Demonstracije, ki so izbruhnile v nekaterih kubanskih mestih, so bile posledica poglabljanja gospodarske krize, ki jo je povzročila pandemija covida-19. Kubansko gospodarstvo je namreč krepko odvisno od turizma, ki je tudi v svetovnem merilu ena od panog, ki je najbolj na udaru. Kubanske oblasti so bile zato prisiljene v delno odpiranje države, kar pa je povzročilo uvoz virusa in okrepitev epidemije na otoku.
Zaradi naraščajočega nezadovoljstva so na ulicah izbruhnili protesti, v katerih je bilo po poročanju zahodnih medijev aretiranih nekaj sto ljudi, ena oseba pa je umrla. Oblasti so odgovorile z masovnimi demonstracijami v podporo vladi ter tudi "internetnim mrkom". Nekateri španski mediji so namreč poročali, da so se ključniki #SOSCuba najprej pojavili na lažnih Twitter računih iz Španije, nato pa bili, prav tako z lažnih računov, masovno deljeni po tvitosferi že nekaj dni pred prvimi protesti.
Kot vse kaže, se je tokratni val protestov zaustavil, kubanska komunistična vlada pa je sedaj sporočila, da lahko Kubanci odprejo majhna in srednje velika zasebna podjetja z do 100 zaposlenimi. Analitiki ugotavljajo, da so protesti nedvomno imeli vpliv pri tem, da so oblasti pospešeno uzakonile sicer že nekaj časa obljubljene reforme.
Julija je Kuba dovolila osebam, ki pripotujejo v državo, da s seboj prinesejo tudi hrano, zdravila in druge nujne potrebščine brez plačila carine. Država, ki je razvila svoje cepivo proti covidu-19 in v svet pošiljala 'zdravniške brigade' za boj proti covidu-19, med drugim tudi v italijanski Bergamo, se sedaj sooča s hudim pomanjkanjem injekcijskih igel, zato ima težave pri izvajanju cepilne strategije.
Oblasti, ki sicer delno priznavajo težave, nastale zaradi neučinkovite politike, za nastalo situacijo krivijo predvsem več desetletni ameriški embargo, ki ga je z novimi prepovedmi in kaznimi za podjetja, ki trgujejo s Kubo, še okrepil bivši ameriški predsednik Donald Trump. 23. junija letos je Generalna skupščina Združenih narodov znova, že 29. zapored, glasovala o resoluciji o končanju ameriške gospodarske blokade proti Kubi. Resolucijo je podprlo 184 držav, proti sta bili le dve – ZDA in Izrael, medtem ko so se glasovanja vzdržale Brazilija, Kolumbija in Ukrajina.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.