Španijo so v torek in sredo prizadele katastrofalne poplave. Gre za najbolj smrtonosno naravno nesrečo v tej državi v zadnjih desetletjih. Po zadnjih podatkih je ujma zahtevala 158 življenj, od tega 155 v regiji Valencija, dve v Kastilji-La Manchi in eno v Andaluziji, so sporočile reševalne službe.
Število mrtvih bi lahko še naraslo, saj se iskanje morebitnih žrtev in pogrešanih nadaljuje. Reševalcem, gasilcem in policistom pri iskanju in reševanju pomaga približno 1000 pripadnikov španskih oboroženih sil. Poteka tudi čiščenje in odpravljanje posledic.
Španska nacionalna vremenska služba AEMET je danes za več delov regije Valencija znova razglasila najvišjo stopnjo ogroženosti zaradi močnega dežja. Padavine naj bi se sicer postopoma umirile, vendar bodo neugodne vremenske razmere po navedbah AEMET vztrajale še ves konec tedna.
Po Španiji poteka tridnevno žalovanje
Po celotni Španiji od danes poteka tudi tridnevno žalovanje za žrtvami, premier Pedro Sanchez bo obiskal mesto Valencia. "Prosim, ostanite doma in upoštevajte pozive reševalnih služb. Trenutno je najpomembneje rešiti čim več življenj," je dejal v nagovoru prebivalcem.
Tudi španski kralj Felipe VI. je opozoril, da izrednih razmer še vedno ni konec, medtem ko je španska nacionalna vremenska služba AEMET danes za več delov regije Valencija znova razglasila najvišjo stopnjo ogroženosti zaradi močnega dežja.
Španska nogometna zveza (RFEF) je danes sporočila, da bo zaradi poplav na širšem območju Valencie odpovedala vse tekme, načrtovane v Valencii in okolici ta konec tedna.
Kraji v okolici Valencie so bili namreč med najhuje prizadetimi, ponekod je v le nekaj urah padla letna povprečna količina padavin. Obilno deževje je povzročilo hude poplave. Ulice in ceste v številnih mestih in vaseh so se spremenile v deroče reke, ki so odnašale vse pred seboj.
Reševalne službe so v regiji Valencia v sredo rešile okrog 270 ljudi, številne pa še vedno pogrešajo. Več krajev je bilo davi še vedno brez elektrike in pitne vode, zaprte ostajajo številne ceste in železnice, oviran je letalski promet.
Pomoč je Španiji že ponudilo več držav in organizacij, tudi Slovenska karitas, ki začenja z akcijo zbiranja sredstev za pomoč prizadetim.
Pomoč ponudile Evropska unija in humanitarne organizacije
Pomoč je ponudila tudi Evropska unija. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v sredo poudarila, da "ne gre le za nacionalno tragedijo, temveč evropsko, ki potrebuje tudi evropski odziv". Danes je na omrežju X sporočila še, da so zastave pred poslopji EU v Bruslju iz solidarnosti s prizadetimi v Španiji spuščene na pol droga.
Slovenska karitas je za prvo pomoč Karitas Španiji že namenila 5000 evrov in začenja z akcijo zbiranja sredstev za pomoč prizadetim ob katastrofalnih poplavah v Španiji. Karitas Španije je že aktivirala svoje zaposlene na nacionalni ter škofijskih Karitas ter prostovoljce župnijskih karitas na prizadetih območjih v Valencii in drugod, da bodo v prihodnjih dneh lahko začeli z delitvijo prve pomoči prizadetim ljudem. Delili bodo hrano, pomagali s higienskimi in drugimi življenjskimi potrebščinami ter psihosocialno podporo, na dolgi rok pa ljudem pomagali tudi pri obnovi domov in normalizaciji življenja, so sporočili iz organizacije.
Slovenska karitas prosi za solidarnost s prizadetimi ljudmi v Španiji, ki so izgubili vse. Sredstva za pomoč lahko darujete na:
Slovenska karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana
TRR: SI56 0214 0001 5556 761
Koda namena: CHAR
Namen: POPLAVE ŠPANIJA
Sklic: SI00 878
Prispevate lahko tudi s poslanim SMS-sporočilom KARITAS5 na 1919 in prispevate 5 EUR ali KARITAS10 na 1919 in prispevate 10 EUR.
V akcijo so stopili tudi pri Rdečem križu Slovenije. "Generalni sekretarki španskega rdečega križa gospe Asuncion Montero Fuentes smo izrekli iskreno sožalje ter podporo in pripravljenost na pomoč. V pogovoru nam je zaupala, da še čakajo na kar najbolj natančno oceno stanja, pri Rdečem križu Slovenije pa se bomo, kot vedno, odzvali na dejanske potrebe in morebitni poziv španskega nacionalnega društva po pomoči," so sporočili.
"Ekipe španskega Rdečega križa za nujne primere so na terenu, postavljajo začasna bivališča in skrbijo za najbolj ranljive, zlasti starejše na območjih z visokim tveganjem. Prostovoljci razdeljujejo osnovno pomoč, kot so hrana, voda, odeje in higienski pribor, ter nudijo prvo pomoč in psihosocialno podporo prizadetim ljudem. Da bi bilo bivanje otrok v zavetiščih znosnejše, so napotili tudi ekipo za nujno varstvo otrok. Trenutno deluje 6 zasilnih bivališč s kapaciteto 1.280 oseb, ki že delujejo s skoraj polno zmogljivostjo," so jim sporočili s španskega Rdečega križa.
Iz Sklada solidarnosti bodo Rdečemu križu Španije nakazali 5.000 evrov.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.