Tujina

'Mediji ne pripadajo politikom': množice na ulicah podprle javne medije

Praga, 22. 06. 2026 07.53 pred 17 minutami 4 min branja 34

Množični protesti na Češkem v podporo javnim medijem

Ali skuša vlada češkega premierja Andreja Babiša prevzeti nadzor nad češkimi javnimi mediji? Obtožb o tem je vse več. Načrt oblasti bi javni radioteleviziji financiranje zmanjšal do 15 odstotkov, prav tako pa mediji ne bi imeli zagotovila za nadaljnje financiranje v prihodnosti. Na tisoče ljudi se je zato v podporo javnim medijem podalo na češke ulice, na češki nacionalni javni televiziji in radiu pa se je začela 24-urna opozorilna stavka zaposlenih.

Češka vladajoča koalicija je minuli teden potrdila načrt, s katerim bi bila češka televizija in radio od prihodnjega leta financirana iz državnega proračuna in ne več iz prispevkov gospodinjstev in podjetij. Ukinili bi torej plačevanje prispevka ter financiranje javnih medijev prenesli neposredno na državni proračun.

Kritiki predloga menijo, da bi takšna ureditev vladi omogočila večji vpliv na delovanje medijev in ogrozila uredniško neodvisnost. Poteze Andreja Babiša ob tem številni primerjajo s potezami populističnih vlad na Slovaškem pod premierjem Robertom Ficom in na Madžarskem pod premierjem Viktorjem Orbanom, piše Deutsche Welle.

Vladni predlog glede sprememb financiranja javnih medijev je bil deležen tudi kritik nekaterih mednarodnih novinarskih organizacij. Po navedbah tiskovne agencije AP bi javni mediji po novem prejeli približno 15 odstotkov manj sredstev kot letos, zakon pa ne vsebuje zagotovil glede prihodnjega financiranja.

'Roke stran od javnih medijev'

V nedeljo se je zato v Pragi na ulice podalo na tisoče ljudi, ki nasprotujejo načrtu vlade. Med drugim so se zbrali tudi pred pisarnami češke javne televizije. V rokah so držali transparente z napisi "Roke stran od javnih medijev".

"Mediji ne pripadajo politikom," je opozoril glavni organizator skupine za protestnim gibanjem z imenom Milijon trenutkov za demokracijo Mikuláš Minar. "Pripadajo vsem nam in ne bomo dovolili, da nam jih ukradejo," je bil jasen.

"Češka je tukaj, Češka je vaša"
"Češka je tukaj, Češka je vaša"
FOTO: AP

Podporo javnim medijem so v nedeljo izrazili tudi v nekaterih drugih čeških mestih. V Brnu se je po ocenah organizatorjev zbralo okoli 3000 ljudi, ki so zahtevali umik zakonskega predloga, poroča češki portal Brno Daily. Udeleženci so opozorili, da bi spremembe lahko omejile svobodo govora in dostop do neodvisnih informacij.

Demonstracije so bile sicer nekoliko skrajšane zaradi vročinskega vala, ki trenutno pesti Evropo.

Zaradi načrtov vlade se je na češki nacionalni javni televiziji in radiu danes začela tudi 24-urna opozorilna stavka zaposlenih.

Pod krinko nižanja stroškov udarec na neodvisnost?

Vodstvi Češke televizije in Češkega radia opozarjata, da bi zmanjšanje prihodkov zahtevalo odpuščanje več sto zaposlenih.

Premier Babiš medtem vztraja, da morajo javni mediji znižati stroške poslovanja, ocenjuje pa tudi, da načrt ne ogroža neodvisnosti javnih medijev. Poudarja še, da večina davkoplačevalcev ne želi plačevati za storitev in da je treba prihraniti denar.

A dejstvo je, da je njegova vlada že večkrat kritizirala tako javne kot zasebne neodvisne medije, češ da so pristranski.

Slovensko društvo in sindikat podprla stavko na češki radioteleviziji

Društvo novinarjev Slovenije in Sindikat novinarjev Slovenije podpirata zaposlene na češki javni televiziji in radiu, ki so danes začeli 24-urno opozorilno stavko zaradi vladnih načrtov o ukinitvi plačevanja prispevka in prenosu financiranja na državni proračun. Menijo, da gre pri tem za resno grožnjo neodvisnosti javnega medijskega servisa.

"Čeprav (češka) vlada spremembe predstavlja kot zgolj tehnično in finančno vprašanje, gre v resnici za poseg v enega ključnih mehanizmov, ki javne medije varuje pred odvisnostjo od vsakokratne politične oblasti," so v skupnem sporočilu za javnost zapisali pri obeh novinarskih združenjih.

Izpostavili so, da bi predlagane spremembe po ocenah vodstev obeh medijev povzročile približno 15-odstotni padec prihodkov, odpuščanje več sto zaposlenih in občutno krčenje programskih vsebin.

Posebej jih skrbi, da češka vlada pod vodstvom Babiša ob tem že napoveduje razprave o tem, o čem in kako naj bi javni mediji poročali. "Takšne izjave razkrivajo dejanski namen predlaganih sprememb: povečati politični vpliv na medije, katerih naloga je nadzorovati oblast, ne pa ji služiti," so navedli.

Ko se začne oblast vmešavati v financiranje medijev z namenom njihovega discipliniranja, je ogrožena pravica javnosti do neodvisnih in verodostojnih informacij, so dodali.

'Takšnih poskusov je bila v preteklosti deležna tudi javna RTV Slovenije'

Opozorili so, da dogajanje na Češkem ni osamljen primer, ampak del "širšega in vse bolj zaskrbljujočega evropskega trenda", saj se v mnogih državah javni mediji soočajo s poskusi političnega podrejanja, zmanjševanjem njihovega financiranja, kadrovskimi čistkami in spodkopavanjem njihovega poslanstva.

"Izkušnje iz Madžarske, Slovaške, Poljske in drugih držav kažejo, da se napadi na neodvisnost javnih medijev praviloma začnejo z argumenti o racionalizaciji, učinkovitosti in varčevanju, končajo pa z omejevanjem medijske svobode in demokratičnega nadzora nad oblastjo," so zatrdili.

Dodali so, da je bila takšnih poskusov v preteklosti deležna tudi javna RTV Slovenije, zato dogajanja na Češkem razumejo tudi kot opozorilo za Slovenijo. "Demokracija potrebuje močne, neodvisne in javnosti odgovorne medije. Kadar oblast začne rušiti te temelje, se je temu treba upreti," so sklenili, rekoč da obramba javnih medijev ni interes novinarjev, temveč celotne družbe.

Neznanci na plaži s telefoni in fotoaparati, otroci pa v kopalkah

27-letni Slovenec razgrajal v hrvaškem lokalu, policistom grozil s smrtjo

KOMENTARJI34

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dober dan
22. 06. 2026 15.27
o ne, treba je zaščitit lažnive medije
M_teoretik
22. 06. 2026 15.07
Pri taki inflaciji bi bil že cajt, da povečajo prispevek za RTV. Narod brez nacionalke TV, je kot da bi bila brezsvoje kulture in zgodovine!? Taprave zgodovine.
FERDO9
22. 06. 2026 13.56
V predvolilnih oddajah je bilo na NORI TV razmerje 18:0 med desnimi in levimi gosti.
Razumnež
22. 06. 2026 14.20
Ni problem Nova24 in koliko desnih gosti, tako kot ni problem npr. Necenzurirano... Problem je RTVSLO in njeni gostje, ter uravnovešenost javnega, t.i. vseslovenskega medija in njihovo levo trolanje.
lakala28
22. 06. 2026 13.56
Zdaj pa verjamem, da so nas Čehi prehiteli: po zdravi pameti ABSOLUTBNO. Ko je bolnikova kradovlada pred petimi leti uzurpirala RTV in STA se nismo zganili, ampak smo doma sedeli kot ofce in mirno gledali, kako nam mladina propada obsojena na hišni pripor. Trenutno nam ne kaže bolje, le vprašanje časa je, kdaj bo vlada prevarantov pričela s podnimi ali hujšimi pogromi javnega življenja v cilju podreditve in lomastenja javngega denarja. Podražitev goriva na način nižanja trošarine in višanja marže za najbolj bogate nas premalo moti, da bi stopili na cesto. Celo kmetje se n bunijo, pa jim je bolnik na suho podražil nafto za traktor za 4 cente ob predpostavki, da bi se la
lakala28
22. 06. 2026 13.56
... lahko pocenila za 10 centov. Živele ofce in srečno Čehi!
vlahov
22. 06. 2026 13.23
RTV ima Sorosovo agendo in naj jo tudi on plačuje .
proofreader
22. 06. 2026 13.15
RTV Golobu ni hotela podpisati, da bodo 10 milijonov evrov urada za manjšine res porabili zanje.
proofreader
22. 06. 2026 13.13
V predvolilnih oddajah je bilo na naši RTV razmerje 18:2 med levimi in desnimi gosti.
proofreader
22. 06. 2026 13.12
Pri nas je RTV popolnoma neodvisna, razen od Levice.
fizelj2
22. 06. 2026 13.07
Državna televizija je pomembna čeprav je jaz nikoli ne gledam in čeprav je neučinkovita. Najslabse je da medije prevzame izključno kapital ki se napaja iz ljudi ki jim perejo glave. Potem imaš kar se je zgodilo sedaj Ameriki. Disaster za večino, bogatijo za peščico
Nidani
22. 06. 2026 12.32
Bravo Čehi!
Čudovita zima
22. 06. 2026 11.42
Recimo pri nas je RTV Slo. prva veja oblasti, neodvisna od realnosti.
london1982
22. 06. 2026 11.40
heh berem spodaj komentarje da je TV trobilo leve opcije. Če bi bilo res, potem ne bi sedaj imeli desne vlade
fizelj2
22. 06. 2026 13.07
Prav imaš. Državna televizija je pomembna čeprav je jaz nikoli ne gledam in čeprav je neučinkovita. Najslabse je da medije prevzame izključno kapital ki se napaja iz ljudi ki jim perejo glave. Potem imaš kar se je zgodilo sedaj Ameriki. Disaster za večino, bogatijo za peščico
jutri_pa_res
22. 06. 2026 11.33
Kako je lahko katerikoli medij neodvisen? Neodvisen od česa? Sigurno je poročanje odvisno od svetovnega nazora ali celo strankarske pripadnosti urednikov določenih področij...In če tega nihče od zunaj ne kontrolira, se hitro izrodi v politično trobilo enega pola...
JanezOrban
22. 06. 2026 11.08
Tam je tud Janšizem na oblasti,Skrajni desničarji.Vsem v Evropi je žal da si skrajne desuharje izvolijo,Madžari so se že rešli
Slovenska pomlad
22. 06. 2026 11.02
Tudi Čehi imajo svoj kriminalni janšizem.
manga
22. 06. 2026 10.41
Edino pri nas država ima polno oblast nad mediji,celo smo prisiljeni plačevati državno televizijo in namniti na pamet ne pade da bi protestirali.
Misika1967
22. 06. 2026 11.20
Tv prispevek placujejo tudi Avstrici in Nemci ter drugi.
EU Dig. Cenzura
22. 06. 2026 11.21
misika - drzavna televizija in dve drugi najvecji v slo samo perejo mozgane ljudem. S tem usmerjajo mnozice kot zeliko. NADZOR!
EU Dig. Cenzura
22. 06. 2026 10.36
Mediji porocajo po nareku leve vlade in to se menja pocasi. Seveda se medijske hise med sabo pokrivajo ker se morajo. elite imajo prevec moci, zato poskudajo obvladovati mnozice, uspeja jim super ampak vedno manj. pocasi po kapljicah pa se bo zgodilo…
Svarog
22. 06. 2026 10.35
Res je to. Osebno mislim da bi morala biti rtv neodvisna in se financirat iz naročnine. Ampak. to pomeni da bi morali tudi levi držat prste vstran od njih. Pri nas pa je RTV za leve to kaj je nova TV za desnico. Najboljši primer je akcija goloba proti tarči.
Normalka
22. 06. 2026 10.19
Pri nas je Nora TV edina verodostojna, legitimna in pravična.
dannyer
22. 06. 2026 10.15
MSM in javni mediji so problem. spolitezirani. večinoma imajo ideologijo katera je v nasprotju z gledalci. vedno manipolirajo zavajajo še anjboljši so lokalni mediji. In kot vedno so prav skrajno leva obciaj na ulicah z svojimi verniki. Tudi javni medij bi moral imeti standard ne pa da ga ljudi financirjao.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763