Uničenje centra predstavlja velik izziv za grške oblasti, ki skušajo skrbeti za migrante. Pomoč so ponudile številne evropske države, obenem pa so se začela pojavljati vprašanja, kako bi obravnavali migrante, ko bi ti prišli tja.
Več kot 12.000 migrantov je izgubilo streho nad glavo, ko je v torek izbruhnil požar in uničil večino taborišča. V sredo je nato izbruhnil še en požar, ki je uničil še večji del preostanka centra. Glede na prve domneve naj bi migranti več manjših požarov podtaknili namerno zaradi ukrepov za zajezitev novega koronavirusa, potem ko so potrdili 35 okužb.
Okoli 400 otrok brez spremstva so z letalom prepeljali na celino
Glede na poročanja lokalnih medijev naj bi policija skušala mladim migrantom preprečiti dostop do glavnega mesta otoka z uporabo solzivca. Medtem se po otoku širi strah pred nenadzorovanim širjenjem novega koronavirusa.
Okoli 400 otrok brez spremstva so sicer v sredo ponoči in danes z letalom prepeljali na celino. Namestnik ministra za migracije Gjorgos Kumucakos pa je opozoril, da odrasli ne bodo imeli te sreče. "Kdorkoli misli, da bo lahko šel na celino in potem odpotoval v Nemčijo, naj kar pozabi na to," je dejal.
Na otoku danes sicer pričakujejo dva trajekta, ki naj bi sprejel in nudil namestitev okoli 2000 migrantom. Nekatere druge migrante bodo v prihodnjih dneh sprejele ladje grške mornarice.
Francosko-nemška pobuda
"Kot uvodni korak ponujamo Grčiji, da sprejmemo mladoletne begunce - nato morajo slediti naslednji koraki," je na okrogli mizi v Berlinu povedala Merklova. Dodala je, da mora EU "končno prevzeti več deljene odgovornosti" za migracijsko politiko, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je pobudo označil za potezo evropske solidarnosti. "Skušali bomo pridobiti čim več evropskih držav, da bi sprejeli begunce," je povedal med obiskom na Korziki. Vir blizu pogovorov je pred tem povedal, da sta se nemška kanclerka in francoski predsednik dogovorila o pobudi, v okviru katere bi članice unije sprejele 400 mladoletnikov iz Morie.
Da bo sprejela sto migrantov z Lezbosa pa je danes sporočila tudi Nizozemska, ki je doslej zavračala sprejemanje migrantov. Vendar pa so zdaj koalicijske stranke zaradi požara spremenile svoje stališče. Sprejeli bodo otroke brez spremstva in družine z otroki.
Okoli 12.700 prosilcev za azil, med njimi okoli 4000 otrok, je izgubilo streho nad glavo, ko je v torek izbruhnil požar in uničil večino taborišča. V sredo je nato izbruhnil še en požar, ki je uničil še večji del preostanka centra. Glede na prve domneve naj bi migranti več manjših požarov podtaknili namerno zaradi ukrepov za zajezitev novega koronavirusa, potem ko so potrdili 35 okužb.
Okoli 400 otrok brez spremstva so sicer v sredo ponoči in danes z letalom prepeljali na celino. Ali francosko-nemška pobuda vključuje prav te otroke, zaenkrat ni znano.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.