Tujina

Kdo so teoretiki zarote in v katerih družbah jih je največ?

Ljubljana, 19. 07. 2025 16.21 | Posodobljeno pred enim dnevom

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Teorije zarot so neutemeljena prepričanja, da za vplivnimi družbenimi, političnimi in drugimi dogodki stoji majhna, skrivnostna skupina ljudi, ki želi namerno škodovati drugim ter se pri tem okoristiti. Ključno pri zarotniškem mišljenju je, da ne temelji na dokazih in nepristranski analizi, marveč sloni na špekulacijah in ekstravaganci.

Teorije zarot
Teorije zarot FOTO: Shutterstock

Paranoiki in narcisi

V zadnjih petnajstih letih se je psihološko raziskovanje napovedovanja naklonjenosti teorijam zarote močno razširilo in s tem dokopalo do vrste robustnih ugotovitev. Nedavna raziskava, ki analizira kar 127 neodvisnih vzorcev, ugotavlja, da so med najmočnejšimi značilnostmi paranoidnost, narcisoidnost, religioznost oziroma spiritualnost in psevdoznanstvenost.

Ljudje s temi psihološkimi lastnostmi so precej bolj nagnjeni k sprejemanju takšnih teorij. Obenem so ugotovili, da nižja kognitivna sposobnost ni tako močno povezana z zarotništvom, kot bi si morda mislili, a povezava vseeno obstaja. Študija potrjuje, da velikih pet osebnostnih lastnosti – ekstravertnost, sprejemljivost, vestnost, nevrotičnost in odprtost – ni med relevantnimi dejavniki.

Levičarji in desničarji

Včasih je veljalo prepričanje, da politična delitev na levico in desnico razlaga, zakaj so nekateri bolj nagnjeni k zarotništvu. Desničarji naj bi imeli bolj paranoidni stil razmišljanja, bolj nasprotujoč odnos do znanosti in večjo stopnjo odobravanja avtoritarnosti, zaradi česar naj bi jih teorije zarote bolj pritegnile. Študij, ki to potrjujejo, ni malo. Toda podobno število raziskav ne najde nobenih dokazov za omenjeno "politično neravnovesje". Grobi konsenz je, da so izsledki preveč neenotni, da bi lahko iz njih povlekli prepričljive zaključke.

Besedilo je pripravljeno v projektu Homopolitikus političnega think tanka Inštitut za politični menedžment. Kolumna izraža stališče avtorja in ne nujno tudi uredništva 24ur.com.

Mešani izsledki so deloma posledica različnih meritev. Nekatere študije raziskujejo predvsem tiste teorije, ki jih zagovarjajo desničarji, zato ni nenavadno, da vsaj včasih najdejo dokaze za večje sprejemanje prav pri njih. Toda če smo natančnejši, hitro ugotovimo, da se določene teorije pojavljajo z enako intenzivnostjo in obsegom tudi na levici.

Na primer: drži, da republikanci mnogo bolj kot demokrati verjamejo, da se je pretiravalo glede nevarnosti koronavirusa, da George Soros nadzoruje svet, da se Barack Obama ni rodil v ZDA ali da so podnebne spremembe potegavščina. Toda demokrati mnogo bolj kot republikanci verjamejo, da je Donald Trump ruski agent ter da je prikrival svoje simptome, ko je zbolel za koronavirusom, da republikanska stranka krade volilne glasove in da brata Charles in David Koch nadzorujeta svet.

Nerazviti in kolektivisti

Nekoliko manj pa vemo o socioloških ali institucionalnih dejavnikih za zarotništvo. V katerih družbah ga je več in v katerih manj? Trenutno raziskave slikajo precej usklajeno podobo. Ne preseneča, da je zarotništva manj v ekonomsko razvitejših državah s trdnimi demokratičnimi institucijami, kjer je manj koruptivnega delovanja političnih in drugih vplivnih akterjev. Tako kažejo tudi podatki European Social Survey iz leta 2020, ki je med drugim posebej merila stopnjo zarotništva različnih narodov.

Negativna povezava med razvitostjo in zarotništvom
Negativna povezava med razvitostjo in zarotništvom FOTO: Tibor Rutar

Grafikon 1 prikazuje enostavno korelacijo med ekonomsko razvitostjo in zarotniškim mišljenjem. Slednjo merijo prek strinjanja s trditvijo "Majhna, skrivnostna skupina ljudi je odgovorna za vse večje odločitve v svetovni politiki " (na lestvici od 1 do 5, pri čemer 1 predstavlja popolno nestrinjanje, 5 pa popolno strinjanje). Podoba je enaka, če uporabimo nekoliko drugačno mero, to je strinjanje s trditvijo "Skupine znanstvenikov manipulirajo, si izmišljajo in skrivajo dokaze z namenom, da bi zavajale javnost ".

Kulturna delitev na kolektivistične in individualistične narode se prav tako izkaže za precej močan zarotniški napovednik. V bolj individualističnih družbah, kjer je načeloma več posplošenega zaupanja, vsakodnevnega sodelovanja z neznanci ter močnejših norm o pravičnosti in proti goljufanju, je zarotniško mišljenje manj prisotno.

Za druge lastnosti, na katere bi utegnili pomisliti, kot so neenakost, brezposelnost, izobraženost, kriminaliteta, raba interneta in socialnih omrežij, se pogosto izkaže, da nimajo razlagalne moči ali pa je ta precej skromna.

Družbeni napovedniki zarotniškega mišljenje v Evropi
Družbeni napovedniki zarotniškega mišljenje v Evropi FOTO: Tibor Rutar

Grafikon 2 prikazuje nekatere od omenjenih lastnosti, ki so in niso statistično značilne v evropskem kontekstu. Poleg teh smo testirali še brezposelnost in neenakost, ki prav tako nista bili značilni.

Vsi prikazani napovedniki so naenkrat vključeni v isti statistični model, kar pomeni, da vsak predstavlja neposredni statistični "učinek" na zarotništvo. Tako je recimo ekonomska razvitost povezana z manj zarotništva; neodvisno od morebitnega hkratnega vpliva individualizma, rabe socialnih omrežij ali korupcije in izobraženosti, ki se sicer pojavljajo skupaj z razvitostjo.

Enostavno rečeno: v bolj razvitih državah – tudi če te niso obenem bolj individualistične ali manj nagnjene k rabi socialnih omrežij – je zarotništva manj. Presenetljivo celotni statistični model razlaga skoraj 90 odstotkov razlik v zarotništvu med državami. Enake rezultate dobimo, ko z različnimi tehnikami zaradi majhnosti vzorca dodatno popravljamo modele.

Zarotništvo po svetu

Večji svetovni nacionalni vzorci o razširjenosti zarotniškega mišljenja so redki. V raziskavah se običajno zanašamo na evropske podatke. Tudi če uspemo dobiti večji globalni vzorec, so podatki za mnoge države nezanesljivi oziroma nereprezentativni.

V okviru projekta COVIDiSTRESS so leta 2021 med drugim merili intenzivnost zarotništva v 113 državah. Podatki so javno dostopni, zato jih lahko analiziramo. Žal je njihova kakovost v marsikaterem primeru izrazito nizka – v skoraj polovici držav je bilo anketiranih manj kot deset ljudi.

Družbeni napovedniki zarotniškega mišljenja po svetu
Družbeni napovedniki zarotniškega mišljenja po svetu FOTO: Tibor Rutar

Grafikon 3 kaže rezultate statističnega modela, v katerem smo odstranili države z zelo nizkim številom anketirancev.

Rezultati so podobni, kot so bili v evropskem kontekstu in kot jih običajno povzemajo raziskave. Ekonomska razvitost in demokratičnost statistično zmanjšujeta zarotništvo, medtem ko neenakost in brezposelnost – vključno z raznimi institucionalnimi merami prostega trga – niso relevantne.

Smo iz dneva v dan bolj nagnjeni k zarotam?

Mogoče imate občutek, da se zarotništvo v zadnjem času povečuje. To najverjetneje ni res.

Pred nekaj leti so raziskovalci z vrsto študij poskušali izmeriti, kako se razširjenost različnih teorij spreminja skozi čas. Najprej so v ameriškem kontekstu ugotovili, da se v prvih dveh letih od začetka pandemije neutemeljena prepričanja o koronavirusu niso ne povečala ne zmanjšala. Enako velja za teorijo QAnon, ki se navezuje na domnevne satanistične kulte in spolne zlorabe, za katere bremenijo demokratsko stranko: nobene statistične razlike v razširjenosti ni med letoma 2019 in 2021.

Podobno so dognali v daljšem časovnem obdobju (1966–2020) in za desetine drugih priljubljenih teorij. Med 36 teorijami zarote jih je le šest postalo bolj priljubljenih skozi čas: delež podpornikov je narastel za od štiri do deset odstotnih točk. Podpora več kot polovici teorij je ostala nespremenjena, petnajstim pa je (močno) padla.

Enako so odkrili v evropskem kontekstu. V Nemčiji, Italiji, Veliki Britaniji, ter na Švedskem, Portugalskem in Poljskem se med letoma 2016 in 2018 podpora različnim teorijam zarote ni povečala; v nekaterih primerih je celo padla. Te vključujejo ideje, da so podnebne spremembe potegavščina, da se holokavst ni zgodil, ter različne trditve o nadzorovanju sveta, migrantih in boleznih.

KOMENTARJI (82)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
20. 07. 2025 10.30
+2
Članek očitno sledi določenemu narativu, že viden stil, ki podpiran določen narativ. Čeprav se je že večina teorij zarot izkazala za resnično. Res pa je, da so vmes 'prave' teorije zarote, namensko vključene, da diskreditirajo resnične. To velja tudi za izmišljotino QAnon, to ne obstaja, obstaja pa Q in Anoni, ločeno, Q+ je pravi Trump.
Ramzess
20. 07. 2025 10.25
+3
Glede na to koliko ti. teorij zarot se je izkazalo za resnične, so ti. teoretiki zarot imeli prav.
patogen
19. 07. 2025 20.48
-4
Odgovor je treba poiskati v tem, da se anticepilec nikoli ne obregne ob Putinovega Sputnika, ampak vedno ob zahodne Pfeizerje. zato je odgovor, te teorije zarote so inducirane iz Moskve, kjer jih tule pograbijo rusofilčki, pa Male batjuške iz Balkana in širijo po portalih.
9876543
19. 07. 2025 21.51
+4
Sputnik je vektorsko cepivo kot vsa do sedaj, Pfeizer, Moderna, ionTech so pa mRNA cepiva, z dodano RNK. Anticepilec ni hotel dobiti RNK. Tvoj komentar je škrbina.
oikos
19. 07. 2025 20.09
+3
Na zaslišanju v EU parlamentu je direktorica ( ena od) podjetja Pfizer priznala, da mRNA zvarki nikoli niso bili testirani ali preprečujejo prenos covida ali ne. Teorija? Ali pa samo zarota. V tem primeru očitno samo to drugo.
Juzles Iters
19. 07. 2025 20.34
+1
Kemijske analize t.i. vakcin, ki so tudi javno dostopne na spletu, ki so jih izvedli neodvisni strokovnjaki, so pokazale, da sploh ne vsebujejo mRNA, temveč v glavnem lipidne nano delce kot so grafen-oksidi, ogljikove nano-cevke, polietilen glikol in soli redkih in prehodnih kovin. Iz strokovne literature je *nedvoumno* jasno, da vsebina t.i. vakcin interagira s 5G omrežjem (WiFi), ki ga je država množično postavljala med t.i. pandemijo in prepovedmi gibanja....
Juzles Iters
20. 07. 2025 08.19
+1
Kar je zanimivo, je to, da ne glede na izvor oz. znamko "cepiva" (Moderna, Sputnik, Sinofarm, Pfizer, AZ...) imajo vsa skoraj identično sestavo in vsebujejo nano-delce grafen oksida ipd, a nobene mRNA!
Juzles Iters
19. 07. 2025 19.45
+7
Mene bolj zanima, kdo so teoretiki teorij zarote, ker za te čudake same zarote očitno ne obstajajo več. Izgleda, da izraz "zarota" obstaja samo še v sklopu besedne zveze "teorija zarote", samostojen izraz "zarota" pa je skoraj izumrl. Izraz "teorija zarote" si je izmislila CIA. Šlo je, če se be motim za to, da so s tem izrazom poskušali diskvalificirali in oblatiti vse tiste, ki niso verjeli, da je uboj predsednika ZDA delo enega človeka (Oswalda), temveč so pravilno sumili, da so predsednika usmrtile državne tajne službe. Ta način diskvalifikacije še danes uporabljajo forumski državni trobi proti vsem tistim, ki se ne strinjajo z državno propagando, globalistično MSM "fejk njuz" poneumljanje plebsa, itn.
Juzles Iters
19. 07. 2025 19.49
+4
*... *forumski državni *troli* proti vsem tistim, ki se ne strinjajo z državno propagando, z globalističnim MSM "fejk njuz" poneumljanjem plebsa, itn.
Ramzess
20. 07. 2025 10.32
Razen tega, da je bil ubit dvojnik, ne pravi predsednik.
9876543
19. 07. 2025 19.42
+4
No, imeti oči odprte in se izogibati črednemu nagonu je bilo vedno gonilo napredka. Osebno v bližnji prihodnosti pričakujem epidemijo alergije na meso - baje je to v Ameriki pogosta posledica pika klopa. Meni osebno je zanimivo dejstvo, da g. Gates goji komarje, ki naj bi preprečevali množenje drugih komarjev, ki prenašajo malarijo in to v Kolumbiji, čeprav je 94% primerov malarije v podsaharski Afriki, prav tako je znano dejstvo, da komar lahko prenese večino bolezni, ki jih prenaša klop. Nekako mi ne gre to z malarijo in Gatesovimi komarji.
ssbobo
19. 07. 2025 19.31
+2
Največ jih je okoli mavzoleja sfrjcksz.... alias murglstana kod kućana... če nebudemo mi budu oni.... pa okol medijskih hiš ala komzi2⁴cajta
3320.
19. 07. 2025 19.40
+1
Edina teorija zarote, kar bo tudi ostala, je ravna zemlja vse ostalo je dokazano.
dante_
19. 07. 2025 19.21
+1
Prav neverjetno koliko ljubiteljev teorije zarote je tu gor.
9876543
19. 07. 2025 18.49
+6
Za leviindesnikekci: glede Titanika je bila 14 let pred dejaskim potopom Titanika objavljena knjga: "Futility, or the Wreck of the Titan" Avtor: Morgan Robertson Leto izida: 1898 Ta knjiga je posebej zanimiva, ker je bila napisana 14 let pred potopom Titanika (1912), a vsebuje osupljive podobnosti z resnično nesrečo Titanika — vključno z imenom ladje ("Titan"), velikostjo, opisanimi okoliščinami potopa in pomanjkanjem reševalnih čolnov.
3320.
19. 07. 2025 19.41
+4
To je potopljeno od bankirjev iz vemo katere religije.
tali?ni tom
19. 07. 2025 18.37
+0
dandanes ne morešm verjetn nobenmu trobilu ,sploh tega tipa tle,vse je plačano da se plasira kot resnica! sploh fore z javnimi mnenji! ! skratka,smo v času koje laž resnica in resnica laž!že če samo pogledamo lažnive trditve recimo ameriških predsednikov,evropskih,ja to pove vse!
Naiskreni
19. 07. 2025 18.11
-2
ali vsaka teorija zarote je bila uresničena.. vsaj delno. to so ljudje, ki jim mozak seže dlje od levih in desnih ovac. 🤣🤣
NeXadileC
19. 07. 2025 18.08
-1
"Najzgodnejša znana uporaba izraza "teorija zarote" je bila ugotovljena pri ameriškem avtorju Charlesu Astorju Bristedu v pismu uredniku, objavljenem v časopisu The New York Times 11. januarja 1863.[55] Uporabil ga je za trditve, da so britanski aristokrati med ameriško državljansko vojno namerno slabili Združene države Amerike, da bi uveljavili svoje finančne interese. 😐😶😐😶😐
Prokleta Zima
19. 07. 2025 18.01
+7
Sovraštvo med ljudmi širijo predvsem kulturniki preko medijev. Preberite kolumno Širce. Zadnji čas , da se ta generacija spuca in jo zamenja UI.
Betuul
19. 07. 2025 18.01
+1
Teoretiki in praktično udejanjanje zarot obstaja ! V to so vpeti zelo zelo bogati! Najbolje da smo čisto 🤫; da ne bo še po nas
Betuul
19. 07. 2025 18.02
+1
detect
19. 07. 2025 18.00
+2
tu v sloveniji jih je full veliko.
the kop
19. 07. 2025 17.56
+6
Mediji lažejo in delajo po naročilih gospodarjev iz Washigtona in Bruslja!!!
3320.
19. 07. 2025 19.42
+2
Zgaga Ukrajini
19. 07. 2025 17.50
+8
Kako pa to, da se podnebni aktivisti ne oglašajo zaradi orožarske industrije!? Tudi teorija zarote?
alicante1234
19. 07. 2025 17.43
+10
Če Soros financira nevladnike, kateri potem zrušijo vlado v neki državi, a je to teorija zarote?
3320.
19. 07. 2025 19.43
+3
StudyBitcoin
19. 07. 2025 17.43
+10
kakšna je razlika med teorijo zarote in resnico ? nekje od 6 do 12 mesecev.
EU Dig. Cenzura
19. 07. 2025 17.40
+12
Teorijo zarote so si izmislili zato da lahko prikrivajo resnico! Vsak ki pregloboko in glasno izrazi resnico je teoretik zarote!
3320.
19. 07. 2025 19.44
+2
Točno tako, omalovaževalni termin, isto kot populist, nacionalist, homofob, transfob....