V prihodnjih letih bo površina ledenika Marmolada kmalu manjša od enega kvadratnega kilometra, kar je za polovico manj kot leta 2000 in za tri četrtine manj kot leta 1900, kažejo meritve strokovnjakov z Univerze v Padovi in beneške agencije za varstvo okolja (ARPAV).
"Krčenje ledenika na največji točki regresije znaša skoraj 90 metrov na leto, v povprečju pa se umakne za 20 metrov na leto," je povedal Mauro Varotto, vodja ekipe strokovnjakov, ki izvaja meritve na ledeniku.
Svetovni ledeniki, ki so pomemben vir sladke vode, se v zadnjih letih hitro krčijo zaradi globalnega segrevanja, ki ga povzročajo človeški izpusti toplogrednih plinov, piše italijanska tiskovna agencija Ansa.
Svetovni ledeniki izginjajo s pospešeno hitrostjo
Poročali smo že, da so svetovni ledeniki v lanskem letu izginjali s pospešeno hitrostjo, njihovo reševanje pa je izgubljena tekma, je v letnem poročilu ugotovila Svetovna meteorološka organizacija. Kot so sporočili iz organizacije, so kazalniki podnebnih sprememb znova dosegli rekordne vrednosti. Lani so jo sicer najslabše odnesli prav ledeniki v Alpah.
Po navedbah meteorološke organizacije je bilo zadnjih osem let najtoplejših v zgodovini, lani pa so nove vrhove dosegle koncentracije toplogrednih plinov, kot je ogljikov dioksid. Led na Antarktiki se je zmanjšal na najnižjo raven v zgodovini, obsežno pa je bilo tudi taljenje nekaterih evropskih ledenikov.
Rekordno visoko raven je dosegla gladina morja, ki se je med letoma 2013 in 2022 v povprečju dvignila za 4,62 milimetra na leto, kar je dvakrat več kot med letoma 1993 in 2002. Rekordne temperature pa so zabeležili tudi v svetovnih oceanih.
Glede svetovnih ledenikov, za katere obstajajo večletna opazovanja, so tako med oktobroma 2021 in 2022 zabeležili izgubo debeline za več kot 1,3 metra, ki je več od povprečja v zadnjem desetletju. Kumulativna izguba debeline od leta 1970 pa znaša že skoraj 30 metrov.
Najslabše so jo odnesle Alpe
Rekorde glede izginjajočih ledenikov so lani v Evropi podrle Alpe, na kar je po pojasnilih agencije vplivala kombinacija majhnih količin snega pozimi, vdora saharskega prahu marca 2022 in vročinskih valov med majem in začetkom septembra.
"Zaradi visokih koncentracij CO2 je tekma za zaustavitev taljenja ledenikov že izgubljena," je za AFP vsebino omenjenega letnega poročila spomladi komentiral vodja agencije Petteri Taalas. Kot je dejal, so ledeniki v švicarskih Alpah lansko poletje izgubili 6,2 odstotka ledeniške mase, kar je največ od začetka merjenj.
"To je resno in bo predstavljalo veliko tveganje za prihodnost," je posvaril in spomnil, da bo izginotje ledenikov omejilo zaloge sladke vode za ljudi in kmetijstvo ter poslabšalo plovnost rek.
Po njegovih besedah bo izginilo veliko število gorskih ledenikov, prav tako pa se bo, če ne bomo znižali izpustov CO2 v ozračje, nadaljevalo krčenje antarktičnih in grenlandskih ledenikov.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.