Tujina

Izraelske sile vdrle v bolnišnico v Gazi, mnoge ne morejo evakuirati

Gaza, 15. 02. 2024 15.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Po tem, ko so jo več dni oblegale, so izraelske enote vdrle v bolnišnico Nasser v Gazi, ki je največja delujoča bolnišnica v tej enklavi. Šlo naj bi za posebno operacijo, v kateri so iskali posmrtne ostanke talcev, ki jih je zajel Hamas.

Le nekaj ur po tem, ko so zdravniki in zdravstveni delavci v bolnišnici sporočili, da so izraelski ostrostrelci ustrelili več ljudi, ki so poskušali pobegniti in ranili več drugih, so izraelske sile vkorakale v bolnišnico. Med ranjenimi naj bi bil tudi 16-letni fant, ki so ga ustrelili pri bolnišničnih vratih.

Vojska je sporočila, da imajo verodostojne podatke o tem, da je Hamas v bolnišnici zadrževal talce in da so noter morda še vedno posmrtni ostanki. Glavni vojaški tiskovni predstavnik kontraadmiral Daniel Hagari je pojasnil, da sile izvajajo "natančno in omejeno" operacijo in da ne bodo prisilno evakuirali zdravnikov ali bolnikov. V bolnišnici naj bi se skrivali Hamasovi borci, trdi Izrael. Mednarodno pravo sicer prepoveduje napade na zdravstvene ustanove, vendar to ne velja, če se bolnišnica uporablja v vojaške namene.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Da so se odločili za vdor v bolnišnico, opravičujejo s tem, da imajo zanesljive informacije, da so tam izraelski talci, kar naj bi izvedeli od že izpuščenih talcev. Prejšnji mesec je ena izmed izpuščenih talk za AP povedala, da so njo in več kot dva ducata drugih ujetnikov zadrževali ravno v bolnišnici Nasser. 

Tiskovni predstavnik ministrstva za zdravje v Gazi Ašraf al Kidra je poudaril, da je Izrael vdor začel z močnim streljanjem, ki je ranil številne ljudi. Vojska naj bi nato zdravnikom ukazala, naj vse bolnike preselijo v starejšo stavbo, ki ni bila ustrezno opremljena za njihovo zdravljenje. "Mnoge ne morejo kar evakuirati, na primer tiste z amputacijami spodnjih okončin, hudimi opeklinami ali starejše," je dodal.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Al Kidra, ki v bolnišnici deluje kot kirurg, je dejal, da so zdravniške ekipe že vsaj tri dni pod nenehnim bombardiranjem. "Tanki in ostrostrelci obkrožajo bolnišnico iz vseh smeri," je dejal za CNN. "Zagrozili so, da bodo bombardirali bolnišnico."

Izraelska vojska je že prejšnji mesec ukazala evakuacijo bolnišnice in okoliških območij, vendar ljudje preprosto niso mogli varno oditi, piše AP.

"Ljudje so se znašli v nemogočih razmerah," je dejala Lisa Macheiner iz skupine za pomoč Zdravniki brez meja. "Ostati v bolnišnici Nasser proti ukazom izraelske vojske in postati potencialna tarča ali pa zapustiti kompleks in se podati v apokaliptično pokrajino, kjer so bombardiranj in ukazi za evakuacijo del vsakdanjega življenja."

Vojna se je začela, ko so borci Hamasa 7. oktobra prodrli skozi močno izraelsko obrambo in napadli izraelske naselbine, pri čemer so ubili okoli 1200 ljudi, še okoli 250 pa so jih vzeli za talce. Izrael se je na napad odzval z eno najbolj smrtonosnih in uničujočih vojaških kampanj, več kot 28.000 Palestincev je ubitih, 80 odstotkov prebivalstva je razseljenega, četrtina pa jih strada zaradi vse hujše humanitarne katastrofe. 

V Gazi zdaj še vedno ostaja približno 130 ujetnikov, od katerih naj bi bila četrtina mrtva. Družile talcev zdaj močno pritiskajo na izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, naj sklene dogovor za njihovo osvoboditev. 

Vendar Hamas noče izpustiti preostalih ujetnikov, vse dokler Izrael ne konča ofenzive in se umakne. Poleg tega zahtevajo tudi izpustitev velikega števila palestinskih zapornikov, vključno z vodilnimi borci. Netanjahu pa je vse to zavrnil in opozoril, da bo ofenzivo razširil tudi na najjužnejše mesto v Gazi, Rafa na meji z Egiptom. Tam se je zateklo več kot polovica prebivalcev Gaze. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10