Tujina

Iran nad Kuvajt: več kot 60 ranjenih na letališču

Teheran, 03. 06. 2026 14.45 pred dvema dnevoma 5 min branja 28

Napad na letališče

Iran je izvedel raketne in brezpilotne napade na ameriške cilje v Kuvajtu in Bahrajnu, pri čemer je bil močno poškodovan del kuvajtskega mednarodnega letališča. Umrl je indijski državljan, najmanj 63 ljudi pa je bilo ranjenih. Ameriška vojska je medtem potrdila nove napade na iranske cilje v Perzijskem zalivu.

Komaj nekaj dni po sklenitvi krhkega premirja med Združenimi državami Amerike in Iranom je Bližnji vzhod znova pretresel val medsebojnih napadov.

Čeprav nobena od strani za zdaj ne govori o uradnem koncu premirja, dogodki zadnjih ur kažejo, da se konflikt še zdaleč ni umiril. Nasprotno – vse bolj se zdi, da obe strani iščeta način, kako ohraniti vojaški pritisk, ne da bi pri tem formalno razglasili nadaljevanje vojne.

Najhujše posledice nočnih napadov je utrpel Kuvajt, eden najtesnejših ameriških zaveznikov v Zalivu. Iranske rakete in brezpilotni letalniki so zadeli več ciljev, med njimi tudi mednarodno letališče v Kuvajtu.

Po navedbah kuvajtskega ministrstva za zdravje je bilo ranjenih najmanj 63 ljudi, sedem jih je potrebovalo nujno operacijo. Indijsko veleposlaništvo je potrdilo smrt enega svojega državljana. Posnetki s prizorišča kažejo razbito steklo, poškodovano infrastrukturo in dele terminala, prekrite z razbitinami.

Kuvajtske oblasti so zaradi napada začasno ustavile letalski promet. Kasneje so po opravljenih varnostnih pregledih dovolile postopno ponovno vzpostavitev nekaterih letov.

Zunanje ministrstvo Kuvajta je napad ostro obsodilo in ga označilo za agresijo proti civilni infrastrukturi. Hkrati je sporočilo, da si država pridržuje pravico do odgovora.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kaj je sprožilo novo zaostritev?

Dogajanje se je začelo nekaj ur prej, ko je ameriško osrednje poveljstvo sporočilo, da je z raketo Hellfire zadelo tanker pod zastavo Bocvane, ki je plul proti iranskemu pristanišču na otoku Harg.

Američani trdijo, da je bila ladja povezana z iranskimi vojaškimi dejavnostmi. Kmalu zatem so izvedli še napade na iranski otok Kešm v Hormuški ožini, pri čemer so po navedbah Pentagona uničili zmogljivosti, povezane z napadi na ameriške sile.

V Teheranu so ameriške akcije označili za kršitev suverenosti in napovedali odgovor. Ta je sledil že nekaj ur pozneje.

Iranska revolucionarna garda je sporočila, da so bili tarče ameriška vojaška oporišča v Kuvajtu in Bahrajnu ter plovilo v bližini Hormuške ožine. Po njihovih navedbah gre za zakonit odgovor na ameriške napade.

Iranska vojska je v izjavi zapisala, da bo vsak nadaljnji napad deležen drugačnega in še močnejšega odgovora.

Premirje obstaja le še na papirju?

Čeprav uradno premirje med ZDA in Iranom ostaja v veljavi, številni analitiki opozarjajo, da se konflikt vse bolj spreminja v nevarno igro omejenih povračilnih udarcev.

Zanimivo je, da po nočnih napadih niti Washington niti Teheran nista napovedala popolne prekinitve pogajanj. Obe strani še naprej govorita o možnosti politične rešitve.

Ameriški predsednik Donald Trump je v pogovoru za New York Post dejal, da stiki z Iranom še vedno potekajo. Presenetil je tudi z izjavo, da se z iranskim vrhovnim voditeljem Mojtabo Hamenejem "pravzaprav kar dobro razumeta"

"Ali bomo podpisali dogovor ali pa bomo to rešili na drug način. Ta drugi način ni prijeten, vendar bi prinesel gotovost," je dejal Trump.

Po navedbah ameriških uradnikov predsednik še vedno vztraja pri strožjih določilih glede iranskega jedrskega programa in zagotovitvah o neoviranem pomorskem prometu skozi Hormuško ožino.

Na drugi strani iranski mediji poročajo precej drugačno zgodbo, da Teheran v zadnjih dneh sploh ni odgovoril na ameriške predloge ter da je napredek pogajanj minimalen.

Iran naj bi vztrajal pri konkretnih političnih in gospodarskih koristih v zameno za kakršen koli dogovor.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Trump nezadovoljen tudi z Izraelom

Dodatno pozornost je vzbudila Trumpova kritika izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja.

Ameriški predsednik je priznal, da ga je zmotilo izraelsko vztrajanje pri nadaljnjih vojaških operacijah v Libanonu.

"Ne bi rekel, da sem bil jezen, sem bil pa nekoliko vznemirjen. Rekel sem mu: Bibi, to se mora ustaviti," je dejal Trump.

Izjava nakazuje vse večje razlike med Washingtonom in Jeruzalemom glede nadaljnjih korakov v regiji.

ZDA namreč poskušajo doseči širši regionalni dogovor, ki bi poleg Irana vključeval tudi Izrael in Libanon. Nova pogajanja med izraelskimi in libanonskimi predstavniki naj bi potekala že danes v ZDA.

Zalivske države zahtevajo enoten odgovor

Napadi na Kuvajt in Bahrajn so sprožili zaskrbljenost tudi med drugimi arabskimi državami.

Združeni arabski emirati so pozvali k enotnemu odzivu vseh držav Perzijskega zaliva. Svetovalec predsednika ZAE Anvar Gargaš je poudaril, da napadi ne predstavljajo grožnje zgolj posameznim državam, temveč celotni regiji.

"Varnost zalivskih držav je medsebojno povezana. Nihče ne bi smel ostati sam pred takšnimi napadi," je zapisal.

Podobna stališča so izrazili tudi v Katarju, kjer so obsodili napade na civilno infrastrukturo in pozvali k preprečitvi nadaljnje eskalacije.

Eskalacija, ki to ni?

Geopolitični strokovnjak Klemens Fischer je sicer za nemški focus.de ocenil, da iranski napad na civilno letališče v Kuvajtu kljub resnosti dogodka ne pomeni nove stopnje eskalacije konflikta na Bližnjem vzhodu.

Po njegovih besedah se že 96 dni ponavlja enak vzorec: obe strani se medsebojno provocirata in odgovarjata na napade, vendar pri tem pazita, da ne prestopita meje, ki bi sprožila veliko regionalno vojno. Tudi zadnji dogodki po njegovem sledijo tej logiki.

Fischer poudarja, da Iran namenoma ne napada neposredno ameriških vojaških objektov ali ameriških letališč, saj želi preprečiti hiter in bistveno ostrejši ameriški odgovor. Napad na Kuvajt je zato po njegovem mnenju premišljena taktična poteza – dovolj odmevna, da pokaže iransko pripravljenost na odgovor, vendar ne tako provokativna, da bi Washington prisilila v obsežnejšo vojaško reakcijo.

Podobno ocenjuje tudi ameriški odziv. ZDA so po navedbah Irana napadle otok v Perzijskem zalivu, vendar je bil napad omejen in natančno usmerjen, kar kaže na prizadevanje, da bi konflikt ostal pod nadzorom.

Po Fischerjevem mnenju ima iranski napad tudi pomembno simbolno vlogo. Navzven Teheran sporoča, da ga ni mogoče prisiliti k umiku, domači javnosti pa želi pokazati, da ima še vedno sposobnost odgovora na ameriške poteze.

Čeprav priznava, da je za Kuvajt vključitev v konflikt zelo resna in neprijetna, ocenjuje, da zadnji dogodki niso bistveno spremenili razmer. Po njegovem mnenju za zdaj še vedno velja logika nadzorovanega stopnjevanja napetosti: obe strani napadata, obe odgovarjata, vendar se hkrati izogibata korakom, ki bi lahko sprožili širšo vojno.

  • Banner 309x513px Delimano Crystal Bohemia
  • Banner 309x513px Delimano Crystal Bohemia2
  • Banner 309x513px Delimano Crystal Bohemia3
  • Banner 309x513px Delimano Crystal Bohemia4
  • Banner 309x513px Delimano Crystal Bohemia5
  • Banner 309x513px Delimano Crystal Bohemia6
  • Banner 309x513px Delimano Crystal Bohemia7
  • Banner 309x513px Delimano Crystal Bohemia8
  • Banner 309x513px Delimano Crystal Bohemia9
  • Banner 309x513px Delimano Crystal Bohemia10
KOMENTARJI28

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Kimberley Echo
04. 06. 2026 10.06
Sinoči je prišlo sporočilo, da letališke zgradbe niso zadeli iranski projektili, ampak raketa Patriot, ki se je po nekaj sekundah leta obrnila nazaj proti tlom. Obstaja video te rakete od izstrelitve, obrata v zraku in padec.
anatomija
03. 06. 2026 19.27
ZDA in Rusija sta isto sranje drugo pakovanje
Animal_Pump
03. 06. 2026 17.42
In zdej bodo poletele rakete na Iran nazaj. Ta smrtonosni pinkponk spet. Bzv
alicante1234
03. 06. 2026 17.39
Iran je izdelal jedrsko bombo in jo bo v naslednjih nekaj dneh demonstriral v puščavi na svojem ozemlju.
kunccix
03. 06. 2026 17.27
Počasi bo nekje padla bombica, tista z gobastm dimom…. potem pride ali mir ali pa apokalipsa. Bomo še malce počakali pa par kokic pojedli
jung
03. 06. 2026 17.17
Glavno je, da so samo Rusi zlobni in krivi za vse.
Potouceni kramoh
03. 06. 2026 16.46
Iran je bil izzvan s strani Trumpa Janše in Netanjahuja.
Emtisunce
03. 06. 2026 16.24
Vse to sta povzročila Trump in ZDA.
jugatneme
03. 06. 2026 15.57
Zbogom turizem...
Buci in Bobo
03. 06. 2026 15.47
Terorizem
alicante1234
03. 06. 2026 15.58
A misliš, da Iran nima svojih vohunov na terenu in vedo od kod vzletajo letala za napad. Del mednarodnega letališča v Kuvajtu služi kot vojaška baza za ameriška letala. Po mednarodnem pravu je to legitimna tarča.
Vladna norost
03. 06. 2026 15.46
Ja počasi, zelo počasi dojemajo da Iran ni Venezuela, Iran ni Sirija Iran ni Libija, Iran ni Irak...
minimalizem
03. 06. 2026 16.15
tocno tako! in prav je to.
Emtisunce
03. 06. 2026 16.27
Čas je, da kakšna raketa ali dron prileti na kako veliko mesto v ZDA. ZDA še zdaleč niso tako močne po količini oborožitve kot se hvalijo.
Posteni
03. 06. 2026 16.37
Od kje ? 🤣🤣
gullit
03. 06. 2026 17.50
S podmornicami.
asdfghjklč
03. 06. 2026 15.45
Iran, nič novega... Že 50 let s pomočjo satelitov po bližnjem vzhodu povzročajo terorizem in nemire, da oblast v regiji dobijo na svojo stran. Isto dela že 5 let rusija po afriki.
minimalizem
03. 06. 2026 16.12
prav tako izrael ze desetletja terorizira okolico in svet!
dober dan
03. 06. 2026 16.16
američani tut terorizirajo južno ameriko in afriko že zadnjih 100 let
Razsuti Tovor
03. 06. 2026 15.44
Amerika si podreja svet in mi kekci strahopetni se mu še prilizujemo. Evropa je postala bančni avtomat za Ameriko, kjer je prepovedano vsako "svobodno" kritiziranje tega fašističnega režima. Kje smo to že videli?
optinus
03. 06. 2026 15.42
Trumpu v bistvu noben več ne verjame. Najslabši predsednik do zdej.
Wolfman
03. 06. 2026 15.33
Sporočilo iz Irana je bilo jasno in glasno: "Vse zadenemo, kar si želimo"! Vsa čas Iranu, da so poskrbeli za to, da ni bilo civilnih žrtev, zato veliki poklon Iranu.
petb
03. 06. 2026 15.34
In da se ne uklanjajo Trumpu.
asdfghjklč
03. 06. 2026 15.46
A da ni bilo? Umrl je najmanj en civilist. Pa letališče ni ameriška baza.
minimalizem
03. 06. 2026 16.15
asdfghjklč ni ameriška baza ne. ameri to letalisce uporabljajo za vojna letala.
Wolfman
03. 06. 2026 16.37
Mogoče je bil civilist iz Izraela.
Posteni
03. 06. 2026 16.42
Wolficu..ne bluuuzi.. tko kt so zadeli letalonosilko in jo potopili ane.. in buksli temu verjamete brez dvomov 🐑🐑🐑
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1744