Tujina

Južnokorejska policija preiskuje predsednika Juna, po državi protesti in stavke

Seul, 05. 12. 2024 09.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Po spodletelem poskusu uvedbe vojnega stanja so južnokorejskemu predsedniku Junu "šteti dnevi". Policija je sporočila, da so uvedli preiskavo proti njemu zaradi suma vstaje, odstopljenemu obrambnemu ministru pa so prepovedali potovanja. Po južnokorejski zakonodaji je vstaja zločin, ki presega predsedniško imuniteto in lahko pomeni smrtno kazen. Opozicija je v parlament vložila tudi predlog za odstavitev predsednika, o katerem bodo poslanci glasovali v soboto. Po državi pa se vrstijo tudi protesti in stavke proti predsedniku.

Južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol je v torek razglasil vojno stanje in za svojo odločitev nanizal vrsto razlogov, v prvi vrsti naj bi želel "zaščititi liberalno Južno Korejo pred grožnjami severnokorejskih komunističnih sil in odstraniti protidržavne elemente". Kritičen je bil zlasti do dela opozicije, ki ima v parlamentu večino in je kmalu po razglasitvi vojnega stanja glasovala proti izrednemu ukrepu.

Glavna opozicijska Demokratska stranka (DP) je nato Juna, nekatere ministre ter visoke vojaške in policijske uradnike obtožila vstaje. Južnokorejska policija je zato danes sprožila uradno preiskavo obtožb, za katere je lahko zagrožena celo dosmrtna zaporna kazen ali smrt.

Nekatere opozicijske poslance skrbi, da se bi lahko zgodil nov poskus uvedbe vojnega stanja, zato se zadržujejo blizu parlamenta, da bi lahko zavrnili vsako takšno razglasitev.

V soboto glasovanje za odstavitev Juna

Opozicijske stranke so prav tako v parlament vložile predlog za odstavitev Juna, o katerem bodo poslanci predvidoma glasovali v soboto ob 11. uri po srednjeevropskem času. V predlogu opozicija predsednika obtožuje kršenja ustave in navaja, da vojnega stanja ni razglasil zaradi skrbi za nacionalno varnost, temveč da bi se izognil preiskavam, v katere so vpleteni tako Jun kot njegova družina.

Ču Kjung Ho, predstavnik Stranke moči ljudstva (PPP), katere član je tudi Jun, je danes napovedal, da bo vseh 108 njihovih poslancev enotno zavrnilo predlog za odstavitev Juna. Vodja PPP Han Dong Hun pa je Juna pozval, naj zapusti stranko in dodal, da PPP "ne poskuša braniti predsednikovega protiustavnega vojnega stanja".

Opozicija sicer potrebuje le osem somišljenikov iz stranke PPP, da bi si zagotovila dvotretjinsko večino, ki je potrebna za sprejetje predloga za odstavitev predsednika. Končno odločitev nato sprejme ustavno sodišče, nove volitve pa morajo biti v skladu z ustavo izvedene v roku 60 dni od odstavitve predsednika.

Če bodo poslanci izglasovali sklep o odstavitvi predsednika, bo Jun drugi južnokorejski predsednik v zadnjih 10 letih, ki bo moral zapustiti stolček. Leta 2016 so po obtožbah o tem, da je prijatelju pomagal pri izsiljevanju, odstavili takratnega predsednika Parka Geuna Hjea.

Odstopljenemu ministru prepoved potovanja

Jun je medtem danes sprejel odstop obrambnega ministra Kima Jong Hjuna in na položaj imenoval veleposlanika v Savdski Arabiji Čoija Bjung Hjuka. Odstopljenemu obrambnemu ministru je tožilstvo prepovedalo potovanja v tujino zaradi njegove vloge pri razglasitvi vojnega stanja in zaradi suma, da bi lahko zbežal iz države.

Nekdanji minister je bil namreč odkrit podpornik predsednikove odločitve, po mnenju nekaterih pa celo glavni pobudnik zanjo. Kim se je sicer javno opravičil za svojo vlogo pri razglasitvi vojnega stanja. 

Po državi številni protesti in stavke

Številne skupine so za danes napovedale protestne shode in stavke, s katerimi izražajo svoje nezadovoljstvo nad stanjem v državi in na katerih pozivajo predsednika k odstopu. Svoj shod so sicer napovedali tudi podporniki predsednika. 

Enega od protestov se udeležujejo tudi veterani. Nekaj deset se jih je zbralo pred predsedniško palačo in zahtevajo odstop Juna. V znak protesta sta si eden od veteranov in njegova žena pobrila lase. Gre za tradicionalno obliko protesta v Južni Koreji, ki ima korenine v tradicionalnem konfucijanskem učenju in je v zgodovini veljalo za način izkazovanja predanosti cilju.

Sindikalisti so pozvali k splošni stavki. Stavki so se med drugim pridružili tudi delavci proizvajalca avtomobilov Hyundai. Delnice podjetja so zaradi razglasitve vojnega stanja padle za več kot 1,6 odstotka.

Južnokorejski finančni trgi so se sicer v četrtek stabilizirali, potem ko je nesupešen poskus predsednika Juna, da uvede vojno stanje, to četrto največje azijsko gospodarstvo pahnil v negotovost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bombardirc1
05. 12. 2024 14.21
+1
Tale korejski predsednik je ravno en tak bolnik kot jajo, povsod vidi komuniste pa državne udare bi delal...
E.Nigma
05. 12. 2024 14.20
+1
Našega goloba tudi.
Prodanekure
05. 12. 2024 12.44
+4
Malo se pozanimajte o zgodovini predsednikov te države.. Kaj se je v zadnjih 30 letih prejšnega stoletja dogajalo z njihovimi predsedniki.. noro od atentatov do usmrtitev.. leta 1972 je predsednik uvedel tudi šeriatsko pravo v državi. :)
ssecnik
05. 12. 2024 11.38
+2
Orenk se mu je spipalo!!
Zmaga. Ukrajini.
05. 12. 2024 10.58
-2
Uff, smrtna kazen. Predsednik in obrambni minister sta definitivno kriva kot presti, ampak smrtna kazen...?!
Zuzaa11
05. 12. 2024 13.55
+5
Edino pravilno za veleizdajo drzave. In v poduk bodocim politikom, da imajo njihova dejanja posledice, ne pa kot pri nas das odstop in si resen vsega
štrekeljc
05. 12. 2024 13.59
+2
borjac
05. 12. 2024 10.22
-3
Na Korejskem polotoku živi SAMO EN NAROD IN TO KOREJCI. Severna Koreja, ki jo vodi mali debeli Kim , je diktatura , pa še Rusom granate prodaja, za pšenico seveda , ampak ni bi smela ta Diktatorske S. Korejka , NASPROTNO pa je Južna Koreja država, močna , razvita država, bogata DEMOKRATIČNA , z spoštovanjem Prava , seveda sodeluje z ZDA , kjer je demokracija doma, ampak glej ga vraga, predsednik Jun Suk-jeola je razglasil izredno stanje in pognal na ulice 30.000 vojakov , in preprečil delovanje parlamenta , z puškami so vojaki napadli Poslance , izvedel je državni udar , in zakaj ?? menda so bile grožnje iz S. Koreje, ni pa povedal kakšne , v Južni Koreji je Demokracija lahko za vzor malemu Kimu , mogoče pa tudi ne ??? ljudje so šli na ulice , poslanca so sprejeli sklep, da se vojno stanje prekine in vojaki so šli nazaj v Kasarne , in to se je dogajalo v VZORNI DEMOKRATIČNI, PRAVNI DRŽAVI JUŽNI KOREJI , ne v Severni Koreji , da ne bi kaj zamenjali, J. Korejci se morajo zelo resno vprašati, kakšno vojsko sploh imajo , da na ukaz predsednika Jun Suk-yeola ,ki ima odkrite DIKTATORSKE TEŽNJE , gre na ulice pretepat državljane in poslance , verjetno ima Suj-Suk za vzornika S. Korejskega diktatorja Kima , vsekakor bodo Južni Korejci morali spremeniti Ustavo , da preprečijo noremu predsedniku državni udar , pa kar nekaj generalskih glav bi moralo odleteti, kot vidimo brez varnostnih sistemov , se Demokracija zelo hitro spremeni v Diktaturo, v eni noči, ubogi J. Korejci pa tako ste se napihovali da ste boljši od S. Krejcev , nič niste BOLJŠI , ENAKI STE. NA KOREJSKEM POLOTOKU ŽIVI SAMO EN NAROD KOREJCI, SEDAJ SE JE TO POKAZALO IN DOKAZALO.
Zmaga. Ukrajini.
05. 12. 2024 10.51
-6
Kolikokrat boš še nalimal ta pamflet, s katerim jasno pokažeš, da nimaš pojma? Daj jim sporoči na trstenjakovo, naj ti dajo kaj novejšega.
borjac
05. 12. 2024 14.37
+0
Limal bom do končne zmage Ukrajine , le kdaj bo to , boš pa že ti vedel.