Na Douyinu, eni najbolj priljubljenih platform za izmenjavo video posnetkov na Kitajskem, so se pojavili posnetki moških modelov, ki pozirajo v drznih kosih ženskega spodnjega perila.
In zakaj namesto žensk pozirajo moški? Gre za najnovejšo podjetniško inovacijo, ki so jo podjetja vpeljala, da bi se izognila strogi kitajski internetni cenzuri.
Kitajska uvaja enega najstrožjih režimov cenzure na svetu. Na spletu ne blokira le politično občutljivih informacij, pač pa tudi podobe ženskih teles. Njihovo prikazovanje namreč ocenjuje kot nespodobno in neprimerno.
Po tem, ko so januarja specializiranim trgovinam za prodajo spodnjega perila prekinili prenose v živo, v katerih so nastopale ženske, je postalo jasno, da ženske spodnjega perila ne bodo mogle več predstavljati.
Podjetja so tako enostavno najela moške modele. Na enem od prodajnih kanalov tako lahko vidimo moškega, oblečenega v črno spodnje perilo.
V enem od posnetkov v živo, ki so ga predvajali številni državni mediji, je lastnik spletnega podjetja dejal, da je preprosto poskušal upoštevati pravila. "To ni poskus sarkazma. Vsi smo spoštovanje pravil vzeli zelo resno," je dejal moški, ki se je predstavil kot gospod Šu.
Pojav moških modelov v ženskem spodnjem perilu je na Kitajskem sprožil mešana mnenja, od smeha in zadovoljstva pa do jeze in razburjenja. "Kaj naj naredim, če želim promovirati in predstaviti žensko spodnje perilo v oddaji v živo? Zelo preprosto je, poiskal bom moškega," je dogajanje komentiral eden od uporabnikov kitajske aplikacije Weibo.
Več milijard evrov vredna industrija
Pretočna prodaja izdelkov v živo je v celinski Kitajski vredna več milijard evrov. Industrija je velik zagon dobila predvsem v zadnjih treh letih, ko so v državi veljala stroga pravila zaradi covida-19, številna fizična podjetja pa so ostala brez strank.
Od junija lani je število uporabnikov e-trgovin v živo na celinski Kitajski preseglo 460 milijonov, tako kažejo podatki Sveta kitajske akademije za promocijo mednarodne trgovine, organa, ki je povezan s pekinškim ministrstvom za trgovino.
Poročilo iz leta 2021, ki ga je izvedlo iResearch, pekinško podjetje, specializirano za merjenje rasti spletnih uporabnikov, je napovedalo, da bo sektor pretakanja v živo letos vreden več kot 680 milijard evrov.
Znašli so se tudi drugače
Moški modeli pa, kot kaže, niso edina rešitev. Na Douyinu, kitajski domači različici TikToka, so se nekatere manekenke cenzuri izognile tako, da so spodnje perilo oblekle čez majico. Spet nekatera druga podjetja so se odločila, da bodo perilo enostavno razkazovala na lutkah.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.