Skupna preiskava madžarskega preiskovalnega medijskega centra Direkt36 in belgijskega časopisa De Tijd je pokazala, da je madžarski informacijski urad (kar je madžarski ekvivalent CIE), zbiral informacije preiskovalcev Evropskega urada za boj proti goljufijam (OLAF), ki je nekoč preiskoval madžarsko podjetje, ki je v lasti zeta premierja Viktorja Orbana, poroča Politico.
Poročilo navaja primere med letoma 2015 in 2017, ko so uradnike EU, zaposlene na uradu OLAF, ki so potovali na Madžarsko, fizično zasledovali, ko so potovali z avtomobili in prisluškovali njihovim telefonskim klicem.
Prav tako v poročilu piše, da je preiskovanje hotelskih sob gostujočih delegacij EU in prenašanje informacij iz njihovih prenosnikov običajna praksa madžarske vohunske agencije.
Politico je za komentar glede obtožb stopil v stik s tiskovnim predstavnikom Orbanovega urada Bertalanom Havasijem, ki je odvrnil, da se "z lažnimi novicami ne ukvarjajo".
Budimpešto sicer že dolgo obtožujejo vdorov v telefone novinarjev, aktivistov in opozicijskih osebnosti, pri čemer je madžarski poslanec leta 2021 priznal, da je vlada kupila izraelsko vohunsko programsko opremo. V začetku tega leta je bil tarča kibernetskega napada tudi poslanec Evropskega parlamenta, ki je bil kritičen do Madžarske.
KOMENTARJI (138)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.