17. maja je del Severne flote izplul s polotoka Kola proti severnemu Atlantiku, kubansko ministrstvo pa je potrdilo, da bodo kmalu v kubanski prestolnici Havana pristali napredna jedrska raketna podmornica razreda Yasen-M Kazan in še tri ruska vojaška plovila, vključno s fregato Admiral Gorškov, tankerjem Pashin in rešilnim vlačilcem Nikolai Chiker.
"Nobeno od plovil ne prevaža jedrskega orožja, zato njun postanek v naši državi ne predstavlja grožnje za regijo," je sporočilo ministrstvo. Tudi ameriški uradniki so potrdili prihod ruskih vojaških ladij in letal na Karibe na vojaške vaje, ki naj bi predstavljale odziv Moskve na ameriško podporo Ukrajini, poroča spletna stran The War Zone.
"Predvidevamo, da bo Rusija to poletje v okviru rednih vojaških vaj izvajala okrepljene pomorske in zračne dejavnosti v bližini ZDA. To se bo zaključilo z globalno rusko pomorsko vajo jeseni," so navedli. A kot pravijo uradniki, jih ruski manevri ne skrbijo, saj ne predstavljajo neposredne grožnje ZDA. "Gre za to, da Rusija dokazuje, da je še vedno sposobna določene ravni projekcije globalne moči."
Tako Kazan kot Admiral Gorškov sta opremljena s silosi z navpičnim izstrelitvenim sistemom, v katere je mogoče namestiti manevrirne rakete dolgega dosega Kalibr, ki se lahko uporabljajo za kopenske napade, ter nadzvočne protiladijske manevrirne rakete Oniks. Poleg tega je bil Admiral Gorškov prva vojaška ladja ruske mornarice, ki je operativno uporabila nove hipersonične manevrirne rakete Zircon, vsaj po uradnih ruskih trditvah.
Za razliko od prejšnje generacije ruskih SSGN, so plovila razreda Yasen – zlasti napredna plovila Yasen-M – veliko bolj vsestranska kot le platforme za manevriranje z raketami, saj lahko delujejo kot napadalni čolni, pa tudi za zbiranje obveščevalnih podatkov. General ameriških zračnih sil Glen VanHerck, vodja severnega poveljstva ZDA in severnoameriško-kanadskega poveljstva za vesoljsko obrambo, je podmornice Yasen opisal kot skoraj enakovredne tipom ameriških podmornic. Dodal pa je še, da bodo te podmornice kmalu predstavljale trajno grožnjo ameriški domovini.
Ruski predsednik Vladimir Putin je sicer dejal, da bi lahko Rusija dobavila orožje dolgega dosega v regije po svetu, kjer bi lahko bilo uporabljeno za napade na zahodne cilje. Ena od teh regij bi lahko bila Kuba, saj sta Havana in Moskva že od nekdaj tesni zaveznici. Prejšnji mesec je Putin gostil kubanskega predsednika Miguela Diaza-Canela na vsakoletni vojaški paradi na Rdečem trgu, vezi med voditeljema pa so se le še poglobile.
Med hladno vojno je bila Kuba pomembna zaveznica Sovjetske zveze. Postavitev sovjetskih jedrskih raket na otoku pa je sprožila kubansko krizo leta 1962, ko sta bila Washington in Moskva najbližje jedrski vojni.
KOMENTARJI (172)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.