Tujina

Je bil za pakistanskega premierja Kana 'usoden' odhod v Moskvo?

Islamabad, 12. 04. 2022 10.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Karmelina Husejnović
Komentarji
30

Po tem, ko je v nedeljo pakistanski parlament izglasoval nezaupnico premierju Imranu Kanu, so za novega premierja izvolili vodjo opozicije Šebaza Šarifa. 69-letni Kan, nekdanji igralec kriketa, ki je prišel na oblast leta 2018, vztraja, da je žrtev zarote za spremembo režima. V to naj bi bili vpleteni tako njegovi nasprotniki kot tudi ZDA, ker ni želel slediti Zahodu v odnosih z Rusijo in Kitajsko.

Pakistanski parlament je v nedeljo izglasoval nezaupnico predsedniku vlade Imranu Kanu. V Pakistanu sicer še noben premier od ustanovitve države pred 75 leti ni odslužil celotnega mandata, je pa Kan prvi, ki je položaj izgubil na takšen način. V ponedeljek so nato pakistanski poslanci za novega predsednika vlade izvolili vodjo opozicijske stranke PML-N Šebaza Šarifa. Gre za mlajšega brata trikratnega nekdanjega premierja Navaza Šarifa, ki ima dosmrtno prepoved opravljanja javne funkcije, po tem, ko je bil obsojen zaradi korupcije.  

Kan je svojim volivcem obljubljal "novi" Pakistan. Za nekatere je bil populist, za druge odrešitelj. Nasprotniki so ga kritizirali zlasti na področjih ekonomske in zunanje politike. Vsekakor pa Kan ni bil običajen premier. Skušal je izkoreniniti korupcijo in razbiti globoko vkoreninjeni dvostrankarski sistem, ki je več desetletij dominiral v pakistanski politiki. Oblikoval je novo, neodvisno zunanjo politiko. S tem, ko ni želel slediti ameriškim interesom, je celo ogrozil lastni premierski stolček. 

Je bil za Kana 'usoden' odhod v Moskvo?

Pozivi k nezaupnici so se namreč začeli kmalu po tem, ko je Kan na začetku ruske invazije na Ukrajino obiskal Vladimirja Putina v Moskvi. Državniški obisk, ki se je odvil med 23. in 24. februarjem, je bil sicer načrtovan že veliko prej. To je bil sicer prvi uradni državniški obisk pakistanske vlade v Rusiji po dveh desetletjih. Čeprav nihče ni pričakoval, da bo obisk sovpadel z začetkom vojne v Ukrajini, so bile razmere napete že tedne pred tem. Kljub temu, da so ZDA že ob ruskem priznanju neodvisnosti Donecka in Luganska in torej še pred dejanskim začetkom napadov uvedle prve sankcije proti Rusiji, Kan svojega obiska ni prestavil oziroma odpovedal. Kan je namreč želel z obiskom okrepiti odnose in gospodarsko sodelovanje z Rusijo ter v Pakistan pritegniti ruske investicije, predvsem na področju energetike.  

69-letni Kan, legendarni nekdanji igralec kriketa, ki je prišel na oblast leta 2018, vztraja, da je žrtev zarote za spremembo režima. V to naj bi bili vpleteni tako njegovi nasprotniki kot tudi ZDA, ker ni želel slediti Zahodu v odnosih z Rusijo in Kitajsko. Nasprotniki so ga kritizirali zlasti na področjih ekonomske in zunanje politike. Po več nesoglasjih naj bi izgubil podporo vojske, ki ima v Pakistanu velik vpliv. 

Pakistanski zunanji minister Šah Mehmud Kureši je med sobotno razpravo v parlamentu pred glasovanjem o nezaupnici dejal, da je februarja ameriški svetovalec za nacionalno varnost poklical pakistanskega kolega in ga "odločno prosil, naj ne nadaljujejo s turnejo po Rusiji". V svojem nagovoru je Kureši dejal, da ZDA načrtujejo spremembo vlade v Pakistanu. "Danes Pakistan stoji na zgodovinskem razpotju in ljudje se morajo odločiti, ali želijo živeti v neodvisni državi ali postati sužnji (Zahoda)," je še dejal. 

Kan se je sicer skušal glasovanju o nezaupnici izogniti s tem, da je razpustil parlament. V televizijskem nagovoru je ob tem dejal, da se v pakistanske demokratične institucije vmešavajo tuji akterji. Trdil je, da ga želijo s položaja odstaviti tuje sile, ker ne želi slediti Zahodu v odnosih z Rusijo in Kitajsko.

Vrhovno sodišče se je v četrtek postavilo na stran opozicije in odločilo, da je Kanov poskus razpustitve parlamenta, s čimer se je skušal izogniti glasovanju o nezaupnici, neustaven in da se je Kan za to potezo odločil, da bi ostal na oblasti.

Novi premier: To je zmaga pravičnosti in zlo za poražene

Po odstavitvi Kana so se tako podporniki Kana kot podporniki opozicije podali na ulice in iz avtomobilov vihrali z državnimi in strankarskimi zastavami. V prestolnici so močno okrepili varnostne ukrepe, a večjih incidentov ni bilo. 

Šebaz Šarif
Šebaz Šarif FOTO: AP

Ko so v ponedeljek razglasili rezultate volitev v parlamentu, je novoizvoljeni predsednik vlade Šarif dejal: "To je zmaga pravičnosti in zlo za poražene." Njegova zmaga je sicer bila pričakovana, saj je po umiku kandidature nekdanjega zunanjega ministra in Kanovega zaveznika, Kurešija, ostal edini kandidat. Na glasovanju je bilo sicer oddanih le 174 glasov od skupno 342, saj je Kanova stranka volitve bojkotirala.

Po uradni zaprisegi bo Šarifova prva naloga sestaviti vlado, za katero se domneva, da bo sestavljena iz njegove stranke PML-N, levosredinske stranke PPP in manjše konservativne stranke JUI-F. V svojem prvem nagovoru kot novopečeni premier je 70-letni Šarif napovedal povišanje plač, pokojnin in minimalne plače za delavce. Dejal je tudi, da bo pospešil več milijard dolarjev vreden projekt Kitajsko-pakistanskega gospodarskega koridorja (CPEC) in obnovil načete vezi s partnerji in zavezniki. 

Odzval se je tudi na Kanove očitke o tem, da so mu do položaja pomagale tuje sile. Kot je dejal, je sklical sestanek parlamentarnega odbora za nacionalno varnost za zaprtimi vrati. Srečanja se bodo udeležili tudi visoki civilni in vojaški uradniki, vključno s pakistanskim veleposlanikom v Washingtonu. "Odstopil bom, če bo vsaj malo dokazov (proti meni)," je zagotovil.

Šarifova vlada bo na položaju do naslednjih parlamentarnih volitev, ki bodo avgusta 2023. 

Nova vlada se bo morala spopasti z naraščajočo inflacijo, šibko vrednostjo državne valute in ogromnim državnim dolgom. Poleg tega pa v državi narašča tudi militantnost, saj se, v luči prevzema oblasti v Afganistanu, krepijo tudi pakistanski talibani.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (30)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Esmeralda Rupnik 1
12. 04. 2022 16.02
+0
a spet amerikanci delajo po svoje
Rains-
12. 04. 2022 15.43
-1
Pravilno. ZDA je postavila pogoje pa so se Pakistanci sami streznili in spoznali katera stran je za njih boljša, in adijo Kan.
WolfeWoof
12. 04. 2022 14.23
+2
StandforRussia
12. 04. 2022 13.02
+1
Eden redkih pametnih ljudi,rusija je zakon.
TitCankar
12. 04. 2022 12.48
+6
Ameriška demokracija ki se ji klanjajo Bruseljski birokratski hlapci. Ko Američanom ni po godu zamenjajo oblast ali pa napadejo državo pod pretvezo, da proizvaja kemično orožje!
nikhrast
12. 04. 2022 14.46
-3
Zato pa na zahodu uživamo visoki standard, poglej GDP Rusije.
DSS
12. 04. 2022 15.06
+4
Ne razumeš ti ekonomijo Rusije. Samo za energente evropa plača Rusiji dnevno miljardo evrov. To je 365 miljard letno. Da o drugih stvareh ne govorim. To da so energenti cenejši v Rusiji 0,5 eur gorivo. Plin pa skoraj zastonj in hrana tudi. S povprečno plačo v Rusiji si lahko privoščiš toliko kot z povprečno Slovensko glede na ceno energentov, hrane in stanovanja. To pa da imajo eno izmed najmočnejših vojsk pa tudi nekaj pomeni.
Rains-
12. 04. 2022 15.35
-4
No to o vojski mislim da bo od zdaj naprej bolj šala kot resnica, lol.
olimpija007
12. 04. 2022 12.20
+7
Amerika in zionistični režim definitivni krivec za vse slabo po svetu
nikhrast
12. 04. 2022 14.47
-3
slo_veter
12. 04. 2022 12.05
+6
"Regime change" je danes najbolj pogosta besedna zveza, ko se pogovarjajo o naši prihodnosti. Prehajamo v post-globalistično družbo. Osebno bi raje bil na Rusko-Kitajski-Indijski strani.. kot na Usa-Uk a smo se pač rodili na meji.. in smo navadni "kanon futr" za globalistične stranke "svobodnega" sveta. Kolk Slovencev pošiljamo na mejo 200 --zakaj ne 2000 saj so "consumable"
slo_veter
12. 04. 2022 11.59
+4
tole, je "resen" poduk vsem janškotom če se upre svetovnim navodilom. in za interno regijo predstavlja resen problem. Takih demonstracij v podporo Kanu vsaj Pakistan še ni videl. S ˘ na printanimi $$$ bo proxy vlada destabilizirala Pakistan do te mere, da je tkaj resen špetir Indija-Pakistan Afganistan-Pakistan in še kakna malenkost. USA hvala za vse.
Utišani
12. 04. 2022 11.56
+5
ZDA lahko nastavljajo in rušijo vlade po mili volji....drugi pa ne....JASNO??? ZELINSKI PAPA....
Rains-
12. 04. 2022 15.37
-3
Vlade se rušijo z vojsko. ZDA pač diplomatsko zmaguje.
Venamian-the one
12. 04. 2022 11.42
+4
regime change in over 90 countries... uncle sam.
Butalec8
12. 04. 2022 11.37
+8
Čauči ukrajinskim marincem ki se poslavljajo v sosednjem članku , mejte se ekipca
RdečaKapica
12. 04. 2022 13.20
+4
Itak, da ne gre komentirat mehiške sage o poslavljajočih se ukrajinskih marincih...nekako že videna štorija "pogumnih" in za mater Ukrajino umrlih vojakov s Kačjega otoka...aja, ne, niso jih Rusi brezkompromisno in barbarsko pobili, potem ko so jim vojaki rekli j...se... Lažejo in manipulirajo vse strani, so pa Ukrajinski glavarji odlični v režiranju raznih solznih rek- za bruhat :(
LuckyBastardo
12. 04. 2022 11.20
+16
Če še ne veste, je Indija plačilo goriv in plina izplačala z rubljih kar je enormna inflacija za dolar. Tudi kitajska je izplačilo opravila z juanih. Saudska Arabija se tudi nagiba da lahko plačilo sprejmejo v drugi valuti. Kaj pa zdaj? EU se lahko vrne na konje in vole z plugom. Zapomnite si. Vrnili se bomo v 1900 leto
Bonsa
12. 04. 2022 11.57
+0
Ti misliš, da je Rusija naš svet? Oni imajo bdp Italije in so nepomembni. Pomembni so energenti, ki jih bomo dobili drugje, čez 10 let bo pa tudi njihov plin nepomemben, ker bo EU delala na drugih virih. Sploh če ITER uspe. Strinjam se, da nas čakajo težji časi ampak 1900?
Millady
12. 04. 2022 12.27
+4
Bonsa, kje bomo dobili energente in surovine? Od Amerov? Ja, komaj čakajo..
Rains-
12. 04. 2022 15.39
-1
Plačilo z Rublji velja samo za "sovražne države", kar pa Indija za Rusijo ni.
reakcionar
12. 04. 2022 11.17
+16
No evo. Tako deluje Amerika. Te govorice o svobodi in demokraciji si lahko nekam vtaknejo. Ne misliš sledit našo politiko........te zrušimo. In potem oni obtožujejo Rusijo in Kitajsko. Ne spomnem se kdaj nazadnje sta Rusija ali Kitajska nazadnje izvajala državne prevrate v drugih državah. To da je ameriški vpliv treba držat na minimumu.......to je nekako stvar politične higijene.
snupy1
12. 04. 2022 11.07
+15
Brez sankcij ne moreš skenslat amere. Investicije v državi (katerikoli) imajo lahko samo oni in nihče drug. Še manj pa kakšni Rusija al pa Kitajska.
Soul
12. 04. 2022 10.59
+5
Ni neka modrost, če imaš nepristranska načela, nihče te ne jaha, ne rus, ne amerikanc.
Zetos
12. 04. 2022 10.50
+27
Na isti način tokrat ZDA pritiskajo tudi na Indijo. Biden je Indijo pozval da poslovanje z Rusijo ni v njihovem interesu. Pa kaj za boga Biden ve, in ga briga kaj je interes Indije? Pa kaj je on?
Millady
12. 04. 2022 11.03
+12
Biden je out, v ozadju pa so pravi dečki...vidli smo zadnjič, Obama na obisku v WH..
Zvezda3000
12. 04. 2022 10.50
+20
cist verjamem, da je to zaradi spletkarskih ZDA
crni jezdec
12. 04. 2022 10.49
+22
amerika je zlo tega sveta vse neumnosti in debilizem prihaja od tam za piko na i je pa kjer so oni tam je vojna
AlternativeFacts
12. 04. 2022 10.45
+22
Pakistanski predsednik vlade Imran Khan, ki je v začetku marca kritiziral ZDA, odšel v Moskvo sklepati posle glede nakupa živil in nafte ter zavrnil sodelovanje pri sankcioniranju Rusije?....seveda zgolj naključje je, da je fasal nezaupnico.......V Pakistanu še noben premier ni odslužil celotnega mandata, je pa Khan prvi, ki je izgubil položaj na takšen način....@seveda spet zgolj naključje...
Zetos
12. 04. 2022 10.37
+24
Seveda takoj ko Pakistan ne podpre Ameriških sankcij Rusiji, in podpiše nove dogovore o nabavi nafte, plina...z Rusi, še isti trenutek odstavijo Khana. Pri Amerih ni nobenih naključij