Čeprav lansko število letalskih potnikov še ni doseglo ravni pred epidemijo, so letališča po dveh letih omejitev kljub temu oživela. Znova se je vzpostavilo več letalskih povezav, letala so se znova zapolnila. A vse leto so letalske potnike spremljale tudi zamude.
Raziskava podjetja Airhelp je pokazala, da je bila v lanskem letu zaradi zamud ali odpovedi letov prizadeta skoraj tretjina evropskih potnikov, kar je približno 244 milijonov ljudi. Skupaj je z letali po Evropi lansko leto potovalo 795 milijonov oseb.
Pred epidemijo manj zamud in odpovedi
Če podatke primerjamo s tistimi iz leta 2019, torej zadnjega leta pred covidno krizo, je bilo lansko število potnikov, ki so se spopadali z zamudami ali odpovedmi letov za sedem odstotkov višje. Leta 2019 je namreč letalo zamujalo le 24 odstotkom potnikom.
"Poleti se je pokazalo, da je letališko in letalsko osebje popolnoma nepripravljeno na povečan poepidemični letalski promet," je dejal vodja Airhelpa Tomasz Pawliszyn.
'Letos pričakujemo nadaljevanje trenda'
Z največ zamudami so se spopadali potniki na Nizozemskem, kjer je imelo v poletnih mesecih težave z zamudami kar 40 odstotkov potnikov. Poleg pomanjkanja letališkega in letalskega kadra so zamudam botrovale še stavke in neugodne vremenske razmere. Ob tem pa Pawliszyn opozarja, da se bo letos situacija po vsej verjetnosti ponovila.
"Tudi letos pričakujemo nadaljevanje negativnega trenda. Pomanjkanje kvalificiranih delavcev v panogi predstavlja resno težavo, stavke pa predstavljajo še dodaten odziv," je dodal vodja podjetja.
Nizozemski po številu zamud sledita Velika Britanija in Nemčija. Najbolj netočna letališča v prejšnjem letu so bila grški Krf, britanski Manchester in nemški Frankfurt.
V študiji so upoštevali le tiste lete, ki so zamujali več kot 15 minut ali so bili odpovedani v tednu pred načrtovanim potovanjem.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.