Predstavniki obeh skupin in še 12 drugih palestinskih frakcij so se po treh dneh pogovorov v Pekingu zavezali, da si bodo prizadevali za enotnost celotne enklave, piše BBC. Fatah in Hamas, dve nasprotujoči si frakciji, sta se sicer dolgo let pogovarjala in razglabljala o svojih skrhanih odnosih, vendar še nobeden od teh dogovorov ni pripeljal do konca razkola.
In zdaj, ko imata skupnega sovražnika, sta se očitno uspeli dogovoriti. Poleg tega je Izrael izključil vlogo obeh frakcij pri upravljanju Gaze po koncu vojne, kar je najbrž še pripomoglo k spravi.

Napetosti med frakcijama so se sprva začele leta 2005 po smrti Jaserja Arafata. Po parlamentarnih volitvah, na katerih je zmagal Hamas, so odnose zaznamovali občasni frakcijski spopadi, ti pa so se vse bolj zaostrovali, potem ko stranki nista uspeli doseči dogovora o delitvi oblasti. Leta 2007 je Hamas izrinil Fatah in prevzel vodenje Gaze. Palestinski upravi, v kateri prevladuje Fatah, je ostal le Zahodni breg.
Lani pa je vodstvo v Gazi praktično izgubil tudi Hamas zaradi vojne v Izraelom in frakciji sta se zdeli bolj enotni kot kdaj koli prej. Odločitev je pozdravil tiskovni predstavnik Hamasa Hossam Badran in dejal, da je dogovor "dodaten pozitiven korak na poti k doseganju palestinske narodne enotnosti". Obe frakciji in še preostale skupine naj bi se strinjale glede "palestinskih zahtev, povezanih s končanjem vojne, ki so: prekinitev ognja, popoln umik z območja Gaze, pomoč in obnova". A najpomembnejši del dogovora je zagotovo oblikovanje palestinske vlade nacionalnega soglasja, "ki bo upravljala zadeve Palestincev v Gazi in na Zahodnem bregu, nadzorovala obnovo in pripravila pogoje za volitve".
Fatah dogovora še ni komentiral, čeprav se je predstavnik Mahmud al-Aloul zahvalil Kitajski za podporo palestinski zadevi.
Izrael pa je obsodil posredovanje Pekinga in podpis dogovora. "Namesto da bi zavrnil terorizem, Mahmud Abas objema morilce in posiljevalce Hamasa, s čimer je razkril svoj pravi obraz," je dejal izraelski zunanji minister Israel Katz. "In to se v resnici ne bo zgodilo, saj bo vladavina Hamasa zatrta, Abas pa bo Gazo opazoval le od daleč. Varnost Izraela bo v naših rokah."

A izjave in tudi neuspešnost prejšnjih dogovorov med frakcijama nista odvrnila Kitajske, ki nadvse želi posredovati pri miru v konfliktu med Izraelom in Hamasom, pri čemer je po njihovem mnenju palestinska enotnost ključnega pomena za ta izid. Peking se trudi najprej spraviti frakciji, nato pa še nasprotujoči si strani.
"Kitajska in Palestina sta zaupanja vredna brata in dobra partnerja," je dejal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Mao Ning in dodal, da si bo Kitajska venomer "neutrudno prizadevala za enotnost in spravo".
A sprave ni mogoče doseči brez podpore mednarodne skupnosti, je prepričan zunanji minister Vang Ji. Zato je predstavil še tristopenjski načrt za reševanje vojne v Gazi, ki vključuje spodbujanje trajne prekinitve ognja, podpiranje načela, da "Palestinci upravljajo Palestino", ter priznanje države Palestine, ki bi vključevalo polnopravno članstvo v Združenih narodih.
Podpora Palestincem s strani Kitajske sicer ni nič novega, traja že od časa vodje komunistične partije Mao Zedonga, ki je Palestincem redno pošiljal orožje ter frakcije imenoval "narodnoosvobodilna gibanja". Izrael in Tajvan pa je pogosto imenoval kot oporišči zahodnega imperializma.
Kitajski uradniki in celo Ši Džinping so večkrat poudarili potrebo po neodvisni palestinski državi, Ši je na pogovore na Bližnji vzhod poslal tudi svoje diplomate. Se pa Kitajska nadvse trudi prikazati sebe kot boljšega zagovornika sveta kot ZDA. Lani so posredovali pri dogovoru med Iranom in Savdsko Arabijo, ki sta prvič po letu 2016 obnovila vezi, od takrat pa redno spodbuja vizijo svetovnega reda pod kitajskim vodstvom in kritizira neuspehe "hegemonističnega vodstva ZDA".
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.