Neodvisna neprofitna organizacija za svobodo medijev medtem še preiskuje smrt 15 novinarjev, da bi ugotovila, ali so bili ubiti zaradi svojega dela. Mehika je bila letos najnevarnejša država za novinarje, saj so jih tu iz maščevanja ubili najmanj pet, kaže poročilo.
Izvršni direktor CPJ Joel Simon je izpostavil, da sta dejstvi, da število umorov narašča in da je po svetu rekordno število novinarjev v zaporih, jasen dokaz, da se svoboda medijev sredi globalne pandemije covida-19, med katero so informacije ključnega pomena, sooča z doslej še nevidenim napadom.
Kot strahotno je izpostavil, da je bilo letos toliko novinarjev umorjenih iz maščevanja. To po njegovem kaže na neuspeh mednarodne skupnosti, da bi se zoperstavila nekaznovanosti.
V organizaciji so izrazili tudi zgroženost nad usmrtitvijo novinarja Ruholaha Zama 12. decembra v Iranu, ker je poročal o protivladnih protestih v letu 2017. Njegovo usmrtitev so obsodili kot državni umor.
Število novinarjev, ki so letos umrli med spopadi, je bilo medtem najnižje po letu 2000 v luči omejitev potovanj med pandemijo covida-19. Med spopadi so umrli trije novinarji, vsi v Siriji. V decembru je CPJ poročal o rekordnem številu novinarjev v zaporih, na to so opozorili tudi Novinarji brez meja.

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.