Težave na letališču Svetega Jeronima v Kaštelu so se začele v ponedeljek okoli 19. ure zvečer. Po poročanju hrvaških medijev letala niso ne vzletala ne pristajala. Portal Dalmacija danas poroča o zgodbi Splitčana, ki je obtičal na Dunaju. Povedal jim je, da bi moralo letalo vzleteti ob 20.30, a da jih je pilot obvestil, da do nadaljnjega letala ne bodo letela proti Splitu. Odpovedane so bile tudi linije v Zagreb, London, Rim ...
"Vzrok včerajšnjega nedelovanja informacijskega sistema na letališču je bil hekerski napad," je povedal pomočnik direktorja splitskega letališča Pero Bilas.
S splitskega letališča so sporočili še, da so v reševanje težave vključene vse pristojne institucije. "Strokovne službe se intenzivno ukvarjajo z odpravljanjem posledic tega napada," so poudarili in dodali, da so v stiku z vsemi letalskimi prevozniki in da skupaj iščejo rešitve.
Potnike so prosili za potrpežljivost in še enkrat zagotovili, da delajo vse, da bi bile težave čim prej odpravljene.
Za napad je odgovorna hekerska skupina Akira
Net.hr poroča, da je za napad odgovorna hekerska skupina Akira, ki je sicer relativno nova skupina, a zelo aktivna. Zgolj v letošnjem letu so napadli več kot 250 podjetij po svetu, pogosto pa napadajo tudi letališča.
Medij sicer poroča, da napad verjetno ni povezan z LockBitom, ki je nedavno napadel KBC Zagreb, niti z DDoS napadi na finančne ustanove. Skupina Akira obstaja šele kakšno leto, domneva pa se, da gre za Ruse.
Popoldan se je oglasil tudi hrvaški notranji minister Davor Božinović, ki je dejal, da so njihove službe identificirale mednarodno skupino iz evrazijskega območja.
Božinović: S kriminalci se ne pogajamo
Božinović je dejal, da gre pri hekerskem napadu na splitsko letališče za klasično izsiljevalsko programsko opremo, kjer napadalci zahtevajo odkupnino.
"Vse naše službe službe že od včeraj zvečer sodelujejo med seboj, pa tudi z Europolom, FBI in drugimi partnerskimi službami v svetu. Gre za kibernetski napad, ne za teroristični napad," je poudaril minister.
Pojasnil je, da hekerji z zlonamernimi programi običajno onemogočijo dostop do določenih podatkov ter nato v večini primerov zahtevajo odkupnino. "Naše stališče je, da se s kriminalnimi združbami ne pogajamo. Delamo na sanaciji sistema in prepričan sem, da bo to še pravočasno rešeno," je še dejal.
Kot je še povedal minister, do tovrstnih napadov prihaja na svetu vsakodnevno. Ni pa želel potrditi, ali gre za isto skupino, ki je pred tedni napadla tudi zagrebški klinični center.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.