Kot se sliši na posnetku, je policija z orožjem odgovorila na javno izražanje ogorčenja aktivistov za človekove pravice nad neukrepanjem vlade v zvezi z nasiljem nad ženskami. V ponedeljek pozno popoldne so bili med izgredi ranjeni tudi štirje novinarji, dva od njih so ranili policijski naboji. Po streljanju naj bi bilo pridržanih osem protestnikov.
Na ulicah Cancuna so si bili protestniki enotni. Nasilje nad ženskami se mora v Mehiki zmanjšati. Povod za nemire je bil umor 20-letne Biance 'Alexis' Lorenzane, saj je v Mehiki vsak dan ubitih približno deset žensk. To dejstvo in očitna nezmožnost vlade, da zaustavi nasilje, je na mehiške ulice pognala glasne nasprotnike nasilja nad ženskami.
Svoje frustracije so protestniki tako izlili na zdajšnjega levičarskega predsednika države Andreasa Manuela Lopeza Obradorja, ki vprašanju spolov ni dal dodatne teže. Mnogi so upali, da bo odločilno ukrepal, da bi upočasnil val ubijanja. Namesto tega pravijo, da se stvari samo še poslabšujejo. Lani je bilo ubitih 3.825 žensk.
Med protestniki je bila tudi mama ubite Lorenzanove, ki je zahtevala pravico za hčer. Mati je sprva protestnike prosila za miren pohod, nato pa naj bi menda demonstrantom rekla: "Zažgite vse, ker bi enako storila tudi Alexis." Nekateri so na pohodu sledili njenemu klicu, razbijali okna in risali grafite po lokalnem tožilstvu, nato na mestni hiši. Takrat so se vmešali policisti in z odprtim ognjem pregnali protestnike.
Po besedah guvernerja zvezne države Carlosa Joaquina je bil za to odgovoren lokalni šef policije, ki je policistom ukazal, naj sprožijo ogenj, da bi množico zapustila mesto. "Popolnoma zavračam kakršno koli ustrahovanje ali napad na protestnike," je na Twitterju zapisal Joaquín. "Naročil sem, da na današnjih protestih ne sme biti uporabljena sila ali orožje. Sprožil bom preiskavo in odkril osebo, ki je očitno temu nasprotovala."
Policijsko nasilje je odražalo tudi vzorec nasilja nad novinarji, saj je Mehika ena najbolj nevarnih držav na svetu za novinarje. V zadnjem mesecu so bili umorjeni trije mehiški novinarji, med njimi Arturo Alba v Ciudad Juárezu, Jesús Alfonso Piñuelas v Sonori in Israel Vazquez Rangel v Guanajuatu.
Isa, mladenka, ki se je udeležila pohoda, je dejala, da še ni videla tako nasilnega odziva na proteste. "Prišlo je ogromno policistov. Poskušali so nas prestrašiti, vendar se ne bojim. Naš strah je zdaj bes."
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.