Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je ob 9. uri na povabilo predsednice Evropskega parlamenta Roberte Metsola najprej udeležila izrednega zasedanja konference predsednikov parlamenta. Predsednica parlamenta je nemško političarko povabila na pogovor o strukturi in portfeljih prihodnje komisije.
In čeprav je bilo pričakovano, da bo von der Leynova pred tiskovno konferenco Parlamentu predstavila tudi imena komisarskih kandidatov, pa se to ni zgodilo. Imena je razkrila šele na tiskovni konferenci, na kateri je povedala, da je 27-članski Lomisiji 11 žensk oz. 40 odstotkov komisark in 60 odstotkov komisarjev.
Nekoliko je razmerje obrnila pri imenovanju podpredsednikov, med katerimi so štiri ženske in dva moška. Španka Teresa Ribera (dosedanja podpredsednica španske vlade, pristojna za zeleni prehod in demografske izzive) bo skrbela za čist, pravičen in konkurenčen prehod. Med drugim bo odgovorna za spodbujanje konkurenčnosti evropskega gospodarstva in uresničitev ciljev iz evropskega zelenega dogovora, je pojasnila predsednica komisije.
Finka Henna Virkkunen bo izvršna podpredsednica za tehnološko suverenost, varnost in demokracijo in bo kot taka med drugim bdela nad razvojem digitalnih tehnologij, notranjimi in zunanjimi vidiki varnosti, skrbela pa bo tudi za okrepitev temeljev evropske demokracije.
Francoski komisar Stéphane Séjourné bo skrbel za blaginjo in industrijsko strategijo. Gre za kandidata, ki je v zadnjem trenutku zamenjal dosedanjega komisarja za notranji trg Thierryja Bretona. Sejourne bo odgovoren za industrijo, mala in srednje velika podjetja ter notranji trg EU.
Estonka Kaja Kallas bo visoka predstavnica za zunanjo in varnostno politiko. "Vem, da lahko računam nanjo, da bo most med našimi notranjimi in zunanjimi politikami. In da bo zagotovila, da bomo ostali geopolitična komisija," je ob predstavitvi povedala von der Leynova.
Romunka Roxana Mînzatu bo skrbela za spodbujanje pridobivanja veščin, izobraževanje, kakovostna delovna mesta in kulturo, italijanski minister za zadeve EU iz vladajoče skrajno desne stranke Bratje Italije Raffaele Fitto Raffaele Fitto pa bo podpredsednik za kohezijo in reforme.
"Celoten kolegij komisarjev je zavezan gospodarski konkurenčnosti," je ob predstavitvi svoje bodoče komisarske ekipe povedala von der Leynova. Glavne prednostne naloge se odražajo v pristojnostih šestih izvršnih podpredsednikov oziroma podpredsednic.
Madžaru resor, ki si ga ni želel nihče
Poleg podpredsedniških mest so seveda najbolj zaželeni tudi tisti resorji, ki prejmejo največji delež finančne pogače, ki jo nato prerazporejajo med države članice. Takšen je tudi resor za širitev, ki je pripadel Sloveniji. Kdo, poleg neuradne slovenske kandidatke Marte Kos, pa je še med novoimenovanimi kandidati?
Madžarski kanadidat Oliver Varhelyi je sodeč po načrtih von der Leynove "kaznovan". Prevzel naj bi namreč resor za zdravje in dobrobit živali, področje, ki ga po poročanju Politica, ni želel nihče.
Hrvaška kandidatka Dubravka Šuica bo komisarka novonastalega resorja za Mediteran, luksemburškemu kandidatu Christophu Hansnu namenja resor za kmetijstvo, Danec Dan Jørgensen je imenovan za komisarja za energijo in bo tudi prvi evropski komisar za stanovanja, poljski kandidat Piotr Serafin po pričakovanjih dobi ključni proračunski resor (poročal bo neposredno von der Leynovi), Švedinja Jessika Roswall bo komisarka za okolje, vodoodpornost in konkurenčno krožno gospodarstvo, Avstrijec Magnus Brünner bo komisar za notranje zadeve in migracije, pomemben resor za Dunaj. Bolgarki Ekaterini Zaharievi je namenjen resor evropskih "start-up" podjetij.
Portugalka Maria Luís Albuquerque je nominirana za komisarko za finančne storitve. Latvijec Valdis Dombrovskis in Slovak Maroš Šefčovič, ki v novi komisiji ne bosta več podpredsednika, bosta po novem pristojna za gospodarstvo in produktivnost ter trgovino in ekonomsko varnost. Zadolžen bo tudi za carinsko politiko, prevzel pa bo tudi komisarsko mesto za institucionalne odnose in preglednost ter bo neposredno poročal von der Leynovi.
Češki kandidat Jozef Síkela naj bi postal komisar za mednarodna partnerstva, obrambo in vesolje pa prevzema litovski kandidat Andrius Kubilius. Malteški kandidat Glenn Micallef bi medtem prevzel vodenje resorja za medgeneracijsko pravičnost, mladino, kulturo in šport. Nizozemci medtem s komisarjem Wopkejem Hoekstrajem prevzemajo resor za podnebje.
Znanstvenik, specializiran za biotsko raznovrstnost in trajnostni razvoj, Costas Kadis iz Cipra, naj bi postal komisar za ribištvo in oceane, Apostolos Tzitzikostas iz Grčije pa naj bi prevzel področje trajnostnega prometa in turizma. Naslovnice grških medijev je polnil, ko so mu turške oblasti prepovedale vstop v Izmir, ima pa tudi težave z imenom države Severna Makedonija, imenuje jo namreč vedno le z imenom prestolnice Skopje.
Potrdili so tudi predhodno neuradno informacijo, da naj bi resor, ki ga je doslej vodil slovenski komisar Janez Lenarčič – resor za krizno upravljanje – prevzela belgijska komisarka in dosedanja zunanja ministrica Hadja Lahbib. In čeprav, kot dodaja Politico, to ni najprestižnejše področje, pa resor prihaja z znatnim proračunom za razvojno pomoč.
Njena prihodnja komisija je zgrajena okoli prioritet blaginje, varnosti in demokracije, v ospredju bo tudi gospodarska konkurenčnost.
KOMENTARJI (191)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.