Iz urada italijanskega predsednika so sporočili, da je Mattarella danes sprejel premierja Conteja, ki mu je ponudil odstop. Predsednik je odstop sprejel. "Predsednik si bo vzel čas za odločitev in je vlado zaprosil, naj opravlja tekoče posle," so navedli po poročanju tujih tiskovnih agencij.
Prve pogovore s predstavniki političnih strank so v predsednikovem uradu napovedali za sredo popoldne. Zaključili pa naj bi se v četrtek.
V Mattarellovih rokah je končna odločitev o razpletu krize, saj je on tisti, ki imenuje mandatarja in lahko skliče predčasne volitve, če nikomur ne uspe oblikovati vladne večine.
Po navedbah tujih agencij naj bi si Conte prizadeval za nov mandat za oblikovanje vlade. To bi bila že tretja vlada pod njegovim vodstvom. Podporo so mu zagotovili v vseh treh strankah, ki so ostale v vladi. To so populistično Gibanje pet zvezd, levosredinska Demokratska stranka (PD) in manjša leva stranka Svobodni in enakopravni.
Zunanji minister iz vrst gibanja Luigi Di Maio je v prvem odzivu dejal, da je odstop sprožil vladno krizo, medtem ko se borijo proti farmacevtskim velikanom, ki so blokirali dostavo cepiv. "Potrebovali bi trdno vlado, (...) smo pa v obdobju negotovosti, ki ga ni mogoče razložiti," je zapisal na Facebooku.
"To je trenutek resnice, ko bomo ugotovili, kdo brani in ljubi narod in kdo gleda samo na osebno korist," je dodal. "Gibanje ostaja težišče države in skupaj s predsednikom Contejem bomo prispevali k stabilnosti," je poudaril zunanji minister, ki je eden od ključnih članov gibanja.
Pred italijansko politiko štiri možnosti za izhod iz krize
Po navedbah francoske tiskovne agencije AFP poleg oblikovanja tretje Contejeve vlade obstajajo še tri druge možnosti razpleta krize. To so nova vlada brez dosedanjega premierja, tehnokratska vlada in predčasne volitve.
Vladno krizo je sredi meseca z izstopom iz vlade sprožila stranka Živa Italija nekdanjega premierja Mattea Renzija, s čimer je Conte izgubil večino v parlamentu. Conte naj bi si zdaj prizadeval za nov mandat za sestavo vlade. To bi bila že njegova tretja vlada od parlamentarnih volitev leta 2018. Populistično Gibanje pet zvezd, levosredinska Demokratska stranka (PD) in manjša leva stranka Svobodni in enakopravni, ki so ostali v vladi, so mu že napovedali podporo.
Vendar pa si bo moral nestrankarski premier, ki zdaj opravlja tekoče posle, nazaj pridobiti še podporo Renzijeve stranke, če bo želel znova oblikovati vlado.
Žrtvovanje Conteja
Renzi, ki je bil leta 2019 ključen pri oblikovanju druge Contejeve vlade, je že pred časom dal vedeti, da premierju ne zaupa več. Zdaj obstaja možnost, da bi v zameno za vrnitev v vlado zahteval Contejev odhod. Glede tega se zaenkrat ni opredelil.
Italijanski mediji navajajo, da bi lahko morda premierski položaj ponudili kateremu od vidnejših politikov PD, kot je kulturni minister Dario Franceschini, ali nekdanjemu vodji gibanja Luigiju Di Maiu. Med možnostmi pa je še imenovanje neodvisnega kandidata, da bi preprečili spor med PD in gibanjem. V takšni vladi bi lahko Conte zasedel enega od ministrskih položajev.
Tehnokratska vlada
Če odhajajoča koalicija ne bo uspela strniti vrst, bi lahko predsednik Sergio Mattarella mandat dal nestrankarskemu kandidatu, da bi oblikoval vlado narodne enotnosti.
Sredinski člani parlamenta in desnosredinska stranka nekdanjega premierja Silvia Berlusconija Naprej Italija bi morda lahko podprli takšno vlado. Medtem ko bosta vodji skrajno desne opozicije Matteo Salvini in Giorgia Meloni temu najverjetneje nasprotovala.
Naloga takšne vlade bi bila predvsem voditi državo skozi pandemijo covida-19 in dokončati nacionalni načrt za okrevanje, ki ga mora Italija predložiti Bruslju za črpanje sredstev iz sklada EU za obnovo po pandemiji.
Predčasne volitve
Če političnim strankam ne bo uspelo oblikovati vlade, bo moral Mattarella razpisati predčasne volitve. Vendar pa tega ne bo smel storiti pol leta pred koncem svojega mandata, ki se mu izteče januarja prihodnje leto.
Na predčasnih volitvah bi glede na javnomnenjske ankete slavila desna opozicija iz Berlusconijeve Naprej Italije, Salvinijeve Lige in stranke Bratje Italije Giorgie Meloni. Te tri stranke se tudi zavzemajo za razpis volitev.
Od novinca v politiki do mojstra političnega preživetja
Conte je uspel na čelu vlade ostati od leta 2018, čeprav na volitvah ni nikoli kandidiral. Po vodenju dveh vlad je pokazal veliko politično sposobnost in se iz novinca v politiki prelevil v pravega mojstra političnega preživetja.
Za prvo imenovanje političnega novinca na položaj premierja sta se sredi leta 2018 dogovorila vodji populističnega Gibanja pet zvezd Luigi Di Maio in skrajno desne Lige Matteo Salvini. V začetku je bil premier povsem v senci obeh, a je poleti leta 2019, ko se je razplamtela koalicijska kriza, postajal vse glasnejši. Avgusta 2019 je po razpadu populistične vlade, ki je sledil izstopu Lige, odstopil.
Po odstopu je njegovo nadaljnje vodenje italijanske vlade postalo ena najbolj spornih točk koalicijskih pogajanj Gibanja pet zvezd in levosredinske Demokratske stranke (PD). Slednja je nazadnje vendarle pristala na to.
Jeseni 2019 je tako Conte prevzel vodenje svoje druge vlade, sestavljene iz Gibanja pet zvezd, PD in manjše leve stranke Svobodni in enakopravni. Renzi je kmalu izstopil iz PD in oblikoval novo stranko Živa Italija, ki pa je ostala v vladi.
Nekaj mesecev po nastopu vlade je bila Italija med prvimi evropskimi državami s potrjenim primerom okužbe z novim koronavirusom. Kot prvi v Evropi je Conte ustavil javno življenje v državi, čemur je sledila večina drugih evropskih držav.
Zaradi omejitvenih ukrepov za zajezitev novega koronavirusa, v okviru katerih so zaustavili tudi gospodarstvo, je Italija utrpela hudo gospodarsko škodo. V EU mu je uspelo izboriti največji kos 750 milijard evrov vrednega sklada za okrevanje unije po pandemiji. Italiji je pripadlo okoli 200 milijard evrov.
Ravno nesoglasja pri potrjevanju tega svežnja na vladi pa so privedla do izstopa Žive Italije iz vlade. Nekdanji premier Renzi je sedanjemu očital tudi slabo upravljanje s krizo.
A kljub temu je Conte ves čas epidemije ohranjal visoko javnomnenjsko podporo, ki je narasla tudi do 65 odstotkov. V zadnji anketi inštituta Ipsos pa ga je podprlo 57 odstotkov vprašanih, tako da ostaja najpriljubljenejši italijanski politik, poročajo italijanski mediji.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.