Na vrh so napotili skupino tibetanskih alpinističnih vodnikov, da bi postavili pregrado. To nameravajo postaviti še pred prihodom kitajskih alpinistov, ki so trenutno na poti. Planincem s kitajske strani bo prepovedan stik s komer koli z nepalske strani in se ne bodo smeli dotikati predmetov, ki so na vrhu gore.
Ni pa jasno, ali bodo tibetanski vodniki nastanjeni na tem območju, da bi kontrolirali spoštovanje pravil in opozarjali na nepravilnosti. Direktor urada za šport v Tibetu je za kitajske državne medije dejal, da je edina točka, kjer bi se planinci obeh strani lahko srečali in imeli stik, na vrhu gore.
Everest stoji na meji med Kitajsko in Nepalom, planinci pa se nanj lahko povzpnejo z obeh strani. Na samem vrhu gore je prostora za šest oseb, če te stojijo ena zraven druge – v dneh, ko je tam gneča, se morajo alpinisti postaviti v vrsto, da tako počasi dosežejo vrh.
Trenutno je turistom brez dovoljenja prepovedan vstop v kitajski bazni tabor, Kitajska pa je tujim državljanom prepovedala tudi vzpenjanje na goro. Na drugi strani pa je Nepal, ki je v veliki meri odvisen od dohodka, ustvarjenega z odpravami na Everest, tujim plezalcem dovolil, da se odpravijo na goro – resda v omejenem obsegu, saj so v tej sezoni dodelili približno 400 dovoljenj.
V zadnjih tednih so na nepalski strani evakuirali več kot 30 bolnih plezalcev. V tem času se država sooča z drugim valom koronavirusa. Zdravstveno združenje, ki deluje v baznem taboru, je potrdilo, da so pri nekaterih plezalcih potrdili okužbo z novim koronavirusom. V zadnjih tednih se je v Nepalu močno povečalo dnevno število okuženih z novim koronavirusom. Pri dveh od petih testiranih so potrdili okužbo.
Nepal je do sedaj zabeležil več kot 394.667 primerov okužbe z novim koronavirusom in 3.720 smrtnih primerov zaradi covida-19.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.