"Eksponentno povečanje migracij z obale Afrike je v veliki meri tudi del jasne strategije hibridnega vojskovanja, ki jo izvaja skupina Wagner in pri tem uporablja svoj velik vpliv v nekaterih afriških državah," je danes izjavil italijanski obrambni minister Guido Crosetto. Ob tem je opozoril, da nenadzorovano in nenehno priseljevanje postaja način, kako prizadeti najbolj izpostavljene države, predvsem Italijo, in njihove geostrateške odločitve.
Podobno je poudaril tudi italijanski zunanji minister Antonio Tajani. Ob obisku v Izraelu je dejal, da je Rim zaskrbljen, ker številni migranti prihajajo z območij pod nadzorom skupine Wagner.
Nekoliko kasneje se je oglasila še premierka Giorgia Meloni. "Ni prav, da v Afriki pustimo divjati rusko plačansko skupino Wagner, ki migrante sili, da poskušajo priti v Italijo," je poudarila na predstavitvi knjige o papežu Frančišku.
Po podatkih notranjega ministrstva v Rimu je letos na italijanskih obalah doslej pristalo že več kot 20.000 migrantov, medtem ko jih je bilo v enakem obdobju v letih 2022 in 2021 po približno 6000. Večina se jih iz severne Afrike na nevarno pot čez Sredozemsko morje odpravi v prenatrpanih čolnih, številni pa pri tem izgubijo življenje.
Skupina Wagner, ki jo vodi Jevgenij Prigožin, je dejavna v Ukrajini, vendar ima vse večji vpliv tudi v Afriki. V zadnjih letih se je uveljavila predvsem v Srednjeafriški republiki in Maliju.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.