Tujina

'Timmy je najverjetneje poginil'

Lübeck, 07. 05. 2026 12.42 2 min branja 38

Reševanje kita grbavca

Kit grbavec Timmy, ki so ga pred dnevi rešili iz Baltskega morja in ga izpustili v Severno morje, je po mnenju strokovnjakov najverjetneje poginil. Da je kit prešibak, da bi preživel preizkušnjo, so opozarjali že pred zasebno reševalno akcijo, ki je stala 1,5 milijona evrov.

Timmy je pred dobrim mesecem nasedel na peščeni sipini v zalivu Wismar, potem ko je več tednov plaval v plitvih vodah. Pred tem je že večkrat zašel v območje nemške baltske obale.

Reševalcem ga je pred dnevi uspelo premestiti v baržo, napolnjeno z vodo, in ga izpustiti v Severno morje.

Nazadnje so ga posneli v soboto, kmalu po tem, ko so ga izpustili iz barže. Strokovnjaki iz nemškega oceanografskega muzeja, ki so bili zelo kritični do zasebne reševalne akcije, zdaj predvidevajo, da je Timmy najverjetneje poginil.

Ker je bil kit izjemno šibak in je po prejšnjih poskusih reševanja v kratkem času večkrat nasedel, je zelo verjetno, da ni imel dovolj moči, da bi dlje časa plaval v globoki vodi in ni več živ, so poudarili.

Da se reševalna akcija ne bi smela odviti, je prepričana tudi Ursula Siebert, direktorica Inštituta za raziskovanje kopenskih in vodnih živali v Hannovru. Za nemški časopis Frankfurter Allgemeine Zeitung je operacijo označila za katastrofo.

Reševanje sta financirala dva podjetnika, med njimi tudi Karin-Walter-Mommert, ki je nedavno za časopis Bild dejala, da je izjemno srečna, da je lahko pomagala kitu. "Videlo se je, da se je kit boril in želel živeti," je dejala.

Nekateri strokovnjaki so sicer opozarjali, da obstaja možnost, da si je slaboten kit sam izbral plitve vode Baltskega morja, da bi tam poginil, poroča Euronews. 

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI38

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Slavko BabIč
08. 05. 2026 16.51
Je ali ni?
Lion90
07. 05. 2026 19.53
Narava ze ve…
flojdi
07. 05. 2026 19.15
Mislim da vse te lepe velike zivalce nasedejo" samo zato ker umirajo.in potlej jim ljubki resitelji samo podaljsujejo trpljenje.?bodo odprli" Timija ..in povedali koliko cloveskih smeti bodo našli V Njem???
periot22
07. 05. 2026 18.25
Če bi obstajal bog bi na svetu ne bilo pokvarjenih ljudi ki dela samo zlo na svetu!
Noleani
07. 05. 2026 16.01
Kot smo opozarjali in so opozarjali strokovnjaki. Lepo prosim reševanje bolne živali za vsako ceno. Oprostite to ni smiselno. Nvo in aktivisti niso strokovnjaki dajmo se že enkrat zavesti tega. Vedeli smo, da je kit hudo bolan opozaralji, da naj ga pustijo pri miru. Nič. Kit je pricakovano mrtev. Ljudje so povsem odtujeni od narave, ne razumejo večnega kroga rojstev, življenja in smrti, ki je sestavni del narave. Že miljone in milijone let. Pustimo naravo pri miru, da deluje po svojih zakonitostih.
CrazyMachines
07. 05. 2026 15.32
Človek je najbolj noro odbito bitje na svetu…včasih življenje več 100 kitov, ki smo jih pobili po svetu ni prinesli 1,5mio…danes pa plačamo za reševanje enega življenja kita toliko…če ne drugega vsaj v pravo smer gremo…
sasa215
07. 05. 2026 15.17
No tole je pa lepa gesta podjetnikov.. Večina ne bi nikdar kaj takega storila, tako da vsaka čast, taki kar naj imajo denar, si ga definitivno zaslužijo.. Lp
0523
07. 05. 2026 15.09
Torej so ga okoljevarstveniki z mučenjem fental.
Logik
07. 05. 2026 14.44
Budalaščine zelenih... 🤔
Sinner 666
07. 05. 2026 14.38
kit ima po naravi to da nasede. vrlo clovestvo pa resuje neresljiv problem. so bli primeri ko so kita odpeljal na morje in se je vrnil nazaj
mmickica
07. 05. 2026 14.36
Vsem nevednezem tu spodaj, kit ni riba, je sesalec. In prav je, da so ga resevali, pac na zalost ni uspelo. Vsako zivo bitje je vredno resit, ce lahko.
xxman.y
07. 05. 2026 14.40
in kdo bo vse to plačal?
Don11
07. 05. 2026 14.57
Dej preberi clanek je ze placano
Kr0ujem
07. 05. 2026 15.04
Golob.sj ma dost v romuniji
Noleani
07. 05. 2026 16.02
V tem primeru so strokovnjaki jasno povedali, da je zival prevec bolna. Vse ostalo je bilo mucenhe in stres za divjo žival.
inside1
07. 05. 2026 14.36
pustili bi da narava orpavi svoje, tako pa so spet posegali v naravo....če je odločeno je odločeno...
LevoDesniPles
07. 05. 2026 14.26
uhh ja to je pomembno, neka riba medtem ko javna sekta z njihovimi režimskimi šefi in žlahto skubi gojim.. lol
tuttikaki
07. 05. 2026 14.18
jah, on se odloči da bo "odšel", mi pa mu "pomagamo" da ne more ....
Emyy
07. 05. 2026 14.15
Ali je normalno za ribo toliko denarja skupaj z njo vreči v morje?
aljoteam
07. 05. 2026 15.36
Emyy
07. 05. 2026 15.49
Kaj je ce ni riba, še dobro da zamaske se delajo, ve gdo rabi par mio €€ za zdravljenje
Bbcc12
07. 05. 2026 13.56
Ljudje pa lačni.
Da se mene pita..
07. 05. 2026 13.51
Nahranil je morske organizme.
I am lost.
07. 05. 2026 13.38
Bi ga raje spekli revežem..
I am lost.
07. 05. 2026 13.37
Haha, škoda denarja..
kryptix
07. 05. 2026 13.33
Nasedlih kitov se ne rešuje ker nasedejo v 99,99% z namenom.
Hugh_Mungus
07. 05. 2026 14.02
od kod vlečeš to natančno statistiko?
kryptix
07. 05. 2026 17.49
Iz glave....dobesedno. menda so kiti pametni pa še sesalci. Da nasede dvakrat ni logično
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763