V ločeni odločitvi je prav tako zavrnilo omejitve mifepristona, ki jih je uvedlo nižje sodišče, in v bistvu ohranilo status quo, poroča BBC.
Prihodnost tablete je bila postavljena pod vprašaj, potem ko je teksaški sodnik poskušal razveljaviti njeno dolgoletno odobritev, to pa bi imelo obsežne posledice za dostop do splava.
Bitka za pravico do splava je v ZDA spet izjemno pereča tema, potem ko je vrhovno sodišče junija lani razveljavilo primer Roe vs. Wade, s čimer je odpravilo jamstvo za splav po vsej državi in državam dalo pooblastilo za prepoved postopka.
S petkovo razsodbo se primer mifepristona zdaj vrne na nižje pritožbeno sodišče 5. okrožja, bo pa zadeva verjetno znova prišla pred vrhovno sodišče.
Kot je znano, je v začetku tega meseca teksaški sodnik Matthew Kacsmaryk odločil, da začasno prekine odobritev mifepristona s strani FDA, češ da je agencija kršila zvezna pravila, ki so dovoljevala pospešeno odobritev nekaterih zdravil, in se zmotila pri znanstveni oceni zdravila. To odločitev je sprejel po tem, ko je skupina zdravstvenih delavcev sprožila primer, v katerem je izpodbijala varnost mifepristona.
Administracija ameriškega predsednika Joeja Bidna se je pritožila in zaprosila za zadržanje odredbe sodišča v Teksasu, pritožbeno sodišče pa je dejalo, da lahko mifepriston ostane na voljo, vendar z določenimi omejitvami – ena takšnih je npr. omejitev pošiljanja tablet po pošti. Te omejitve je za zdaj razveljavilo vrhovno sodišče.
Primer ima zdaj ob vprašanju splava še dimenzijo regulacije farmacevtske industrije, saj nasprotniki menijo, da je lobistom uspelo zaščititi dobičkonosno "industrijo splava". Proizvajalci teh sredstev namreč želijo širši dostop ljudi do njihovih izdelkov, kritiki pa menijo, da se farmacevtski industriji, še posebej v ZDA, dovoli preveč in da ima prevelik vpliv.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.