Večina osvobojenih talcev se trenutno nahaja v bolnišnicah, daleč od oči medijev, poroča Washington Post. Kljub temu, da so nekateri sorodniki stopili pred kamere in prenesli zgodbe ujetnikov, so informacije o tem, kje točno so bili, ostale skrite.
Ujetniki, ki zdaj trpijo za psihološkimi posledicami, so bili namreč "odtrgani" od svojih družin, tako Palestinci kot Izraelci.
78-letna Ruti Munder je za izraelsko televizijo Channel 13, ki jo povzema AP, pojasnila, da je bila v ujetništvu v Gazi skupaj s svojo hčerko Keren in vnukom Ohadom Munder-Zichrijem. 7. oktobra so jih Hamasovi borci ugrabili v kibucu na jugu Izraela.
Njen 78-letni mož Abraham je bil ugrabljen z njimi in zaenkrat še vedno ostaja v Gazi, v napadu na kibuc pa je umrl njen sin.
Kot je pojasnila, so sprva dobili piščanca z rižem, vse vrste konzervirane hrane in sir. Zjutraj in zvečer so prejeli čaj, otroci pa sladkarije. Toda dobre razmere niso trajale dolgo, jedilnik se je drastično skrčil, ko je začelo v Gazi primanjkovati hrane. Izrael namreč od začetka vojne oblega Gazo, zaradi česar primanjkuje hrane, goriva in drugih osnovnih izdelkov.
Munderjeva je bila torej izpuščena v karseda dobrem stanju, toda niso imeli vsi takšne sreče. Ena izmed izpuščenih talk, 84-letna ženska, je trenutno hospitalizirana in je v kritičnem stanju, saj v ujetništvu ni bila deležna ustrezne oskrbe. Še eden izmed osvobojenih ujetnikov je potreboval operacijo.
Munderjeva je za televizijo opisala tudi bivalne razmere v ujetništvu. Spali naj bi na plastičnih stolih, pokriti z rjuhami. Soba v, kateri so bili zaprti, je sicer imela okna, a jih ni bilo dovoljeno odpirati, zato naj bi v sobi bilo zelo zadušljivo. Poleg tega jih je bilo znotraj veliko, nekateri so spali kar na tleh, saj ni bilo več stolov. "Bila sem optimistična. Razumela sem, da bomo enkrat izpuščeni," je dejala.
V predorih, kjer so bili talci, naj bi se pojavil tudi vodja Hamasa, Jahja Sinvar, ter talcem zagotovil, da ne bodo poškodovani. "Tu ste najbolj varni, nič se vam ne bo zgodilo," naj bi jim potrdil.
V prvem krogu izpustitev so se domov lahko vrnile predvsem ženske in otroci, ob prihodu v Izrael so bili najprej temeljito pregledani, tako fizično kot psihično. Zdravniki naj bi sicer od izpuščenih talcev slišali zaskrbljujoče pripovedi o času v ujetništvu.
"Zavedamo se, da je kljub temu, da se zdi, da so fizično vedno boljši, do ozdravitve še zelo, zelo dolga pot," je dejal Itaj Pesah, direktor otroške bolnišnice Edmonda in Lily Safra v medicinskem centru Šeba.
25-letni rusko-izraelski talec Roni Krivoj pa naj bi Hamasovim borcem celo uspel pobegniti, vendar ne za dolgo. "Rekel je, da so ga zajeli teroristi in ga odpeljali," je za radio Kan, ki ga povzema AP, povedala njegova teta. "Toda stavbo, v katero so ga odpeljali, so Izraelci uničili in on je pobegnil. Poskušal je priti do meje, vendar ni vedel, v katero smer mora bežati."
Skrival naj bi se štiri dni, preden so ga odkrili. "Ena od stvari, ki nam je od začetka dajala upanje, je, da je to fant, ki je vedno nasmejan in se zna znajti v vsaki situaciji," je dodala njegova teta.
Ni jasno, koliko talcev je še živih. Hamasovi borci trdijo, da so bili nekateri ubiti v izraelskih zračnih napadih.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.