Pilot ameriške mornariške pehote je v nedeljo z enosedežnim bojnim letalom F-35B letel nad Charlestonom, ko mu je plovilo javilo okvaro. Zato se je iz njega na višini 300 metrov od tal izstrelil. Od vojaškega oporišča je bil oddaljen približno dva kilometra, pristal je na dvorišču hiše, je z opisom dogodka začel eden izmed vojaških uradnikov, ki je želel ostati anonimen. Letalo se je nato izgubilo. In kaj je pilota prisililo k izstrelitvi? Kakšna je bila okvara na plovilu? To so vprašanja, ki za zdaj ostajajo neodgovorjena, ima pa vsak pripadnik njegove mornariške pehotne enote svojo teorijo, je poudaril sogovornik.
Za zdaj nobena od njih še ni dokazana, se pa enota marincev najbolj nagiba k možnosti, da je lovec pilota morebiti izstrelil avtomatsko. Različica F-35B, ki jo za lete uporabljajo mornariške pehotne enote, se namreč od ostalih med drugim razlikuje po tem, da ima funkcijo samodejnega izmeta stola. Ta funkcija ima po besedah nekdanjega kapitana mornariškega korpusa in višjega sodelavca za obrambno politiko Dana Grazierja predvsem varnostno vlogo, za boljšo zaščito pilota. "Se je funkcija iz nekega razloga sprožila in prekinila let? Veliko je še neodgovorjenih vprašanj," je razmišljal za AP.
Letalske sile so leta 2022 zaradi pomislekov o katapultnih sedežih svoje lovce F-35 začasno prizemljile. Takrat je skupna pisarna za F-35B naložila pregled vseh sedežev teh letal, odredila pa tudi stalne nadaljnje preglede med vzdrževanji plovil.
Kako je lahko letalo samo preletelo 100 kilometrov?
Ob najdbi letala se je izkazalo, da je to po izstrelitvi pilota pred strmoglavljenjem na polje blizu mesta Indiantown preletelo še približno 100 kilometrov. In tu se pojavi drugo neodgovorjeno vprašanje – kako je lahko letalo brez pilota opravilo tako dolgo pot? Mar to pomeni, da se je izstrelil namerno in prejšnja teorija ne drži?
Upokojeni rezervni polkovnik mornariške pehote in višji svetovalec v Centru za strateško in mednarodno varnost Mark Cancian pravi, da razdalja med pilotom in krajem strmoglavljenja nima smisla.
Iskanje razbitin letala je sicer trajalo en dan, nazadnje je letalo našel helikopter organov pregona Južne Karoline. Zakaj je lociranje F-35B trajalo tako dolgo, vojska ne razkriva, saj da preiskava še poteka. So pa v vojaški bazi v Charlestonu dejali, da je bilo letalo med izstrelitvijo marinca v avtopilotnem načinu letenja. Pogrešano letalo je bilo medtem že tretja "nesreča razreda A" v zadnjih šestih tednih – to je kategorija incidenta, ki povzroči več kot 2,5 milijona dolarjev škode.
F-35: Napredni lovec v treh različicah
Lovec F-35 Lightning Joint Strike Fighter sicer velja za najnaprednejše lovsko letalo v ameriškem arzenalu bojnih letal, proizvajalec Lockheed Martin jih je sestavil že 972. A načrtuje, da jih bo v svet poslal več kot 3500. V Pentagonu računajo na to, da bo plovilo postalo osnovno lovsko letalo v njihovi vojski, pa tudi vojski partnerskih držav.
Dovoljenje za proizvodnjo lovcev je podjetje Lockheed dobilo pred slabimi 22 leti, izdeluje jih v treh različicah. F-35A je največkrat proizvedena verzija letala in se tudi najpogosteje proda v zavezniške države. Različica F-35B ima možnost navpičnega vzletanja in pristajanja, zato je primerna za mornariško pehoto, različica F-35C pa lahko pristane na letalonosilki, zato se uporablja v mornarici.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.