Tujina

Konec letalskega načina? EU bo dovolila uporabo telefonov med letom

Bruselj, 02. 12. 2022 20.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Letalske družbe bodo lahko s prihodnjim letom znotraj Evropske unije na svoja letala namestile najnovejšo tehnologijo 5G, kar bo potnikom omogočilo telefoniranje, pošiljanje SMS-sporočil in rabo mobilnih podatkov med letom. Letalski način, ki je zdaj obvezen, bo tako verjetno postal stvar preteklosti.

Po navedbah Evropske komisije bodo z ukrepom v praksi letalske družbe pooblastili, da potnikom med letom dovolijo telefoniranje, pošiljanje SMS-sporočil ter rabo mobilnih podatkov. "Nebo ni več meja, ko gre za možnosti, ki jih ponuja izjemno hitra in visoko zmogljiva povezljivost," je poudaril Thierry Breton, evropski komisar za notranji trg. 

Letalske družbe bodo tako lahko ponudile najnovejšo tehnologijo 5G na svojih letalih. Pokritost s 5G bo omogočena z vgradnjo tako imenovane "pikocelice" v letalo. Prek te omrežne postaje se lahko telefonski klici, SMS-sporočila in mobilni podatki pošiljajo prek satelitskega omrežja v mobilno omrežje na tleh. 

Rok, do katerega morajo države članice EU omogočiti frekvenčne pasove 5G za letala, je 30. junij 2023. 

Trenutni predpisi od potnikov zahtevajo, da pred vzletom in med celotnim trajanjem leta izklopijo mobilne telefone ali pa aktivirajo letalski način. Gre za varnostni ukrep, namenjen preprečevanju motenj v telekomunikacijskih in navigacijskih sistemih letala. Povezava z internetom prek mobilnih telefonov, tablic ali prenosnih računalnikov je tako mogoča le prek omrežja WI-Fi, ki ga ponuja letalska družba, običajno proti plačilu. 

Dai Whittingham, izvršni direktor britanskega odbora za varnost letenja, je za BBC povedal, da je bil letalski način zgodovinsko pomemben zaradi pomanjkanja znanja o tem, kako bi uporaba telefonov vplivala na letalo. "Obstajala je skrb, da bi lahko telefoni motili sisteme za samodejno krmiljenje," je dejal. A izkušnje so pokazale, da je tveganje za motnje zelo majhno. 

Uporaba telefona med letom
Uporaba telefona med letom FOTO: Shutterstock

Odločitev EU sicer sproža precej manj polemik kot strategija, ki so jo želeli uvesti v ZDA. Januarja so namreč čez lužo odložili uvedbo tehnologije 5G v bližini letališč, potem ko so letalske družbe opozorile, da bodo morebitne motnje, ki jih bo povzročila uporaba frekvenc C-pasu, vplivale na navigacijske sisteme. 

A Whittingham poudarja, da tovrstnih težav v Evropi ne bo, saj ima ta drugačen nabor frekvenc za 5G. Evropska komisija je sicer poudarila, da bodo regulatorji sprejeli vse potrebne ukrepe, da bo letenje ob uporabi tehnologije 5G varno. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User300173
03. 12. 2022 14.58
+6
Tam zgoraj ni popravnega izpita. Tam kjer je tehnologija, je zmerom možnost da gre kaj narobe. Hekerji vdirajo v višino tehnološke sisteme držav, zato v kakšno letalo ne bo prav težak primer? Sem zaostal skeptik? Možno, ali bolj verjetno nepoboljsliv pesimist kar se teh reči tiče. Najprej sigurnost potem komoditeta.
Ramzess
03. 12. 2022 11.11
+1
5G, eni pravijo, da še ne obstaja, drugi pravijo, da telefoni še tega nimajo, tam kjer naj bilo to vgrajeno je v njih prazen prostor. Skratka, pri morebitnem obstoju je težava frekvenc 5G, ker je ista kot pri določenem vojaškem orožju, drugje. Pa saj ste to lahko videli v primeru množičnega hkratnega zastoja srca zaradi, uradno stampeda. To seveda ni res, ni bil stampedo vzrok, ne obstaja neoben zgodovinski presedens, ki9 bi dokazoval, da bi lahko stampedo povzročil kaj takšnega. To lahko stori le raba določenaga sevenja ali impulznega delovenja. Pokazali so kaj storijo.
Ramzess
04. 12. 2022 11.12
Korintos11
03. 12. 2022 08.21
+0
A telefoni motijo elektroniko letala in potem letalo ostane v zraku, ne more pristati? Hahaha
vvvilice
02. 12. 2022 21.44
+9
Ja, ampak samo za 5G telefone! Teh še ni nevem koliko. Bom zdržal brez. Ni problem.
Ramzess
03. 12. 2022 11.12
-1
Baje sploh ne obstajajo, telefoni, ki bi naj imeli to, imajo prazen prostor na mestu kjer naj bila ta zadeva vgrajena.
vvvilice
02. 12. 2022 21.43
+4
Že dosedaj se je vedelo, sa sodobni telefoni ne motijo elektronike letala.
Ramzess
03. 12. 2022 11.06
+1
Itak, ja kakšna tehnika letal pa to bila, če bi jo motili telefoni, potem bi jo motili tudi drugi oddajniki.
oježeš
02. 12. 2022 21.37
+11
Meni osebno se ljudje ki ves čas bulijo v mobitel prav smilijo. In niti ne vedo kaj se dogaja okoli njih. In ko gledam, mamica z otroškim vozičkom, dvema psoma v eni roki telefon v drugi recimo dežnik ali vrečko. In ne zanima jo nič drugega, kot ekran mobija. Srečno pot!
Christi Miles
02. 12. 2022 21.31
+10
Da nisi smel imeti vžganega telefona so bile itak bučke. Valovi, sevanje in podobni nesmisli kateri škodijo letalski elektroniki