Tujina

'Poskušala je priti do otroka, kričala je in jokala. Srce se mi je lomilo'

Beograd, 02. 11. 2024 07.00 | Posodobljeno pred 29 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
N.Š., M.P.
Komentarji
12

Petek, 1. novembra, okoli 11.50. Čas, ki bo v srbski zgodovini ostal zapisan s črnimi črkami. 14 ljudi je umrlo, ko se je na novosadski železniški postaji zrušil stari del nadstreška. Odgovora na vprašanje – zakaj – (še) ni. In medtem ko je Srbija zavita v črnino, v spomin na žrtve na ulicah prižigajo svečke, pa prihaja tudi vedno več pričevanj o tragediji. "Videl sem žensko, ki je otroka pustila na klopci pod nadstreškom, sama pa je stopila do okenca kupiti vozovnico. Nato je nadstrešek treščil proti tlom," je dejala ena od prič nesreče.

V Srbiji je dan žalovanja za žrtvami tragedije v Novem Sadu. Čez noč je v mestu potekalo bedenje za vse umrle, njihove družine in poškodovane. V popolni tišini so ljudje prižigali sveče in na kraj prinašali cvetje. 

Takoj po zrušenju so na kraj dogodka nemudoma poslali ogromno reševalcev, policije in gasilcev, po zadnjih uradnih podatkih pa je pod težko konstrukcijo, ki se je zrušila, umrlo 14 ljudi. 

Za številkami se skrivajo tragične zgodbe. Vsi se sprašujejo, kdo so ti nesrečneži, ki nikoli niso prišli na svoj peron, kdo so ljudje za neizpolnjenimi potenciali in neizživetimi življenji.

Moški, ki je na lastne oči videl tragedijo, je za srbski portal Nova.rs opisal grozljive trenutke, ki jim je bil priča. Le nekaj trenutkov pred tem je videl žensko, ki je otroka pustila na klopci pod nadstreškom, medtem ko je sama odšla kupiti vozovnico. Nekaj trenutkov kasneje je lahko skozi steklo videla trenutek, ko je nadstrešek treščil na klop.

"Poskušala je priti do otroka, kričala je in jokala. Srce se mi je zlomilo. Ne vem, kako bo nadaljevala. Ne ona, ne ostale družine nedolžnih žrtev. V tistem trenutku se je vse ustavilo. Nihče ni vedel, kaj naj stori. Kričali smo in jokali ter poskušali pomagati ujetim," je opisal.

Zrušenje nadstreška
Zrušenje nadstreška FOTO: Bobo

Branko Matić, upokojenec iz Loznice, ki je ure čakal na novice o vnukinjah Tini in Sari, starih devet in pet let, ki naj bi ju njun drugi dedek pripeljal na železniško postajo, se je včeraj zapisal v srca mnogih, ki so spremljali medije. "Moji vnukinji sta živi," je bil po poročanju Blica vesel, ko so novice končno prišle. A sta bili hudo poškodovani in svojci ter številni ljudje v regiji so molili, da bosta okrevali. Ob tem pa je družina že tudi žalovala. Drugi dedek je zaradi poškodb žal umrl. 

Zjutraj pa je sledila strašna novica. "Obe sta umrli, ni ju več," je komaj izustil Branko, ki je včeraj tako nestrpno čakal svoji vnukinji, a ju ne bo nikoli dočakal. Poškodbe so bile prehude. Samo ena družina je tako v trenutku ostala brez treh članov, poroča Telegraf. 

Nogometni klub Potisje iz Knićanina pa je objavil sporočilo na Facebooku, s katerim je obvestil javnost, da je njihov igralec Miloš Milosavljević eden od preminulih, ob njem pa je umrlo tudi njegovo dekle Anđela Ruman. "Počivajta v miru, angela, nikoli ne bosta pozabljena!" je zapisal klub na svojem profilu.

Potem je tukaj 18-letnik, katerega življenje se je drastično spremenilo. Ostal je brez noge, ki so jo morali amputirati zaradi hudih poškodb. 

Tisti, ki so vse skupaj spremljali od blizu, pa še dolgo ne bodo mogli pozabiti prizorov groze. Kako je bila videti agonija, je za Blic povedala ena od zaposlenih. Dejala je, da se je vse skupaj zgodilo v nekaj sekundah. In v vidnem šoku dodala, da še vedno ne more verjeti, kaj se je zgodilo.

"Ljudje so kričali, bežali k stranskemu vhodu in kolega je videl žensko, ki je tekla proti podrtemu vhodu in nejeverno vpila - kje je moj otrok, kje je moj otrok. Nato jo je ustavil moški in jo vlekel vse do druge strani, da ne bi kaj padlo tudi nanjo. Ker v tistem trenutku nismo vedeli, ali je agonije konec ali se bo celotna stavba zrušila. Nekateri so padli, drugi pa so jim pomagali vstati, kar zdaj, ko pomislim, mi je preprosto neverjetno, da so imeli ljudje toliko moči, da so se tudi v takšni paniki ustavili in pomagali ljudem v težavah," je povedala. 

Spet drugi ne morejo verjeti, da so živi."Bil sem predzadnji v dolgi vrsti za vozovnico. Če bi prišel minuto ali dve kasneje, bi padlo name. Bilo je, kot bi eksplodirala bomba," je za portal 021 povedal eden od tistih, ki so se izognili najhujšemu. 

Na tragedijo se je hitro odzvala srbska politika. Srbski predsednik Aleksandar Vučić je med nagovorom javnosti sinoči med drugim povedal, da umrlo dekle še ni identificirano. "Še vedno ne vemo niti imena umrle deklice, stare med 6 in 7 let. Vsaka država, vsak narod je kot družina. Tudi najsrečnejše družine na svetu imajo svoje težke dni, imajo svoje dneve žalosti, dneve bolečine. Danes je tak dan za našo družino, srbsko družino. Eden najtežjih," je dejal Vučić. 

Seveda pa večino zanima, kdo je za tragedijo kriv. Odgovora na to pa Vučić ni imel, čeprav pristojni vztrajajo, da bodo krivce našli. 

Se je pa oglasil konzorcij kitajskih podjetij CRIC-CCCC, ki je sporočil, da porušen kos stavbe ni bil predmet del v okviru obnove te postaje. A prav obnova zdaj buri duhove. Ovita je bila v veliko tančico skrivnosti in mnogi se sprašujejo, kaj vse je pri tem šlo narobe in bi lahko vplivalo na tragedijo.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.