Nekdanji avstrijski kancler Sebastian Kurz je bil obtožen, da je prikril svoj vpliv pri imenovanju članov nadzornega sveta in uprave državnega holdinga ÖBAG. Med njimi je bil tudi nekdanji generalni sekretar finančnega ministrstva Thomas Schmid, ki je prevzel mesto generalnega direktorja ÖBAG.
Preiskovalni komisiji je Kurz leta 2020 dejal, da je bil o odločitvi obveščen vnaprej, a da dodatno ni bil vpleten. Vendar pa je tožilstvo na podlagi sporočil SMS med njima domnevalo, da je bil močno vpleten v izbiro osebja in da je s Schmidom najkasneje od sredine leta 2017 redno izmenjeval mnenja o tej temi.
Sodišče je februarja lani razsodilo, da je imel nekdanji kancler pri imenovanju odbora večji vpliv, kot je priznal pred odborom, in ga obsodilo na osem mesecev pogojne zaporne kazni.

Njegov nekdanji vodja kabineta Bernhard Bonelli, ki je bil soobtožen v primeru, je bil zaradi istega kaznivega dejanja obsojen na šest mesecev pogojne zaporne kazni. Tudi on se je pritožil, a je sodišče danes njegovo obsodbo potrdilo.
Nekdanji "čudežni deček" evropskih konservativcev je med letoma 2020 in 2021 vodil koalicijsko vlado Avstrijske ljudske stranke (ÖVP) in Zelenih, nakar je zaradi obtožb jeseni 2021 odstopil.
Pred tem je med letoma 2017 in 2019 vodil koalicijsko vlado ÖVP in svobodnjakov (FPÖ). Odnesla jo je afera Ibiza, ki je bila tudi v središču preiskave parlamentarnega odbora, pred katerim je nastopil Kurz.
Preiskava afere, poimenovane po videoposnetku, posnetem na španskem letoviškem otoku Ibiza, je razkrila tesne povezave med najvišjimi avstrijskimi politiki, poslovneži in mediji.

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.