Vojska je v ponedeljek v 'kirurško natančni operaciji' prijela predsednika države Wina Myinta in dejansko voditeljico Aung San Su Či ter številne druge vladne funkcionarje in vidne aktiviste. Zajeli so tudi poslance, ki bi se morali ravno sestati na ustanovni seji novega sklica parlamenta. Namestili so jih v domovih, ki so sicer rezervirani za njih, od tam pa jim zdaj ne pustijo.
Ena izmed poslank vladajoče Nacionalne lige za demokracijo (NLD) je povedala, da jih zadržujejo v 'zaporu na prostem'. "Ne smemo iti ven. Smo zelo zaskrbljeni," je po telefonu za medije pojasnila neimenovana poslanka.
Kot je povedala, sta Aung San Su Či in Win Myint v hišnem priporu, a ne vedo, kje. "Rekli so nam, naj nas ne skrbi. Vendar smo zelo zaskrbljeni. Veliko olajšanje bi bilo, če bi videli njihove posnetke," je še dejala. Po nekaterih informacijah naj bi se de facto voditeljica Mjanmara nahajala v svoji uradni rezidenci.
Stranka NLD je sicer kljub zastraševanju objavila poziv k izpustitvi vseh strankinih ljudi. Vojaški udar so označili za grd madež v zgodovini države in vojske, ki so jo tudi pozvali, naj prizna rezultate volitev novembra lani.
Mjanmarska vojska je namreč udar izvedla pod pretvezo, da so bile te volitve 'ukradene'. Na njih je namreč močno zmagala NLD, medtem ko je bila stranka USDP, ki uživa podporo vojske, velika poraženka. Vojska je vztrajala, da so volitve zaznamovale goljufije, kar je sicer volilna komisija zavračala, in zahtevala preložitev začetka novega mandata parlamenta.
Novembrske volitve so bile sicer šele druge demokratične volitve, odkar se je v Mjanmaru leta 2011 z demokratičnimi reformami, na čelu katerih je bila Aung San Su Či, končalo 49 let vojaške diktature. Mjanmarska vojska je v ponedeljek obljubila, da bo po 12 mesecih izrednih razmer izvedla nove volitve, katerih zmagovalec naj bi nato prevzel vajeti države.
Vojska trdi, da so njihova dejanja v skladu z mjanmarsko ustavo, na kritike tujih držav pa se ne odzivajo. Na ulicah Jangona življenje teče kot običajno, poroča Guardian.
Vojska je sicer danes imenovala novo vlado, ki jo bo sestavljajo enajst članov, večinoma generalov, sedanjih in bivših, pa tudi nekaj članov Stranke za solidarnost in razvoj (USDP), ki jo podpira vojska. Večina jih je nastopila na novembrskih volitvah, a niso bili izvoljeni.
V demokratičnem svetu so vojaški udar v Mjanmaru obsodili in pozvali k izpustitvi priprtih, spoštovanju izidov volitev in ponovni vzpostavitvi demokracije. Ameriški predsednik Joe Biden je v ponedeljek zvečer Mjanmaru zagrozil tudi s ponovno uvedbo sankcij, če vojska ne bo nemudoma končala državnega udara in izpustila aretiranih politikov z Aung San Su Či na čelu. O položaju v državi bo danes razpravljal tudi Varnostni svet Združenih narodov.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.