Jemenski Hutijevci še držijo svojo obljubo, da bodo napadli vsako ladjo, ki bo plula v Rdečem morju, v znak solidarnosti s Palestinci v Gazi. Nič drugače ni bilo tokrat s tankerjem Sounionom.
Tiskovni predstavnik Pentagona, generalmajor zračnih sil Patrick Ryder je sicer dejal, da so poskušali do tankerja poslati dva vlačilca, da bi pomagala pri reševanju, vendar so Hutijevci takoj zagrozili, da bodo napadli tudi ta dva vlačilca. Reševanje se posledično ni zgodilo, poroča CNN.
"Gre za brezobzirna teroristična dejanja, ki še naprej destabilizirajo svetovno in regionalno trgovino, ogrožajo življenja nedolžnih civilnih pomorščakov in živahen pomorski ekosistem v Rdečem morju in Adenskem zalivu," je opozoril Ryder. Kljub grožnjam Hutijevcem, si ameriška vojska še vedno prizadeva ugotoviti kako bi kar najhitreje pomagala plovilu in ublažila morebitne vplive na okolje, ki lahko nastanejo zaradi izpusta nafte. Največje zabeleženo razlitje nafte z ladje je bilo leta 1979, ko je iz ladje Atlantic Empress po trčenju z drugo ladjo za prevoz surove nafte v Karibskem morju ob obali Tobaga med nevihto izteklo okoli 287.000 ton nafte.
Hutijevci so dejali, da so tanker napadli deloma zato, ker je družba Delta Tankers kršila prepoved "vstopa v pristanišča okupirane Palestine", je v televizijskem govoru pojasnil tiskovni predstavnik Hutijevcev, Yahya Saree.
Sounion je tretje plovilo družbe Delta Tankers s sedežem v Atenah, ki je bilo ta mesec napadeno v Rdečem morju. Tanker je plul iz Iraka v Grčijo, ko je bil napaden.
Hutijevci, ki jih močno podpira Iran, so v svoji desetmesečni kampanji potopili dve ladji in ubili najmanj tri člane posadke, kar je povzročilo velike težave v svetovnem pomorskem prometu, saj se morajo zdaj plovila izogibati bližnjici skozi Sušeki prekop in ubrati daljšo pot okrog Rta dobrega upanja na jugu afriške celine.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.