Kosovski premier Albin Kurti je osem dni po napadu na kosovsko policijo v Banjski obtožil Srbijo, da si je poskušala nezakonito priključiti sever Kosova. Na družbenem omrežju je zapisal, da je bil "teroristični napad v Banjski del večjega načrta za aneksijo severnega dela Kosova". V napadu v kraju Banjska so bili sicer 24. septembra ubiti policist in trije napadalci.
Načrt naj bi vključeval koordinirane napade na 37 različnih lokacijah z namenom vzpostavitve koridorja do Srbije za dobavo orožja in sil, kar je po njegovih besedah potrdila kosovska policija na podlagi zasežene dokumentacije.
Kosovski notranji minister Xhelal Svecla ob tem trdi, da imajo za to dokaze, prav tako kot tudi za to, da so se napadalci urili v vojaški bazi pri Jagodini v osrednjem delu Srbije in v srbskem narodnem parku Kopaonik blizu meje s Kosovom. V nedeljo je pojasnil, da je v napadu sodelovalo več kot 90 ljudi.
Ob tem je pokazal posnetke domnevnega urjenja napadalcev na teh območjih, do katerih so prišli ob zasegu dronov, in dodal, da so v Banjski našli še eno večjo količino orožja. Predstavljeni posnetki naj bi med drugim prikazovali testiranje oblačil proti toplotnim kameram, vaje teroristične skupine na vadišču srbske vojske Pasuljanske livade, simulacijo napada z vozili in še več drugih.
Navedbe kosovskih oblasti o tem, da je Srbija z napadom v Banjski načrtovala priključitev severa Kosova, je načelnik generalštaba srbske vojske Milan Mojsilović seveda zanikal. "Srbska vojska je resna, močna organizacija, ki ne trpi improvizacij in laži. Obtožbe, da je srbska vojska načrtovala invazijo na Kosovo, žalijo razum," je izjavil po poročanju kosovskega portala Kosovo Online.
Oblasti v Beogradu na čelu s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem so vpletenost Srbije v incident večkrat zanikale, Priština na čelu s Kurtijem pa trdi, da je Srbija napadalcem nudila logistično podporo ter da bi glavno odgovornost moral nositi Vučić in drugi predstavniki srbskih oblasti.
Kosovski minister bi vilo srbskega politika spremenil v policijsko postajo
Odgovornost za napad na policijo na severu Kosova je v petek sicer prevzel Milan Radoičić, ki je odstopil z mesta podpredsednika največje stranke Srbov na Kosovu Srbske liste. Obenem je zanikal vpletenost Beograda v napad. Kosovski notranji minister Dželjalj Svećlja je ob tem napovedal, da namerava vilo Radoičića, ki se nahaja na jezeru Gazivode, spremeniti v postajo kosovske policije, ki bi imela tudi čolne, poroča Klix.ba.
Pojasnil je, da je vila srbskega politika na jezeru Gazivode zgrajena na zemljišču Agencije za gozdove Kosova ter da se z ministrom za kmetijstvo pogovarja, da bi to premoženje prenesli na ministrstvo za notranje zadeve. "Želimo, da ga kosovska policija uporablja kot postajo za enoto s čolni v mejnem oddelku," je dejal na novinarski konferenci.
Po uradnih podatkih kosovske policije in navedbah Beograda so v spopadu v Banjski poleg enega pripadnika kosovske policije padli tudi trije oboroženi in uniformirani Srbi s Kosova, poroča portal KoSSev. Svećlja je dejal, da se akcija kosovske policije nadaljuje ter da potekajo preiskave na terenu. Poročila obveščevalnih služb pa da kažejo, da je v Banjski še več mrtvih.
Minister je ponovno zahteval tudi izročitev tistih, ki so uspeli zapustili ozemlje Kosova. "Glede izročitve je na tožilstvu, da nadaljuje postopek. Prav tako je treba začeti postopek izročitve ne samo Radoičića, ampak tudi drugih prek mednarodnih partnerjev," je dejal.
Kdo je Milan Radoičić?
Nekdanji podpredsednik Srbske liste Milan Radoičić je v prvi vrsti poslovnež, ki ima pod seboj več podjetij, prek katerih je bil vpleten tudi v številne goljufije. V preteklosti se je zaradi njih znašel tako na črni listi ZDA kot Velike Britanije. Sumili so ga vpletenosti v umor kosovskega politika Oliverja Ivanovića. Takrat je bila za Radoičićem razpisana tudi tiralica, a so jo marca 2021 sodišča umaknila.
Radoičić je bil vpleten tudi v zadevo Brezovica, v kateri je bilo več posameznikov obtoženih zlorabe uradnega položaja pri izdajanju gradbenih dovoljenj na območjih, kjer gradnja ni bila dovoljena. V kazenskem postopku je bil tudi zaradi suma ustrahovanja prič.
Leta 2011 so zoper njega in poslovneža Zvonka Veselinovića vložili obtožnico, da sta si prisvojila 32 tovornjakov podjetja Hippo Alpe Adria. Leta 2016 sta bila teh obtožb oproščena.
Njegova podjetja so bila kljub ovadbam in obtožbam večkrat vključena v državne projekte. ZDA in Velika Britanija so jih sicer uvrstile na črni seznam, saj da pripadajo koruptivnim mrežam in so povezana z mednarodnim kriminalom.
Je tudi v središču spora na Kosovu, po racijah je namreč prevzel odgovornost za napade pri Banjski. "Jaz, Milan Radoičić, od očeta Rajka, rojen v Republiki Srbiji, vas zaradi številnih špekulacij obveščam, da sem skupaj z rojaki s severa Kosova in Metohije 24. septembra prispel na Kosovo, da bi spodbujal srbsko ljudstvo, da se upre terorju, ki mu je izpostavljeno," je njegovo izjavo na novinarski konferenci prebral njegov odvetnik.
Velika Britanija bo na Kosovo poslala še 200 vojakov
Velika Britanija bo okrepila svojo prisotnost v okviru misije Kfor zveze Nato na Kosovu. "Razširitev naše podpore silam Kfor poudarja našo neomajno podporo Natu in varnosti v regiji Zahodnega Balkana," je v nedeljo sporočil vodja britanskega generalštaba Tony Radakin. Na območje nameravajo poslati še 200 vojakov, skupno jih bo tako na Kosovu 600.
Tiskovni predstavnik Nata Dylan White je navedbe Londona potrdil in dodal, da bodo tudi druge zaveznice okrepile svojo prisotnost na Kosovu. "Odločitev sledi nasilnemu napadu na kosovsko policijo 24. septembra in povečani napetosti v regiji," je dodal.
Zveza Nato je že v petek sporočila, da bo v okviru misije Kfor na Kosovo poslala okrepitve. Članice Nata so zaradi napadov na policijo v kraju Banjska ob tem izrazile globoko zaskrbljenost zaradi vse večjih napetosti na severu države.
ZDA pa so medtem opozorile na zbiranje srbskih oboroženih sil na kosovski meji. Beograd so pozvali, naj umakne vojake. Srbski predsednik Aleksandar Vučić je nato v soboto v izjavi za časnik Financial Times zatrdil, da nima namena ukazati vojski prestopa meje s Kosovom. Napovedal je umik srbskih sil s tega območja.
Načelnik generalštaba srbske vojske Milan Mojsilović je pojasnil, da so število srbskih vojakov ob meji s Kosovom vrnili v stanje pred napadom."Pomembno je vedeti, da se je režim dela enot vrnil v normalo," je danes poudaril Mojsilović. Pojasnil je, da so število vojakov ob meji zmanjšali z 8350 na 4500. Ob tem je dodal, da po napadu niso dvignili splošne bojne pripravljenosti, temveč le povečali prisotnost srbskih sil na kopenskem varnostnem območju.
Razmere na severu Kosova so se zaostrile po napadu na policijo v kraju Banjska 24. septembra, v katerih so bili ubiti policist in trije napadalci. Priština na čelu s kosovskim premierjem Albinom Kurtijem trdi, da je Srbija napadalcem nudila logistično podporo, oblasti v Beogradu pa so vpletenost Srbije v incident večkrat zanikale.
KOMENTARJI (190)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.