila je po mnenju poznavalcev veliko močnejša in nevarna.
Kljub impresivnim specifikacijam se je Jiu Tian soočil tudi s kritikami, zlasti iz zahodnih virov. Strokovnjaki poudarjajo, da čeprav lahko leti izven dosega številnih obrambnih sistemov srednjega dosega, je zaradi svoje velikosti in pomanjkanja tehnologije prikrivanja ranljiv za napredne integrirane obrambne sisteme.
Nekateri ga imenujejo "velik, počasen in neviden" in ga imajo bolj za propagandno orodje kot za resnično grožnjo.
Jiu Tian je bil razkrit v času povečanih napetosti v regiji, zlasti v odnosih med Kitajsko in Tajvanom. Kitajska je napovedala načrte za morebitno vojaško akcijo proti Tajvanu do leta 2026, razvoj takšnih tehnologij pa dodatno povečuje zaskrbljenost mednarodne skupnosti.
"Tajvan si želi miru in dialoga s Kitajsko, ker v vojni ni zmagovalcev, vendar mora vlada še naprej krepiti obrambo otoka," je v torek, leto dni po nastopu funkcije, dejal tajvanski predsednik Lai Ching-te.
Tajvan bo še naprej krepil svojo obrambo, saj so priprave na vojno najboljši način, da se ji izognemo, je dodal Lai.
"Tajvan je pripravljen na izmenjave in sodelovanje s Kitajsko, dokler obstaja medsebojno spoštovanje. Izmenjave namesto obkrožanja, dialog namesto konfrontacije," je povedal.
Kitajska tajvanskega predsednika označuje za "separatista" in je zavrnila več njegovih ponudb za pogovore.
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.