V Veliki Britaniji se je pričelo sojenje 32-letni Lucy Letby, medicinski sestri, ki je obtožena, da je med delom na enoti za novorojenčke v bolnišnici Countess of Chester umorila sedem dojenčkov in poskusila umoriti še 10 drugih. Med njenimi žrtvami naj bi bili dve deklici in pet dečkov, poroča BBC.
Tudi Otroka E, kot so ga označili na sodišču, je domnevno ubila z vbrizgavanjem zraka v krvni obtok. Tožilec Nick Johnson KC je povedal, da je otroka 3. avgusta 2015 zvečer v enoti obiskala mati. "Menimo, da je mama Lucy Letby prekinila med napadom dojenčka, čeprav se tega takrat ni zavedala."
Ko je mati vstopila v sobo, je bil njen sin "v stiski" in je krvavel iz ust. Mama se spominja, da jo je Letbyjeva poskušala pomiriti in ji rekla, da bo otrokovo stanje preveril zdravnik in da naj zapusti enoto. "'Zaupaj mi, jaz sem medicinska sestra'. To je rekla materi," je na sodišču dejal Johnson. "Menimo, da je Lucy Letby pretentala mamo," je dodal.
Otrok E je pozneje zvečer utrpel znatno izgubo krvi, pri čemer je dežurni porodničar dejal, da še nikoli ni naletel na tako veliko krvavitev pri majhnem dojenčku. Deček je v zgodnjih urah 4. avgusta umrl. Na sodišču so Letbyjevi očitali, da je ponaredila zapiske o zdravljenju, ki so bili "lažni, zavajajoči in namenjeni zakrivanju sledi".
Medicinska sestra umore zanika
Medicinska sestra sicer zanika, da naj bi z vbrizgavanjem zraka in zastrupljanjem z inzulinom ubila več dojenčkov. "Bila je stalna zlonamerna prisotnost v bolnišničnem oddelku za novorojenčke," je na sodišču dejal tožilec Johnson. Kot je povedal poroti, naj bi 32-letnica enega dojenčka skušala ubiti kar trikrat.
"Bolnišnica Countess of Chester je kot marsikatera druga. A v njih za razliko od te v neonatalni enoti ni na delu zastrupljevalec," je dejal Johnson. "Pred januarjem 2015 so bili statistični podatki o umrljivosti dojenčkov v enoti za novorojenčke primerljivi z drugimi podobnimi enotami. A v naslednjih 18 mesecih se je število umirajočih dojenčkov in število njihovih kolapsov znatno povečalo," je navedel.
Prav slednje so zaznali tudi v bolnišnici, zdravniki pa so ugotovili, da se dojenčki, ki so kolapsirali, niso odzvali na ustrezno in pravočasno oživljanje, spet drugi pa, da so si po nepričakovanem hipnem zdravstvenem kolapsu enako hipno tudi opomogli. Strokovnjaki niso mogli najti vzroka za te primere, zato so v preiskavo vključili tudi policijo. Po natančnem pregledu so odkrili skupni imenovalec: prisotnost medicinske sestre Lucy Letby. Prav ona naj bi bila namreč prisotna v treh primerih, ki so bili predstavljeni na sodišču.
"Pregled je pokazal, da je nekdo med letoma 2015 in 2016 na neonatalnem oddelku dva otroka zastrupil z inzulinom," je na sodišču dejal Johnson. Oba otroka sta bila dečka, prav tako sta bila oba rojena kot dvojčka. Oba sta bila zastrupljena le nekaj dni po rojstvu. A na srečo sta oba otroka zaradi spretnosti medicinskega osebja preživela. "Zdravniško osebje se takrat ni zavedalo, da je otroka nekdo zastrupil z inzulinom," je dejal in pojasnil, da je bila obtožena medicinska sestra na dolžnosti v obeh primerih, zaradi česar domnevajo, da ju je zastrupila prav ona.
Tudi brata obeh dvojčkov naj bi se znašla v središču napada Letbyjeve, eden od njiju pa ni preživel, je še dejal na sodišču. Na slednja naj bi se 32-letnica spravila z drugačno metodo: vbrizgavanjem zraka v krvni obtok oz. zračno embolijo.
Na sodišču so ob tem dejali tudi, da je medicinska sestra po domnevnih napadih na Facebooku spremljala družine svojih žrtev. "Menimo, da gre za nenavadno zanimanje, in videli bomo, da je občasno zaporedoma iskala več družin z imeni otrok, ki se pojavljajo v tej obtožnici," je še dejal Johnson.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.