Tujina

'Ljudje se bojijo slišati besedo – rak'

Bruselj, 13. 12. 2024 15.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Urša Zupan
Komentarji
7

Zahvaljujoč zgodnjemu odkrivanju in učinkovitemu zdravljenju število preživelih z diagnozo rak vsako leto narašča in je trenutno ocenjeno na več kot 12 milijonov v Evropi. V Bruslju so se na Evropskem forumu o raku zbrali vodilni strokovnjaki na področju onkologije in skupaj iskali rešitve za izzive, ki so še pred njimi. Opozorili so na pomanjkanje enakopravne onkološke obravnave znotraj držav EU, ljudje, ki so raka preboleli, pa se pogosto srečujejo z diskriminacijo. Iniciativa Evropski načrt za boj proti raku je uspešna in se mora nadaljevati, zdravljenje te bolezni pa mora še naprej ostati prioriteta evropskih zdravstvenih programov.

Vodilni evropski strokovnjaki so na letošnjem že šestem Evropskem forumu o raku z naslovom Implementing a sustainable future for cancer care, ki ga je v Bruslju gostilo podjetje MSD, obravnavali pereča vprašanja na področju zdravljenja raka in iskali rešitve, s katerimi bi v času pomembnih inovacij zagotovili enakopravno obravnavo vsem pacientom znotraj Evropske unije. Dan pred tem je potekala novinarska konferenca, na kateri so sogovorniki osvetlili pomembna vprašanja in opozorili, da gre za skupen boj, v katerem vsak od nas lahko prispeva košček v mozaik. 

'Boj proti raku mora biti naš skupen trud'

"Govorimo o pacientih, a to so naši očetje, mame, sestre, babice ..." je opozorila Jenelle Krishnamoorthy, podpredsednica in vodja globalnega oddelka za javno politiko in korporativne zadeve pri podjetju MSD. 

V bolnišnici za otroke, ki so jim diagnosticirali raka, je prvič opazila razliko med otroki, ki so zdravljenje lahko prejeli, in tistimi, ki ga niso mogli. "Dostopnost je ključna. Inovacije so, ko gre za zdravljenje te bolezni, pomembne, a morajo priti do ljudi, ki jih najbolj potrebujejo."

Poudarila je, da z zgodnjim odkrivanjem te bolezni dosegamo boljše rezultate. "V zadnjem desetletju se je petletno preživetje pri nekaterih vrstah raka podvojilo, pri kožnem raku je število bolnikov, ki živijo pet let od postavljene diagnoze, desetkrat večje kot je bilo pred 15 leti."

Gre za skupen trud vseh nas, je poudarila. "Zato se moramo zavezati, da bo zdravljenje te bolezni še naprej ostalo med glavnimi prioritetami evropskih zdravstvenih programov."

Otrok z rakom
Otrok z rakom FOTO: Adobe Stock

'Mobilizacija, implementacija, sodelovanje' 

Eduardo Pisani, izvršni direktor All.Can International, globalne neprofitne organizacije, ki se osredotoča na izboljšanje učinkovitosti zdravljenja raka, je spregovoril o petletni iniciativi Evropski načrt za boj proti raku, ki se počasi zaključuje. Označil jo je za uspešno in poudaril, da se bo v naslednjih letih nadaljevala. 

Za trajnostno realizacijo so po njegovih besedah ključne tri stvari – mobilizacija, implementacija in sodelovanje. "Ko govorimo o mobilizaciji, je pomembno izpostaviti, da ne gre samo za mehurček v Bruslju – še nikoli do zdaj se ni v tak namen angažiralo toliko držav članic EU. Mobilizacija se torej dogaja na način, ki je precedenčen. Imamo model, ki 27 državam omogoča sodelovanje pri izmenjavi znanja in informacij, čas je torej, da preidemo v fazo izvajanja – implementacije. Sodelovanje pa se kaže v praktičnem smislu – z vsemi projekti in programi, ki so bili uvedeni v okviru pobude – JANE, CraNE, EUnet CCC ... Skoraj 50 programov je, ki se izvajajo po vsej Evropi. Imajo noge, srca in možgane zelo predanih ter kompetentnih strokovnjakov – Tit v Sloveniji, Mark v Belgiji, Hans na Nizozemskem, Elena v Italiji ..." je naštel. To delo se konec leta 2024 ali z novim evropskim komisarjem ne bo ustavilo, pač pa se bo nadaljevalo še vsaj tri leta, je napovedal. 

Pisani je še pozval, da je treba izdatke za zdravstvo šteti kot naložbo in ne kot strošek ter izpostavil izjemen pomen presejalnih programov in dobrih praks, ki jih moramo deliti. Tudi on je izpostavil pomembnost enakopravne onkološke obravnave znotraj držav EU, pri čemer bi si lahko pomagali z registrom, ki zdaj služi v namen poznavanja statistike. Opozoril pa je tudi že na naslednji izziv, s katerim se bo treba spopasti, to so srčno-žilne bolezni.

Rak
Rak FOTO: Shutterstock

'Z življenjskim slogom lahko preprečimo do 40 odstotkov primerov raka'

"Zahvaljujoč zgodnjemu odkrivanju, učinkovitim terapijam in podporni oskrbi se je stopnja preživetja po bolezni z rakom dramatično povečala, število preživelih vsako leto narašča in je zdaj ocenjeno na več kot 12 milijonov v Evropi," pa je izpostavila predsednica evropskega združenja EuropaDonna Stella Mastora

Pohvalila je presejalne programe pri raku dojk, ki imajo vzvode za zelo zgodnje odkrivanje, kar pomeni manjše tumorje, ki jih je mogoče zdraviti, in učinkovitejši način zdravljenja te bolezni.

Opozorila je tudi, da imajo pri zdravljenju raka Evropa, ZDA in Avstralija povsem drugačno realnost kot Afrika. Neenakosti med državami so po njenih besedah vidne pri dostopu do preventivnih programov, stopnjah zgodnjega odkrivanja raka, zdravljenju, meritvah preživetja in kakovosti življenja bolnikov z rakom. "Dokazano je, da lahko s pravilnim življenjskim slogom in pozitivnimi spremembami le-tega preprečimo od 35 do 40 odstotkov rakavih diagnoz!"

Mastora je izpostavila še en pomemben vidik – ljudje, ki so raka preboleli, se pogosto srečujejo z diskriminacijo. To bi morali po njenem mnenju urediti s posebno zakonodajo na svetovni ravni. "Vse več ljudi je, ki raka prebolijo, nato pa so kot državljani diskriminirani, ko na primer želijo dobiti posojilo na banki, posvojiti otroka, skleniti zavarovanje ..." je naštela. Omenila je Slovenijo, kjer smo pred kratkim sprejeli zakon o pravici do pozabe. "Kaj pa pacienti? Njihovo vračanje na delo? Podpora njihovemu duševnemu zdravju? Njihova prihodnost? Veliko dela je treba še narediti, tako na lokalni kot nacionalni in mednarodni ravni," je zaključila. 

'Razlike med državami pomenijo razliko med preživeti ali umreti'

Antonella Cardone, izvršna direktorica Cancer Patients Europe, je opozorila na prevelike razlike med državami EU in naštela nekaj primerov. "Na evropski ravni je cilj, da se proti virusu HPV cepi 90 odstotkov žensk, cilj, ki ga je postavila poljska vlada, pa je le 60 odstotkov. Na Finskem, Poljskem in v Romuniji le približno polovica bolnikov z napredovalim nedrobnoceličnim rakom pljuč prejme zdravljenje v skladu z evropskimi smernicami, medtem ko ima v Belgiji in na Portugalskem dostop do takega zdravljenja 810 bolnikov. V državah, kot je Nemčija, je inovativno zdravljenje dostopno skoraj takoj po odobritvi s strani EME, obstaja pa veliko držav, kjer morajo ljudje na to čakati mesece ali leta, pa tudi držav, kjer inovativno zdravljenje ni nikoli na voljo. Sodobno zdravljenje pomeni razliko med preživeti ali umreti!" je poudarila.

Po Evropi so velike razlike tudi v zgodnjem odkrivanju diagnoz. "Zgodnje odkritje pomeni, da bo 98 odstotkov bolnic z rakom dojk živelo pet ali več let po diagnozi, če je bil rak odkrit v zelo zgodnji fazi – v primerjavi s samo 26 odstotki preživelih bolnic, pri katerih je rak dojke odkrit v naprednejši fazi. Tudi pri raku pljuč bo 65 odstotkov bolnikov živelo pet ali več let, če bodo diagnozo diagnosticirali v 1. stopnji, v primerjavi s petimi odstotki bolnikov z diagnozo v 4. stopnji. Zato je pravočasno in natančno odkrivanje bistvenega pomena, ko gre za raka. In velik izziv v Evropi je razdrobljenost – 27 različnih držav pomeni 27 različnih sistemov."

Vzroki za pozno odkrivanje raka so po njenih besedah pogosto povezani s socialno-ekonomskim statusom ljudi, geografsko lego in dostopnostjo do preventivnih presejalnih programov, razlog je lahko tudi pomanjkanje znanja, ozaveščenosti. Zgodi se tudi, da splošni zdravniki nekaterim simptome podcenjujejo in ne predpišejo potrebnih nadaljnjih preiskav. Eden od razlogov, zakaj ljudje ne obiščejo zdravnika, pa je tudi to, da gre za tabu – ljudje se namreč bojijo slišati besedo rak. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

trdovrat
13. 12. 2024 18.44
-3
Beseda rak pomeni enormne dobičke farmaciji!!!!!!
Ramzess
14. 12. 2024 11.52
Temu je tudi zdravljenje 'neprimerno', potem pa čudijo zakaj se ljudje bojijo slišati besedo rak. Večina jih umre zaradi sevanja in kemoterapij, ter posledic tega. Operacije pa vzrok razsevkov po telesu. Med pa beremo, da je rak dejansko celična parazitska bolezen (večina bolezni je menda parazitskih), ki se zdravi z zdravili proti parazitom, od ivnermektina naprej. A glej ga zlomka, ta zdravila pa farmacija taktično prepovedala. Le zakaj. Med tem pa v industrijsko hrano in slaščice, ter pijačo množično podtikajo žuželke in produkte iz njih, barvila ipd., katere (žuželke) so legla parazirov. Malo seštejte tole, pa ugotovite v čem je hakeljc, kaj nam počnejo.
Stauffenberg
13. 12. 2024 18.18
+1
Vaš skupni trud so vojne in dobički.
Davao
13. 12. 2024 16.38
+8
Jaz sem za rakom nadžrela zbolel pri 37 letih in takratni prof.dr Budihna mi je rešil življenje,da živim še danes.Osebjd je bilo res strokovno in so mi pomagali z vsem.40 obsevanj je bilo za menoj in kasnejša terapija.Res pa je,da so mi razložili posledice obsevanja dolgoročno.Brez sline,brez rasti dlak na obrazu/vsaj manj je za brit/ in počasen propad zob.Težje požiram in težko jem brez tekočine zaradi suhega grla.Mučenje
7Marjetica
13. 12. 2024 15.34
+8
Sem žrtev osebne zdravnice, ki ne zna prebrati RTG, niti CTI. Čez pol leta je zdravnica v Dvorcu Selo takoj prepoznala IV. stadij zaradi metastaz po telesu in v glavi. Po telefonu je bila v tem času nedosegljiva, Corona jim je šla na roko pri izogibanju pacientov. Sem dolgo bila jezna na njeno administratorji, a sem kmalu ugotovila, da je sama zamočila. Včasih so izbirali zdravnika leta, sedaj bi lahko pričeli zbirati zdravnika, ki si niti tega imena ne zasluži. Bi z veseljem zamenjala, ker se nisva videli že od februarja leta 2022. Vse kar potrebujem napišem, sedaj je onemogočila preko e-maila in telefona, deluje samo preko aplikacije Gospodar zdravja. Kar potrebujem napišem in sem tudi sama vesela, da se ne vidiva, kljub temu, da sem onkološka bolnica s IV. stadijem, po zaslugi osebne zdravnice, ki ne prepozna bolezni, še manj razume slike, ki so ji dostopne z urgence.
Sventevith
13. 12. 2024 16.02
+8
Osebna zdravnica, ni prva, ki presoja dokumentacijo katero omenjaš. Pa sploh ne branim zdravnice, ker imam tudi sam šalabajzeko, ampak ona mi da napotnico, vse naprej opravljajo specialisti.
Ramzess
14. 12. 2024 11.53
Marsikaj prihaja ven, tudi (namenske) lažne diagnoze. Vse za profit.