"Ni dvoma, da je bil zakon o registraciji nevladnih organizacij uporabljen kot izgovor za začetek poskusa nasilne spremembe vlade," je dejal Sergej Lavrov. Dogajanje v Gruziji je primerjal s protesti na trgu Majdan leta 2014, ko so večmesečne demonstracije v podporo ukrajinskemu približevanju EU s položaja odnesle proruskega predsednika Viktorja Janukoviča, ki se je nato zatekel v Rusijo.
Prepričan je, da so bili protesti v Gruziji organizirani iz tujine, s ciljem ustvariti napetosti na mejah Rusije. Ob tem je še opozoril, da bi sosednje države Rusije morale upoštevati morebitne nevarnosti, ki jim pretijo, če se znajdejo v vplivnem območju ZDA.
Tudi tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je danes dejal, da za "protiruskim razpoloženjem" gruzijskih protestnikov verjetno stojijo ZDA. Spomnil je, da je bila gruzijska predsednica Salome Zurabišvili, ki podpira proteste, v tistem času v ZDA. "Svojemu ljudstvu ni govorila iz Gruzije, ampak iz ZDA," je poudaril.
Gruzijski parlament je v torek v prvi obravnavi sprejel sporni predlog zakona o "tujih agentih", ki po ocenah kritikov spominja na ruski zakon, ki ga Kremelj uporablja za utišanje opozicije in kritikov. Po večdnevnih množičnih protestih, v katerih je prišlo tudi do spopadov s policisti, so gruzijski poslanci danes v drugem branju zakon zavrnili.
Zakon sicer določa, da se morajo nevladne organizacije in neodvisni mediji, ki se več kot 20-odstotno financirajo iz tujine, registrirati kot "tuji agenti". Zakonu nasprotujejo gruzijska opozicija in Evropska unija, saj v njem vidijo sredstvo za omejevanje dejavnosti medijev in nevladnih organizacij.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.