Lance Cpl. Joseph Scott Pemberton je odslužil približno šest let sicer desetletne kazni, ki jo je dobil leta 2015 zaradi umora Jennifer Laude, 26-letne transspolne ženske, v motelski sobi leta 2014.
Pomilostitev je v ponedeljek napovedal filipinski zunanji minister Teddy Locsin mlajši, potrdil pa jo je tiskovni predstavnik predsednika Harry Roque. Sodišče je prejšnji teden predlagalo, da bi Pembertonu k odsluženemu času priznali tudi "dobro vedenje" v času, ko je bil še v vojaškem zaporu Camp Aguinaldo v Quezon Cityju, ne le v zaporu New Bilibid, glavnem kazenskem zavodu v državi, poroča CNN.
"Dobro vedenje" mu je prineslo več kot štiri leta odsluženega časa. Skupaj je tako Pemberton s časom, ki ga je odslužil po aretaciji, a pred sojenjem, odslužil svojih 10 let. Kritiki sicer trdijo, da si je Pemberton "dobro vedenje" zlahka prislužil, saj je kazen prestajal stran od ostale zaporniške populacije.
"Čas smo skrajšali zaradi seštevka skupno odsluženega časa, poleg tega zapornik ni imel vpliva na to, kje bo pridržan. Da bo zadeva razrešena pravično, je predsednik Pembertonu odobril popolno pomilostitev," je Locsin dejal v objavi na Twitterju.
Pembertonova odvetnica Rowena Flores je dejala, da njena stranka ni zaprosila za pomilostitev in da je zanjo najprej izvedela iz medijev. "Zahvaljujem se predsedniku za njegovo odpuščanje. Mislim, da je pravici zadoščeno in da so upoštevani vsi zakoni," je dejala.
Duterte je v ponedeljek dejal, da o Pembertonovem obnašanju v vojaškem zaporu ni zabeležene nobene graje. Poudaril je, da so bili do njega krivični in da si zasluži privilegije "dobrega obnašanja". Pemberton je bil v času obsodbe star 19 let. Poleg tega je bil obsojen zaradi uboja in ne umora.
Zadušil jo je, ko je izvedel, da ima moške spolne organe
Golo telo Jennifer Laude so našli z glavo v stranišču v hotelski sobi v Olongapu malo po polnoči 12. oktobra 2014. Priče so policiji povedale, da je bil Pemberton z Laudejevo v lokalni diskoteki, nato pa sta se 11. oktobra ponoči prijavila v hotel, poroča CNN.
Pemberton je policiji povedal, da je Laudejevo zadušil, nato pa jo skušal oživiti. Po poročanju policije se je razjezil, ko je ugotovil, da ima moške genitalije. Pemberton iz Massachusettsa je bil del protitankovske enote v Lejeunu v Severni Karolini.
Pemberton je bil na Filipinih zaradi vojaških vaj, ki so se izvajale v okviru sporazuma o gostujočih silah. Sporazum, podpisan leta 1988, ameriškim vojaškim letalom in plovilom omogoča prost vstop na Filipine in olajša vizumske omejitve za ameriško vojaško osebje. Na drugi strani pa sporazum Filipinom daje sodniško pristojnost nad ameriškim vojaškim osebjem.
Na Filipinih sta bili nekoč dve največji ameriški vojaški bazi zunaj ZDA: letališka baza Clark in mornariška postaja Subic Bay. Čeprav že od začetka devetdesetih let prejšnjega stoletja nista več del ameriškega oporišča, so imele ameriške sile do njiju še vedno dostop. Hotel, kjer je bila Laudejeva ubita, je bil zunaj zaliva Subic. Pemberton pa je bil po udeležbi vojaških vaj na dopustu. Senator Imee Marcos je dejal, da je pomilostitev v skladu s filipinsko zakonodajo pravica, ki hkrati pomaga odnosom med Manilo in Washingtonom.
Vlado obtožili, da vojaške odnose postavila nad pravice državljanov
Kritiki Pembertonove pomilostitve so v ponedeljek filipinsko vlado obtožili, da je vojaške odnose postavila nad pravice filipinskih državljanov. Edre Olalia, predsednik Nacionalne zveze odvetnikov ljudstva, je pomilostitev označil za "neverjetno". "Še bolj grozno je to, da sta bila njegovo upravičenje in svoboda očitno politično premeščena z vojaškim sporazumom. Kakšna poceni suverenost in nacionalno dostojanstvo," je dejal v izjavi po poročanju CNN Filipini.
Pembertonova odvetnica je dejala, da bo moral še vseeno izpolnjevati nekatere zakonske zahteve, preden bo lahko zapustil državo, vendar upa, da se bo to zgodilo pred koncem tedna.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.