"Gibanje v zračnem prostoru nad Catanio je omejeno na pet prihodov letal na uro. Odhodi bodo medtem ustrezno vodeni," so po poročanju Rai Newsa sporočili iz podjetja Sac, ki upravlja mednarodno letališče Vincenzo Bellini.
Letališče so tudi začasno zaprli, saj je pepel prekril pristajalno stezo in letala. Potnike so pozvali, naj še pred odhodom na letališče pri letalskih prevoznikih preverijo status svojega leta.
Za delno zaporo zračnega prometa so se odločili, ker je Etna ob izbruhu v zrak pognala tudi večjo količino vulkanskega pepela. Ta zdaj dežuje nad Catanio in okoliška mesta.
Iz Etne, ki je izbruhnila v začetku tedna, se ob tem stekajo tudi potoki lave. Civilna zaščita je tako za območje stopnjo nevarnosti z zelene dvignila na rumeno.
Nekoliko drugače pa je na Stromboliju, kjer so zaradi intenzivnih eksplozivnih izbruhov izdali rdeče opozorilo. "Za slednje smo se odločili zaradi poročil o dejavnosti vulkana in na podlagi ocene nevarnosti, ki so jo dali za to pristojni centri," so zapisali v opombi. Dejavnost vulkana se namreč tam še naprej krepi.
Prebivalce na majhnem vulkanskem otoku, ki leži severno od Sicilije, so pozvali, naj upoštevajo navodila lokalnih oblasti in civilne zaščite. Na Stromboliju živi sicer le nekaj sto ljudi, številni turisti pa na otok prihajajo po morju s celinske Italije ali pa s Sicilije. Lava in pepel se sicer trenutno stekata v morje, so sporočili z Nacionalnega inštituta za geofiziko in vulkanologijo.
Etna je medtem eden najaktivnejših vulkanov na svetu, še posebej aktivna pa je v bližini jugovzhodnega kraterja. Je tudi največji delujoči vulkan v Evropi, visok okoli 3300 metrov.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.