Emmanuel Macron je po treh tednih bivanja v predsedniški poletni rezidenci na sredozemski obali za revijo Le Point povedal, da je v Franciji "preveč šolskih počitnic". Otroci, za katere je bilo ocenjeno, da zamujajo s šolskim delom, bi se po njegovem mnenju morali v šolske klopi vrniti že 20. avgusta, da bi nadoknadili zamujeno, navaja Guardian.
Francija ima sicer v primerjavi z drugimi evropskimi državam daljše šolske počitnice, čeprav imajo nekatere evropske države, na primer Italija in Slovenija, daljše poletne počitnice. Slednje se v Franciji namreč začnejo s 6. julijem. Letos bodo na primer šolarji v Franciji za božične praznike doma od 23. decembra do 7. januarja, za zimske počitnice bodo doma kar 14 dni, za prvomajske praznike pa so doma kar 16 dni.
Toda francoski šolski dnevi so pogosto precej daljši kot v sosednjih državah, na v drugih evropskih državah, in se končujejo šele pozno popoldne. Macron je za časopis Le Point dejal, da so francoski šolski dnevi "preveč polni". Po njegovih besedah tako natrpani šolski dnevi izčrpavajo otroke. Kot je dejal, je potrebna razprava o učnem načrtu in kako bolje porazdeliti šolsko delo med letom.
Sindikati pa imajo svoje mnenje in stališča o Macronovem predlogu. "Če želi ponovno razmisliti o šolskih počitnicah, bi moral to storiti čez vse leto, ne le poleti," je za Le Parisien povedala Guislaine David, generalna sekretarka sindikata SNUipp. "Pravi problemi so težki učni načrti, delovanje šolskega dne in šolski koledar, ki je bil oblikovan glede na turistične ponudbe, in ne glede na potrebe otrok in njihov ritem."
V Franciji so namreč šolske zimske počitnice razporejene v različnih časovnih obdobjih, kar omogoča smučarskim središčem, da kar najbolje izkoristijo sezono zimskih športov.
Sophie Venetitay, generalna sekretarka sindikata učiteljev Snes, je dejala, da so Macronovi komentarji v nasprotju s podnebno realnostjo. Za časnik Le Parisien je dejala, da je predsednik pripombe izrekel v avgustu, "ko je velik del Francije zajel vročinski val". O predlogu, da bi se otroci avgusta vrnili v šolo, je dejala: "Kako naj se otroci vrnejo v šolo v stavbah, ki niso prilagojene podnebnim spremembam?" Drugi so dejali, da je skrajšanje počitnic za otroke, ki imajo težave v šoli, stigmatizirajoče in da bo še povečalo socialno neenakost.
Po poročanju Guardiana pa ima Macron o šolskem sistemu še več opazk. Dejal je, da bi se "zgodovina morala poučevati kronološko" in da bi morali učenci vsak teden preučevati in razpravljati "o naših skupnih vrednotah".
Učiteljski sindikat je nezadovoljen s predsednikovim vmešavanjem v izobraževalni sistem, Davidova je dejala, da je res "presenetljivo, da predsednik republike govori o izobraževanju le nekaj dni pred tiskovno konferenco novega ministra za izobraževanje". "Jasno je, da izobraževanje ni več področje ministra, ampak predsednika," je dodala.
Predsednik, čigar žena je nekdanja učiteljica, se zadnje čase še posebej zanima za francoski šolski sistem. Za Le Point je tudi poudaril, da je "izobraževanje del izključne domene predsednika", tj. področje, na katerem lahko odloča samo predsednik.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.