Ukrep, ki ga je ministrica za delo Marta Elena Feito napovedala že avgusta lani, je zdaj dokončno sprejet, poroča uradni časopis vodilne komunistične stranke Granma.
Do zdaj so bile zasebne dejavnosti, ki so na Kubi dovoljene od leta 2010, omejene na število sektorjev, ki jih je določila država. Seznam dovoljenih dejavnosti bodo zdaj s 127 razširili na več kot 2000. Le 124 dejavnosti bo še naprej pod popolnim nadzorom države. Ministrica podrobnosti sicer ni navedla, a gre predvsem za strateško pomembne panoge, kot so zdravstvo, obramba in mediji.
Kuba se sooča s hudo gospodarsko krizo, ki je posledica pandemije covida-19 in ameriških sankcij. Lani se je kubansko gospodarstvo skrčilo za 11 odstotkov, kar je največ v skoraj treh desetletjih. Kubanci se soočajo s pomanjkanjem osnovnih dobrin, poroča BBC.
Več kot 600.000 Kubancev trenutno dela v zasebnem sektorju, kar predstavlja 13 odstotkov delovne sile. Kuba ima sicer nekaj več kot 11 milijonov prebivalcev. Zasebni sektor predstavljajo majhna podjetja, ki jih vodijo obrtniki, taksisti in trgovci.
Ena izmed pomembnih gospodarskih panog je tudi turizem. Veliko Kubancev oddaja sobe turistom, ker pa le teh zaradi pandemije ni, so nekateri izgubili svoje licence.
Približno 60 let napetosti med ZDA in Kubo je bilo ublaženih leta 2016, ko sta se takratni ameriški predsednik Barack Obama in kubanski voditelj Raul Castro dogovorila za normalizacijo odnosov, s čimer so ameriškim državljanom omogočili obiske tega otoka. A zdaj že nekdanji predsednik Donald Trump je nato proti Kubi ob podpori ameriških Kubancev znova uvedel sankcije.
Aktualni predsednik Joe Biden je nakazal, da želi izboljšati ameriško-kubanske odnose, vendar po ocenah poznavalcev boljši odnosi s Kubo niso visoko na prednostnem seznamu.
KOMENTARJI (126)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.