Indeks žensk, miru in varnosti 2023, ki razvršča države po svetu glede na položaj žensk, je bil objavljen v torek. Inštitut za mirovne raziskave Oslo (PRIO), ki je bil soavtor indeksa, ugotavlja, da je pri vrhu lestvice najboljših držav na svetu za ženske prav Evropa. A kljub temu obstajajo precejšnje razlike med državami v regiji.
Inštitut je poudaril, da so družbe, v katerih je ženskam dobro, tudi bolj miroljubne, demokratične, uspešne in bolje pripravljene na prilagajanje podnebnim spremembam.
Hkrati pa so raziskovalci opozorili, da večplastne krize, ki pestijo svet, spodkopavajo status žensk, in da obstaja grožnja, da bi se več desetletij napredka žensk v družbi zaustavilo. Pri tem so navedli naraščajočo avtoritarnost, množično razseljevanje, uničujoče oborožene spopade in dolgoročne posledice covida-19.
Skupaj z Inštitutom za ženske univerze Georgetown je PRIO črpal iz podatkov, ki merijo vključenost, pravičnost in varnost žensk. Uporabili so 13 kazalnikov, ki so vključevali vse od zakonov o izobraževanju in zaposlovanju do zaznavanja varnosti in nasilja.
Na seznamu je 177 držav iz celega sveta, med najboljših 10 pa se je uvrstilo kar devet evropskih.
Na lestvici leta 2023 vodi Danska z več kot trikrat višjim rezultatom kot Afganistan, ki se nahaja na dnu lestvice. Tesno ji sledita Švica in Švedska.
Bolj pri repu lestvice se je znašla tudi Ukrajina, ki zaseda 117. mesto. Tako nizko naj bi se znašla zaradi "izjemno nizkih" varnostnih rezultatov v primerjavi z ostalimi evropskimi državami, je PRIO pojasnil za Euronews. Rusija medtem zaseda 56. mesto.
Slovenija je na 36. mestu, a se je med svojimi sosedami odrezala najslabše. Avstrija je na osmem mestu, Hrvaška se je uvrstila na 25. mesto, Madžarska je na 32., Italija pa na 34. mestu. Pred Slovenijo je tudi Srbija, ki zaseda 32. mesto, Bosna in Hercegovina pa se je uvrstila na 55. mesto.
Druga in tretja najslabša država za žensko v Evropi sta Kosovo in Azerbajdžan. Nizek rezultat Kosova so poleg "zelo visoke stopnje" umrljivosti mater pripisali slabi izobrazbi in rezultatom zaposlovanja za ženske, je zapisal PRIO.
KOMENTARJI (175)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.