"Ustanovili bomo francosko-nemški obrambni in varnostni svet," je na skupni novinarski konferenci obeh voditeljev povedal francoski predsednik Emmanuel Macron. Napovedal je tudi skupen francosko-nemški program za inovacije v obrambnem sektorju, ki bo "omogočil revolucionarne inovacije".
Skupaj z novim nemškim kanclerjem sta se zavzela za občutno krepitev sodelovanja med državama in "sistematično skupno delovanje". Novi nemški kancler Friedrich Merz je ob tem dejal, da bi morala Evropska unija čim prej sprejeti in uveljaviti prostotrgovinski sporazum s skupino južnoameriških držav Mercosur, ki mu sicer nekatere evropske države nasprotujejo, med njimi tudi Francija.

Merz je dejal še, da se vojna v Ukrajini ne more zaključiti brez sodelovanja ZDA, saj evropske države "ne morejo v celoti nadomestiti" delovanja Washingtona. "Želimo, da Američani ostanejo z nami in še naprej izpolnjujejo svoje obveznosti v zvezi Nato in do Ukrajine," je povedal in dodal, da lahko tudi ameriški predsednik Donald Trump "računa na podporo pri prizadevanjih za konec vojne v Ukrajini".
Zagotovil je tudi, da se bo Ukrajina lahko še naprej zanašala tako na Nemčijo kot na Francijo v boju proti ruski agresiji. Evropa je po besedah nemškega kanclerja pripravljena sodelovati pri zagotavljanju spoštovanja morebitnega premirja "pod vodstvom in ob sodelovanju ZDA".
Na področju obrambe se je zavzel tudi za pogovore o jedrskem odvračanju, pri čemer želi vzpostaviti dialog s Francijo in Združenim kraljestvom.
Merz je še pred odhodom v Pariz sporočil, da njegovo prvo potovanje v tujino v novi vlogi ni namenjeno sprejemanju konkretnih odločitev, temveč pošiljanju signalov "tako navznoter kot navzven", da bo Nemčija pod njegovim vodstvom zavezana dobremu medsosedskemu sodelovanju.
Tusk Merza pozval k ohranitvi schengna
Nemški kancler je po Parizu obiskal še Varšavo, kjer se je srečal s poljskim premierjem Donaldom Tuskom. Slednji je Merza pozval, naj se osredotoči na zaščito zunanje meje EU in ohranitev schengenskega območja. Nova nemška vlada namreč pod njegovim vodstvom dodatno krepi nadzor na mejah z namenom uveljavljanja strožje politike proti nezakonitemu priseljevanju. Notranji minister Alexander Dobrindt je že odredil napotitev 2000 do 3000 dodatnih policistov na nemške meje.
Na skupni novinarski konferenci je Tusk izrazil nasprotovanje načrtom nove nemške vlade glede zaostritve mejnega nadzora. "Če nekdo uvede nadzor na poljski meji, bo tudi Poljska uvedla tak nadzor," je dejal Tusk in hkrati dodal, da kontrole na notranjih mejah na dolgi rok niso smiselne.

Poljski premier je bil kritičen do načrtovane migracijske politike Berlina. Kot je opozoril, se ne sme ustvariti vtisa, da kdorkoli, vključno z Nemčijo, pošilja določene skupine migrantov na Poljsko. Merz jim je sicer obljubil podporo pri varovanju zunanjih meja EU. Izrazil je prepričanje, da bodo pri tem vprašanju našli "dobre rešitve". Hkrati je pozval k skupni evropski rešitvi za omejitev nezakonitih migracij.
Ob tem je dodal še dejal, da je Berlin odprt za omilitev strogih fiskalnih pravil EU, da bi državam članicam omogočili povečanje obrambnih izdatkov. Spomnil je na nedavno spremembo nemških ustavnih pravil o rahljanju dolžniške zavore v prid izdatkov za obrambo. "Nekaj podobnega si lahko predstavljamo za evropski fiskalni pakt ali fiskalna pravila," je izjavil Merz, ki je bil v torek potrjen za nemškega kanclerja.
Voditelja sta sicer naznanila novo poglavje v poljsko-nemških odnosih, osredotočeno na sodelovanje na področju infrastrukture.
Novi nemški zunanji minister Johann Wadephul, ki spremlja Merza na potovanju, je pred poletom v Pariz dejal, da želi Nemčija okrepiti sodelovanje s Francijo in Poljsko v okviru t. i. Weimarskega trikotnika. Nemčija po njegovih besedah želi vzpostaviti tesnejše odnose tudi z Združenim kraljestvom.
Merz izrazil skrb glede Gaze in ZDA pozval k nevmešavanju v nemško politiko
Novi vodja Nemčije je v torek v medijskih nastopih po izvolitvi na položaj izrazil zaskrbljenost nad dogajanjem v Gazi. Dejal je, da ima Izrael pravico do obrambe, a da mora pri tem spoštovati mednarodno pravo. Po besedah Merza v Berlinu na razvoj dogodkov v Gazi v zadnjih dneh gledajo z veliko zaskrbljenostjo.
Poudaril je, da mora biti Izrael država, ki izpolnjuje svoje obveznosti v skladu z mednarodnim pravom. Napovedal je tudi, da bo novi nemški zunanji minister Johann Wadephul konec tedna odpotoval v Izrael.
Za javno radiotelevizijo ZDF pa je novi kancler spregovoril o ZDA, kjer so zavezniki predsednika Donalda Trumpa podprli skrajno desno stranko Alternativa za Nemčijo (AfD). Ta je na februarskih predčasnih volitvah osvojila drugo mesto in tako postala najmočnejša opozicijska stranka v bundestagu.
Dejal je, da bi rad spodbudil ameriško vlado, da se ne vmešava v nemško politiko, rekoč da je vedno čutil, da ZDA "jasno razlikujejo ekstremistične stranke od strank politične sredine". Nemška notranja obveščevalna agencija BfV je namreč minuli teden AfD opredelila za ekstremistično, kar je ameriški državni sekretar Marco Rubio označil za "prikrito tiranijo".
Rubiev komentar je Merz označil za absurdno oceno in poudaril, da se sam ni vmešaval v volilno kampanjo pred predsedniškimi volitvami v ZDA ali se postavljal na stran enega ali drugega kandidata. V pogovoru za ARD je dejal tudi, da bo storil vse, da nemška politična sredina volivce AfD pridobi nazaj.
Napovedal je še, da se namerava v četrtek po telefonu pogovarjati s Trumpom. V živo naj bi se voditelja srečala na junijskem vrhu zveze Nato v Haagu ali prej, je namignil in dodal, da se bosta z ameriškim predsednikom pogovarjala odkrito.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.