Ši Džinping je v torek v Pekingu obiskal razstavo, na kateri so predstavljeni dosežki Kitajske v njegovih desetih letih vladanja, je poročala državna televizija CCTV. Predsednik se je dogodka udeležil v družbi premierja Li Keqianga in drugih visokih predstavnikov kitajske komunistične partije.
Ši se ni pojavil v javnosti, vse odkar se je 16. septembra vrnil v Peking z obiska Uzbekistana. To je bilo njegovo prvo uradno potovanje v tujino od začetka pandemije. Njegova odsotnost v tem času je sprožila vrsto spletnih govoric, da se je v državi zgodil vojaški udar, predsednik pa da je v hišnem priporu. Te trditve sicer niso bile podkrepljene z dokazi.
Govorice so dodatno spodbudila poročila o množici odpovedanih letov, kar je sicer pogost pojav v času kitajske stroge ničelne politike do covida-19, in domnevni posnetki vojaških vozil na ulicah. Da so se govorice tako hitro razširile, je v veliki meri posledica nepregledne narave kitajskega političnega sistema, v sklopu katerega vodilna stranka odločitve večinoma sprejema za zaprtimi vrati.
Zaradi pomanjkanja informacij celo dolgoletni poznavalci kitajske politike ohranjajo pristop "nikoli ne reci nikoli". Ob pojavu govoric je sicer večina opozorila na pomanjkanje trdnih dokazov. Kot so poudarili, se je verjetno Ši le odločil za samoizolacijo po vrnitvi iz tujine.
Čeprav je večina sveta opustila strogo politiko do covida-19, je situacija na Kitajskem povsem drugačna. Meje so še vedno večinoma zaprte, mednarodni potniki pa morajo ob prihodu v državo za sedem dni v hotelsko karanteno, nato pa še za tri dni v domačo izolacijo.
16. oktobra se bo v državi začel 20. kongres vladajoče komunistične partije, na katerem naj bi Šiju predvidoma podelili tretji mandat, s čimer bi predsednik še utrdil svoj status najmočnejšega kitajskega voditelja v zadnjih desetletjih.
Govorice o političnih prepirih in boju za oblast zaradi netransparentnosti že dolgo spremljajo kitajsko politiko, zlasti v času priprav na pomembne dogodke. Ši po besedah analitikov zatira vsa nesoglasja in nelojalnost v stranki ter koncentrira moč v svojih rokah. Politolog Dali Yang z univerze v Chicagu je za CNN poudaril, da v javnosti narašča nezadovoljstvo s Šijevo politiko, predvsem zaradi stroge politike glede covida-19 in oslabljenega gospodarstva.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.