Ameriški vojaški analitiki so že leta govorili, da Kitajska povečuje svoj jedrski arzenal, a ta je še vedno desetkrat manjši od ameriškega, zato so številni te zgodbe zanemarjali. Nove podrobnosti kitajske širitve jedrskih zmožnosti pa so alarmantne. Vse od sedemdesetih let prejšnjega stoletja ni prišlo do takšne gradnje silosov za jedrske rakete. Za primerjavo, ZDA imajo 405 jedrskih silosov, Rusija približno 150, Kitajska pa najmanj 160, če upoštevamo gradnjo novih.
Številke seveda še vedno precej prednosti dajejo ruskim in ameriškim strateškim raketnim silam, a nova Kitajska balistična raketa DF-41 je ena najbolj smrtonosnih. Medtem, ko ima ena ameriška raketa tri bojne glave, nekatere ruske po osem, imajo nove kitajske jedrske rakete po 10. Kitajska jedrska oborožitev bi z novimi gradnjami in podmornicami postala resen tekmec jedrskim silam. V nekaterih pogledih bi jo lahko postavili na tretje mesto – ne po število jedrskih konic, temveč po zmožnostih, da te "dostavijo" na cilje.
Ne deset, ne 100, najmanj 145 novih silosov
Raziskovalci centra za neprofileracijo James Martina so nekaj mesecev spremljali kitajske aktivnosti v puščavi v bližini mesta Jumen. Gre za skrajni severni del Kitajske, ki meji na Mongolijo in je znano območje, kjer se nahajajo kitajske jedrske strateške sile. Pred leti so začeli graditi t. i. podzemni veliki kitajski Zid, največji vojaški infrastrukturni projekt Pekinga v zgodovini, ki predvideva izgradnjo na tisoče kilometrov podzemnih rovov, bunkerjev in skladišč. Ta hranijo jedrsko in drugo oborožitev, ki jo Kitajci skrivajo pred svetom. "Uradno" imajo približno 350 jedrskih bomb, neuradno, podobno kot pri Izraelu, nihče ne ve. Izgradnja novih raketnih silosov kaže, da bo podzemni veliki kitajski zid imel tudi zelo resne ofenzivne zmožnosti.
Kako so v pol leta zgradili silose:
Raziskovalci centra Jamesa Martina so s pomočjo podjetja, ki ponuja komercialne satelitske slike, spremljali te nenavadne gradnje, verjetno del tega zidu, in spoznali, da gre za nekaj bolj zloveščega. Na nekaj tisoč kvadratnih kilometrih, po dva do tri kilometre oddaljeni med seboj, so odkrili 109 silosov v izgradnji. Ko so razširili območje iskanja, so jih našli še 30. Podobno, kot so to delale ZDA in Sovjetska zveza, so številni silosi verjetno lažni – vabe za napadalčeve rakete. Uničiti 20 silosov je veliko lažje kot pa 150. Sploh, če ne veš, koliko od njih ima dejansko raketo z jedrsko konico in imaš samo en poskus, da jih onesposobiš.
Jeffrey Lewis, raziskovalec inštituta, ki spremlja Kitajsko že večji del svoje kariere, je za Washington Post dejal, da je razsežnost te gradnje neverjetna: "Domnevam, da Kitajska gradi in nadgrajuje svoje jedrske sile, da bi zagotovila preživetje arzenala, če bi ZDA napadle prve. Pa tudi, da bi zagotovili, da bi rakete premagale ameriški protiraketni ščit." Poleg vidnih silosov Kitajska gradi na desetine novih mobilnih raketnih lanserjev, ki jih je veliko lažje skriti in praktično nemogoče uničiti dovolj hitro. Prav tako izredno hitro gradijo nove podmornice z balističnimi raketami – najmanj štiri so videli na satelitskih posnetkih.
Duhovi hladne vojne in iskanje prednosti
Veliko silosov v izgradnji je pokritih z veliko kupolasto strukturo, praksa, ki so jo zaznali na predhodnih gradbiščih za raketne silose v drugih delih Kitajske. Na mestih, kjer kupole še ni, je mogoče videti inženirje, ki v puščavskih tleh izkopavajo značilno jamo krožne oblike. Na robu raketnega kompleksa gradijo močno utrjeno zgradbo, ki zgleda kot nadzorni center.
Lewis je dejal, da so silosi verjetno namenjeni novi kitajski balistični raketi DF-41, ki lahko nosi do deset jedrskih konic in doseže cilje, oddaljene do 15.000 kilometrov. To pomeni, da lahko zadenejo katero koli tarčo na Zemlji. Velika izkopavanja na lokacijah so se začela v začetku letošnjega leta, čeprav so predpriprave verjetno potekale mesece, je dejal Lewis. A kljub temu analitiki priznavajo, hitrost izgradnje je neverjetna in postavlja svetovno zmanjšanje jedrskih arzenalov pod vprašaj, saj bi tako ZDA kot Rusija lahko ponovno začeli jedrsko tekmo in iskanje tiste prednosti, ki bi najbolj smrtonosna orožja naredilo še bolj grozljive. Za zdaj posodabljajo svoje zmožnosti, ki so pogosto starejše od 40 let, a to se hitro lahko spremeni.
Lewis je še dejal, da obstaja "zelo velika verjetnost, da Kitajska načrtuje igro mačk in miši", v kateri v mreži silosov skrije razmeroma majhno število bojnih glav, je še dejal za Washington Post. Kljub temu pa je dejal, da bi lahko nenaden pojav toliko novih izstrelišč povečal pritisk na ameriške uradnike, da pospešijo prizadevanja za posodobitev ameriškega orožja, kar je zahteval nekdanji ameriški predsednik Donald Trump.
"Skačemo v oborožitveno tekmo, ki jo v veliki meri poganjajo ameriške naložbe in protiraketna obramba," je dejal Lewis. Pentagon je napovedal načrte za obsežno nadgradnjo ameriškega jedrskega orožja in raketnih sistemov v naslednjih dveh desetletjih, vključno z novo raketo in vsaj dvema novima vrstama bojnih glav.
KOMENTARJI (174)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.