Kraja za krajo, leto za letom. Marsel Bender je vse upe položil v tehnologijo, da mu iz gozda ne bi več izginjali hlodi. "Najbolj me je zmotila predrznost nekoga, ki je iz iste branže. Ja, saj se vsi med seboj poznamo. Tu v Hesseju in okolici je le par podjetij, ki odvaža les. Eden od teh je krivec. To nas jezi," priznava Bender, žrtev tatu.
Predrzni tat mu je pokradel za več kot 30 kamionov lesa. In ni edina žrtev. Ker so kraje postale nadležna stalnica tudi drugod po kraju Zierenberg, je Marsel združil moči še z enim od izvajalcev del v gozdovih. Kaj kmalu sta odkrila storilca.
"Ker sem tudi sam hotel priti krajam do dna, sva se tega lotila skupaj," je pojsnil gozdar Philipp von der Malsburg.
In to tako, da sta namestila nadzorne kamere in v hlode skrila GPS sledilnike. "Menila sva, da tat ne bo tako drzen, da bo kradel les med poletnimi meseci, ko je toliko prometa. A nama je naredil uslugo in se v past zelo hitro ujel."
Marsel je fotografije predrznega tatu objavil na Facebooku in ekspresno hitro prišel do imena, ki ga je iskal. "V zelo kratkem času sva prejela več kot 60 pričevanj, ki so 60-krat potrdila isto ime prevoznika."
Naslednji korak je bil obisk policije, kjer je vložil ovadbo. "Ko smo pregledali videomaterial, smo dokaj hitro izsledili osumljenca, 76-letnega moškega iz okrožja Kassel, ki je s tistim tovornjakom odpeljal 30 kubičnih metrov bukovega lesa," so potrdili na policiji v Hesseju.
Brez dokazov pa policija ne more nič. Zato poziva vse lastnike, naj poskrbijo za videonadzor in GPS sledilne naprave, saj so za tovrstne preiskave še kako dragocen dokaz. Kot je - nenazadnje - za lastnika gozda dragocen les.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.