Tujina

Le nekaj ur po trčenju v nebotičnik izginili vsi posnetki nesreče

Peking , 27. 06. 2026 15.52 pred 2 urama 3 min branja 19

Manjše letalo trčilo v stolpnico v Pekingu

V petkovem trčenju manjšega letala v najvišjo stavbo v Pekingu je umrl pilot, 13 ljudi na kraju nesreče pa je bilo poškodovanih. A kar bode v oči, je dejstvo, da je nekaj ur kasneje delovalo, kot da se to ni nikoli zgodilo. Oblasti so namreč iz kitajskih družbenih omrežij redno odstranjevale posnetke. Policija je območje ogradila in očividcem prepovedala snemanje, uradnih sporočil o incidentu pa v petek ni bilo.

Tuje tiskovne agencije so v petek poročale, da se je zvečer v nebotičnik Citic Tower, ki je znan tudi kot China Zun, zaletelo manjše letalo, ki je na oknih višjega nadstropja 109-nadstropne stolpnice povzročilo luknjo.

Oblasti odstranjevale posnetke

Očividci so poročali o padanju delov letala z višine in njegovih ostankih na tleh. To je bilo videti tudi na videoposnetkih, ki so jih oblasti s kitajskih družbenih omrežij redno odstranjevale. Policija je območje ogradila in očividcem prepovedala snemanje, uradnih sporočil o incidentu pa v petek ni bilo.

Nekaj ur kasneje je bilo, kot da se ni zgodilo nič, poroča CNN. Vse omembe dogodka – skupaj s pretresljivimi videoposnetki – so bile izbrisane s kitajskih družbenih omrežij. Oblasti sprva sploh niso javno potrdile, da je do incidenta prišlo. Državni mediji, vključno z nacionalno televizijo CCTV, katere sedež stoji le čez cesto od kraja nesreče, o dogodku niso poročali.

To je posledica delovanja kitajske vojske cenzorjev in strogega nadzora komunističnih oblasti nad informacijami, zlasti kadar menijo, da bi določen dogodek lahko državi prinesel negativno publiciteto ali druge neželene posledice, piše CNN. 

Veliko vprašanj

Oblasti največjega in najbolj mednarodnega pekinškega urbanega okrožja Chaoyang, kjer je stolpnica, pa so danes na aplikaciji WeChat sporočile, da je "enomotorno, dvosedežno lahko letalo v petek ob 17.55 trčilo v stolpnico", ne da bi navedle njeno ime. "Edina oseba na krovu je bil pilot, ki je umrl, 13 ljudi pa je bilo na kraju nesreče poškodovanih," so zapisali v izjavi, ki je tudi prva in doslej edina uradna informacija o incidentu.

Zakaj je letalo trčilo v stavbo, še ni jasno. Tudi o identiteti pilota oblasti niso dale nobenih podatkov. Po poročanju medijev je vzletel z letališča na skrajnem vzhodu Pekinga in letel proti središču mesta, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Registracijska številka pa kaže, da je šlo za lahko športno letalo tipa Sunward SA 60L Aurora, ki je bilo izdelano na Kitajskem.

Incident je povzročil veliko začudenje tudi zato, ker velja središče Pekinga za območje, kjer je letenje prepovedano. Lete morajo odobriti pristojni organi. Varnostni organi mesta medtem še posebej pozorno spremljajo drone, za uporabo in lastništvo katerih je mestna uprava aprila poostrila predpise.

Nebotičnik China Zun je s skoraj 530 metri najvišja stavba v kitajski prestolnici in sodi med najvišje stavbe na svetu. Je eden od simbolov Pekinga, stoji pa v neposredni bližini sedeža kitajske državne televizije CCTV ter le nekaj kilometrov daleč od znamenitega Prepovedane mesta ter vladnega kompleksa in središča moči kitajske komunistične partije, Zhongnanhaija. Gre za poslovno stavbo za okoli 12.000 ljudi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Pretep zaradi ležalnika: moški 13-letnici zlomil nos

Američan z 'najmanjšim penisom' zbira sredstva za operacijo

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI19

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

r h
27. 06. 2026 18.28
Temu drzava : )
Uporabnik1921539
27. 06. 2026 18.22
temu imate pa tako zelo radi.i
fizelj2
27. 06. 2026 18.18
Pa kaj pol če je ta novica cenzurirana..saj ni treba da pač vsako neumnost vsi vemo.. kaj se to nas sploh tiče.. ne živimo več v istih časih kot 20 let nazaj ko so novice promicale počasi. Preveč je vsega.
txoxnxy
27. 06. 2026 17.21
Kaj pa če je bil ruski dron , pardon ruski pilot ki je letel po navdihu iz davnega 11 septembra ?
Big M
27. 06. 2026 17.17
Nič novega, brišejo itak vse kar bi pokazalo Kitajsko v "slabi" luči.
BroNo1
27. 06. 2026 17.13
Verjetno niso tračarski kot amerika in evropa…verjetno želijo zadržati zase, sanirati plus ne želijo servirat na krožnik ideje teroristom!
Ramzess
27. 06. 2026 18.09
Kakorkoli, vendar skrivanje resnice svojcem žrtev ni v pomoč, pa tudi preživelim žrtvam ne.
fizelj2
27. 06. 2026 18.20
Lepo povedano
petb
27. 06. 2026 17.08
Kje pa so posnetki poraza ZDA z Iranom?
Port__CN
27. 06. 2026 17.05
Gre za globoko nestrinjanje . Teh je seveda preveč, da bi jih drzali zaprte kot zavce .
biggbrader
27. 06. 2026 17.00
Kot slovenski dosjeji,...leta 91.
xxman.y
27. 06. 2026 16.46
Svoboda medijev pa to..
NisemBot
27. 06. 2026 16.41
Mah dej dej. Kot da nasi mediji ne zganjate nobene cezure.
biggbrader
27. 06. 2026 17.00
Pa še kakšno,...oz. enako !
kivzfccz
27. 06. 2026 16.40
Kitajska U db a deluje.
. .
27. 06. 2026 16.31
Kitajska bo zmlela ZDA ! Za malico.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763