59-letna Kamala Harris je edina kandidatka v virtualnem glasovanju za predsedniško nominacijo, ki se je začelo v četrtek, trajalo pa bo do ponedeljka. Nominacijo bo uradno sprejela na demokratski konvenciji v Chicagu sredi avgusta.
V predsedniško tekmo je vstopila, ko je predsednik Joe Biden 21. julija sporočil, da se ne bo potegoval za nov mandat, in ji izrekel podporo. Ta je nato dobila tudi podporo večine uglednih demokratov.
Zdaj ima manj kot sto dni časa, da ameriške volivce prepriča, naj jo podprejo proti nekdanjemu republikanskemu predsedniku Donaldu Trumpu. "Ne bo lahko, vendar nam bo uspelo. In kot vaša bodoča predsednica vem, da bomo kos tej bitki," je dejala v telefonskem nagovoru, ki so ga predvajali na predvolilnem dogodku. "Ne bi mogel biti bolj ponosen," pa je v odzivu na novico zapisal Biden.
Harrisova bo morala v boju za predsedniški stolček v Beli hiši izbrati tudi svojega podpredsedniškega kandidata. Med možnimi kandidati so v igri guvernerji različnih ameriških zveznih držav, pa tudi sedanji minister za promet Pete Buttigieg.
Ime naj bi sporočila v kratkem in bo nato naslednji teden z njim obiskala tiste ključne zvezne države, kjer sta republikanski in demokratski predsedniški kandidat najbolj izenačena in ki bodo odločilne za izid volitev.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.