Policija je v Port-au-Princeu ustavila domnevne člane tolpe in preiskala njihovo vozilo. Pri tem so jim zasegli vso orožje. Le nekaj trenutkov kasneje pa se je na 13 domnevnih mafijcev spravila jezna množica. Kako je prišla do osumljencev, policija ni pojasnila.
Preden so jih žive zažgali, naj bi jih pretepli z gumami, namočenimi v bencin.
Haiti po atentatu na predsednika Jovenela Moïseja julija 2021 polzi v vse večjo brezpravnost. Združeni narodi so v poročilu, objavljenem v ponedeljek, zapisali, da je nestabilnost v prestolnici dosegla raven, podobno kot v državah v vojni.
Oborožene tolpe namreč še naprej tekmujejo za širitev svojega teritorija, spopadi s policijo in rivalskimi tolpami pa naj bi po navedbah policije "postali vse bolj pogosti in nasilni", umiralo pa naj bi vse več civilistov. Samo med 14. in 19. aprilom je po podatkih ZN zaradi nasilja tolp umrlo skoraj 70 ljudi, med njimi 18 žensk in dva otroka. Zaradi nasilja so bili primorani zapreti tudi številne šole in zdravstvene domove, poroča BBC.
"Prebivalci Haitija še naprej trpijo zaradi ene najhujših kriz človekovih pravic v zadnjih desetletjih in velike humanitarne krize," piše v poročilu.
Pod nadzorom tolp že 60 odstotkov prestolnice
Od Moïsejevega atentata je karibsko državo vodil premier Ariel Henry, ki pa mu ni uspelo obvladati tolp. Te zdaj nadzorujejo približno 60 odstotkov prestolnice.
Henry in uradniki ZN so sicer že večkrat pozvali k napotitvi mednarodnih sil za pomoč policiji v boju proti kriminalnim združbam. Doslej se na prošnje za pomoč ni odzvala še nobena država. ZDA so sicer poskušale prepričati Kanado, da prevzame to vlogo, vendar se je premier Justin Trudeau temu za zdaj upiral. Henry pa medtem poudarja, da je zagotavljanje varnosti ključno, da bi lahko izvedli večkrat preložene volitve.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.