Britansko notranje ministrstvo je sporočilo, da bo 12-mesečni pilotni projekt, ki se je začel v sredo, preizkusil, ali je elektronsko spremljanje učinkovit način za zagotavljanje prostega gibanja tistim, ki v državo prispejo po "nepotrebnih in nevarnih" poteh. Gre zlasti za poti s čolnom prek Rokavskega preliva in potovanje v zadnjih delih tovornjakov.
Za ukrep so se odločili po tem, ko je Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) v torek preprečilo polet čarterskega letala za Kigali, na katerem so bili migranti, ki jih je Velika Britanija v skladu z dogovorom z Ruando nameravala poslati v to državo. Tam bi nato imeli možnost zaprositi za azil.
![Migranti v Britanijo prihajajo prek Rokavskega preliva.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jun2022/4d0f3161fc0d6a0da15b_62747910.jpg?v=2629&fop=fp:0.51:0.43)
Notranja ministrica Priti Patel je ESČP obtožila, da je bila njegova odločitev "popolnoma škandalozna", minister za pravosodje Dominic Raab pa je predlagal uvedbo novih zakonov, ki bi omogočili neupoštevanje začasnih ukrepov sodišča v Strasbourgu.
V okviru programa bodo sicer verjetno najprej označeni tisti, ki so se izognili premestitvi v Ruando, ugotavlja BBC. Cilj ministrstva pa naj bi bil preveriti, ali označevanje migrantov pripomore k učinkovitejšemu reševanju njihovih zahtevkov. Prav tako naj bi na ta način vlada želela preveriti, kako pogosto prosilci za azil pobegnejo.
![Boris Johnson: "Ljudje ne morejo kar izginiti v preostalo državo."](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jun2022/5dba9be5d61c85b1ef10_62742258.jpg?v=71f0&fop=fp:0.41:0.32)
Nasprotniki projekta so ukrepe že označili za drakonske, a premier Boris Johnson jim odgovarja, da "ljudje ne morejo preprosto izginiti v državo". Dodal je, da je Britanija zelo radodarna in gostoljubna država ter da je na to ponosen. "A ko ljudje k nam prihajajo ilegalno, ko kršijo zakon, je pomembno, da naredimo to razlikovanje," je dejal po vrnitvi iz Kijeva. "To je tisto, kar počnemo z našo politiko v Ruandi. Zagotavljamo, da prosilci za azil ne morejo kar tako izginiti v preostalo državo," je še dodal.
Označene osebe se bodo morale redno in osebno javljati oblastem, zanje bo morda veljala tudi policijska ura ali pa bodo izključene iz določenih krajev, v primeru neupoštevanja pa bodo bodisi vrnjene v pripor ali kazensko preganjane.
Novi podatki so sicer razkrili, da je število ljudi, ki so letos prečkali Rokavski preliv, da bi prišli v Veliko Britanijo, preseglo 11.000. Samo v četrtek je v državo na štirih čolnih prispelo 146 oseb.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.